Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Folklor kilku kontynentów

Wanda Then
Tancerze meksykańscy są ulubieńcami gości TKB. Na estradach i w korowodach pojawią się również w tym roku.
Tancerze meksykańscy są ulubieńcami gości TKB. Na estradach i w korowodach pojawią się również w tym roku.
Estrady w Wiśle, Żywcu, Szczyrku, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu czekają już na przyjęcie tłumów gości i ponad stu zespołów folklorystycznych. Od jutra do przyszłej niedzieli (6 sierpnia) trwać będzie 43.

Estrady w Wiśle, Żywcu, Szczyrku, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu czekają już na przyjęcie tłumów gości i ponad stu zespołów folklorystycznych. Od jutra do przyszłej niedzieli (6 sierpnia) trwać będzie 43. Tydzień Kultury Beskidzkiej. Wezmą w nim udział 23 zespoły zagraniczne i 81 polskich. Prawie 4 tysiące wykonawców, których popisy obejrzy ponad 200 tysięcy osób. Przez dziewięć dni królowały będą tańce, pieśni i obrzędy ze Słowacji, Luksemburga, Anglii, Bośni i Hercegowiny, Francji, Grecji, Czech, Hiszpanii, Włoch, Walii, Rumunii, Meksyku, Sycylii, Turcji, Węgier, Bułgarii, Wysp Cooka, Tajlandii i Polski.

Koncerty na głównych estradach rozpoczynają się podczas TKB o godz. 17.00 lub 18.00 Wcześniej, od godz. 10.00 w Żywcu i od 11.00 w Wiśle, w zamkowym parku i na placu Hoffa grają i śpiewają kapele i instrumentaliści. W tych samych miejscach oraz przy pozostałych estradach przez cały czas trwania imprezy czynne będą kiermasze, targi sztuki ludowej, wystawy. Uczestników festiwalu kusić będą nie tylko niezwykłe dzieła artystów, ale także przysmaki beskidzkiej kuchni regionalnej.

Atrakcją tej najstarszej i największej w Polsce imprezy folklorystycznej są również kolorowe korowody zespołów, które tańczą na ulicach i placach. W tym roku będzie ich aż pięć i tym razem pierwszy wesołą kawalkadę gościć będzie Żywiec. W pierwszy dzień TKB, 29 lipca, wyruszy ona o godz. 12.00 z alei Wolności, ulicami Kościuszki i Zamkową na dziedziniec między zamkami. Jako druga na korowód zaprasza Wisła. Tego samego dnia o godz. 16.00 zespoły przemaszerują ulicami Olimpijską i 1 Maja na centralny plac Hoffa.

30 lipca, w niedzielę, w programie TKB również dwa korowody. Pierwszy, o godz. 15.00 zaplanowano w Szczyrku, drugi - godzinę później w Istebnej, gdzie od soboty rozpocznie się Festyn Istebniański, jedna z trzech imprez towarzyszących TKB. Ostatni na niezwykle paradny przemarsz z centrum do Lasku Miejskiego zaprasza Jabłonków. Banderia konna, wozy alegoryczne, zespoły i mieszkańcy wyruszą w drogę w kolejną niedzielę, 6 sierpnia, o godz. 12, inaugurując w ten sposób trzeci i ostatni dzień Gorolskigo Święta, drugiej z imprez towarzyszących TKB. Na trzecią zapraszają 5 sierpnia Ujsoły. Już po raz 26. odbywać się tam będą Wawrzyńcowe Hudy, których kulminacyjnym punktem jest palenie ogromnego ogniska i wspaniała wspólna zabawa.

Wstęp na wszystkie estrady jest wolny. Po raz pierwszy bez biletów wchodzić można również do amfiteatru Pod Grojcem w Żywcu. Bilety obowiązują tylko w sobotę i niedzielę podczas imprezy towarzyszącej w Lasku Miejskim w zaolziańskim Jabłonkowie. Normalne kosztują 60 koron czeskich, ulgowe dla emerytów i studentów 40 koron. Dzieci do lat 10 w towarzystwie rodziców mają wstęp wolny. Z wolnego wejścia wszyscy korzystać mogą w piątek.

Tydzień Kultury Beskidzkiej, jak w latach minionych, organizowany jest pod patronatem Dziennika Zachodniego. O jego przebiegu, najciekawszych atrakcjach, kolejności pojawiania się na scenie kolorowych zespołów będziemy informować naszych Czytelników na bieżąco.

od 7 lat
Wideo

NORBLIN EVENT HALL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto