Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gotówka w zasięgu ręki

Beata Sypuła
W naszym regionie jest ponad 380 tysięcy małych, zazwyczaj rodzinnych firm. Czasem wpadają w poważne, choć krótkotrwałe tarapaty finansowe. Brakuje im pieniędzy na większe zakupy albo zapłatę za remont, a pieniądze od ...

W naszym regionie jest ponad 380 tysięcy małych, zazwyczaj rodzinnych firm. Czasem wpadają w poważne, choć krótkotrwałe tarapaty finansowe. Brakuje im pieniędzy na większe zakupy albo zapłatę za remont, a pieniądze od kontrahentów jeszcze nie spłynęły. Dla banków są niewiarygodne. W takiej sytuacji zadłużały się zwykle do tej pory na krótko, ale na słony procent. Z tym już koniec – w Polsce pojawiła się oferta limitu kredytowego w koncie, który może otrzymać drobny przedsiębiorca.

Wystarczy jeden wniosek
Wniosek złożony w banku przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą sprawia, że dostanie ona dwa kredyty i kartę kredytową. Decyzja o przyznaniu kredytu zapada w ciągu jednego dnia. Można dostać nawet 60 tys. zł. W PKO BP od początku października osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, która posiada lub zamierza otworzyć rachunki typu Partner otrzyma Szybki Limit Kredytowy. W jego ramach możliwe jest korzystanie z trzech produktów: kredytu w rachunku bieżącym, kredytu obrotowego transzowanego (wypłacanego w transzach) przeznaczonego na finansowanie bieżących zobowiązań firmowych oraz karty kredytowej Euro Biznes – w ramach której dostęp do nieoprocentowanych środków może wynosić nawet 45 dni.

Zabezpieczenia
Formą zabezpieczenia kredytu jest klauzula potrącania wierzytelności z rachunku typu Partner i weksel własny, zaś w przypadku klientów prowadzących rachunki w innych bankach – również pełnomocnictwo do pobrania środków zgromadzonych na rachunku w tym banku. Warunkiem otrzymania kredytu jest prowadzenie działalności gospodarczej przez okres co najmniej 15 miesięcy, posiadanie lub otwarcie rachunku bieżącego typu Partner w banku, posiadanie zdolności kredytowej, niezaleganie z zobowiązaniami wobec ZUS, US i instytucji finansowych. Nie każdy klient taki warunek spełnia.

– Mikroprzedsiębiorcy z powodów formalnych nie mają dostępu do oferty kredytowej komercyjnych banków. Nie są w stanie udokumentować swojej wiarygodności kredytowej, nie posiadają majątku, który mógłby stanowić zabezpieczenie kredytu, a skala ich działania i zapotrzebowanie na środki są z punktu widzenia banku zbyt małe – mówi Marcin Kościerzyński, kierownik oddziału Funduszu Mikro w Katowicach.

Szansa w funduszu
Ta instytucja działająca nie dla zysku (not-for-profit) została utworzona w 1994 r. przez Polsko-Amerykański Fundusz Przedsiębiorczości, by wspierać mikroprzedsiębiorczość w naszym kraju. Tam nie trzeba spełniać tylu wymogów formalnych, jakie stawiają przed drobnymi przedsiębiorcami banku. Dlatego łączna wartość wypłaconych przez Fundusz Mikro pożyczek to ponad 525 mln złotych (175 mln USD).

Dla małych przedsiębiorców, absolwentów oraz osób bezrobotnych w województwie śląskim przeznaczony jest także Regionalny Fundusz Pożyczkowy, utworzony przez Fundusz Górnośląski SA w Katowicach. Mogą dostać nawet 100 tys. zł, ale muszą zawsze przedstawić cel pożyczki i dysponować wkładem własnym. Dzięki temu mają jednak łatwiejszy dostęp do kapitału przy prowadzeniu działalności gospodarczej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto