Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Garb na cegle

Jarosław Latacz
Producenci materiałów budowlanych nie mogą zaliczyć ostatnich miesięcy do udanych.
Producenci materiałów budowlanych nie mogą zaliczyć ostatnich miesięcy do udanych.
Najbardziej spokojnymi miejscami w naszym kraju są ostatnio składy budowlane. Już niedługo może się to zmienić, bo przygotowywane są przepisy umożliwiające indywidualnym inwestorom odzyskiwanie części zapłaconego ...

Najbardziej spokojnymi miejscami w naszym kraju są ostatnio składy budowlane. Już niedługo może się to zmienić, bo przygotowywane są przepisy umożliwiające indywidualnym inwestorom odzyskiwanie części zapłaconego podatku.
Sprzedaż cegieł, dachówek, cementu i wielu innych artykułów budowlanych praktycznie zamarła.

Trudno się zresztą dziwić, bo po gwałtownych podwyżkach jakie miały miejsce w maju i czerwcu, teraz pojawia się szansa na dużo tańsze zakupy. Wyższy VAT na materiały budowlane obowiązuje od 1 maja. Zamiast 7 procent płacimy 22. Podwyżki szczególnie dotkliwie odczuli indywidualni inwestorzy, którzy zdecydowali się na prowadzenie budowy tzw. systemem gospodarczym. W taki sposób buduje się jednak w Polsce większość domów. Kiedy więc pojawiły się informacje o planach podwyższenia podatku i to aż o 15 procent, przed składami budowlanymi rozpętało się prawdziwe piekło. Zamawiano i płacono nawet za towar, który nie został jeszcze wyprodukowany. Potem zrobiło się cicho, choć rząd obiecywał pomoc i wprowadzenie rozwiązań, które zrekompensowałyby podwyżkę podatków. Pomysły są zaś dwa: pierwszy to zwrot przez urzędy skarbowe 15 procent VAT, drugi to objęcie systemu gospodarczego budownictwa innymi przepisami, takimi które wymagają zapłacenia niższego, czyli 7-procentowego VAT-u.

- Mamy nadzieję, że zwrot części VAT-u będzie możliwy już od początku przyszłego roku - mówi posłanka Barbara Blida.
Nikt jednak nie potrafi podać dokładnego terminu, bo wprowadzenie nowego prawa wiązało się będzie z koniecznością ponoszenia przez budżet państwa dodatkowych wydatków.

- Znowu pokazuje się, że politykę wobec budownictwa realizuje u nas Ministerstwo Finansów - mówi Barbara Blida. - Jak ogłaszają podwyżki to ludzie kupują wszystko jak leci, potem nie da się sprzedać niczego. To wariactwo, na którym tracą wszyscy.

Ludzie chcą jednak budować i dlatego kombinują jak mogą, by tylko ominąć nieżyciowe przepisy.

- Rozrasta się szara strefa. Materiały budowlane sprzedaje się po niższej cenie, ale bez faktury - mówi Ryszard Kowalski, prezes Związku Pracodawców Budownictwa.

W Ministerstwie Infrastruktury, które nadzoruje budownictwo nikt nie był w stanie powiedzieć, kiedy rząd wypełni swoje zobowiązanie i wprowadzi przepisy umożliwiające inwestorom odzyskanie części płaconego podatku.

- To sprawa delikatna, bo rusza budżet - usłyszeliśmy w biurze prasowym MI.


Ok. 67 proc. więcej mieszkań niż rok wcześniej, czyli 162,6 tys., oddano do użytku w 2003 roku, podaje GUS. Ok. 60 tys. z tych mieszkań było już użytkowanych wcześniej, w 2003 r. zostały tylko zgłoszone.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto