18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Forum Sołectw Beskidzkich: Sołtys jest jak ksiądz [ZDJĘCIA]

Jakub Marcjasz
W Rajczy odbyło się I Forum Sołectw Beskidzkich
W Rajczy odbyło się I Forum Sołectw Beskidzkich Jakub Marcjasz
Forum Sołectw Beskidzkich. Sołtysi z Podbeskidzia spotkali się w minioną sobotę w Rajczy. Mówili o tym, co im przeszkadza w pracy, ale i o tym, co im się udało.

Forum Sołectw Beskidzkich. W Polsce mamy 40,5-tysięczną armię sołtysów.

- Sołtys często jest jak ksiądz, bo mieszkańcy zgłaszają się ze sprawami, o których nie zawsze można mówić na zewnątrz - podkreśla Zbigniew Kopeć, od 16 lat sołtys Rajczy, gdzie w sobotę odbyło się pierwsze Forum Beskidzkich Sołectw z udziałem kilkudziesięciu sołtysów.

W Polsce mamy 40,5-tysięczną armię sołtysów. To oni reprezentują wieś na zewnątrz, zwołują zebrania wiejskie, dokonują poboru podatków, przenoszą problemy mieszkańców na forum gminy, często są animatorami życia społecznego. Powinni być liderami małych społeczności, którzy potrafią wyzwolić energię z ludzi.

- Uprawnienia sołtysów, chociaż mniejsze niż przed wiekami, rosną. Mimo to jeszcze wiele zostało do zrobienia, bo sołtysi nadal będą potrzebni - podkreśla Ireneusz Niewiarowski, prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów, które od lat działa na rzecz zwiększenia roli sołtysów w życiu społecznym.

Wielu mieszkańców wsi nie wyobraża sobie, by w ich miejscowości mogło zabraknąć sołtysa. To często do niego kierują pierwsze kroki, kiedy chcą rozwiązać problemy. A tych jest bez liku. To właśnie sołtysowi mieszkańcy zgłaszają sprawy dotyczące niewyremontowanych dróg, braku ulicznego oświetlenia, zanieczyszczonych rowów czy bezpańsko wałęsających się psów.

Forum Sołectw Beskidzkich. Jakie cechy musi mieć sołtys?

- Sołtys musi być dla ludzi dzień i w nocy, przez siedem dni w tygodniu - podkreśla Janina Sanetra, która od 1998 roku jest sołtysem Świnnej. A Eugeniusz Góra, sołtys Łodygowic od 2003 roku, dodaje: - Trzeba być dobrym psychologiem, bo każdy ma jakieś oczekiwania i należy umieć je wypośrodkować.

Zdecydowana większość sołtysów swoją pracę wykonuje z pasji, bezinteresownie i dla własnej satysfakcji, bo wynagradzani są w minimalnym stopniu.

- Wobec zadań, jakie są przed nimi stawiane, to funkcja cały czas niewystarczająco doceniania, również finansowo. Dlatego warto zastanowić się nad wprowadzeniem rozwiązań prawnych w tym zakresie. Znaczenie sołtysa będzie rosło wraz ze wzrostem znaczenia sołectw - zauważa Niewiarowski.

Forum Sołectw Beskidzkich. Fundusz sołecki szansą na rozwój

Już teraz niektóre gminy decydują się na wyodrębnienie ze swoich budżetów funduszy sołeckich, które dają mieszkańcom możliwość zdecydowania, jaką inwestycję chcą zrealizować na swoim terenie.
- Dzięki funduszowi sołeckiemu udało się nam zrobić plac zabaw, boisko do piłki ręcznej, a w przyszłości chcielibyśmy zrobić siłownię na świeżym powietrzu - wymienia sołtys Świnnej.

Gościem Forum Beskidzkich Sołectw był prof. Jerzy Buzek, były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego, który objął wydarzenie swoim patronatem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto