Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grafiki mistrza z Niderlandów w Krakowie

Marzena Daszewska
Autoportret mistrza, słynny „Zdziwiony Rembrandt”.
Autoportret mistrza, słynny „Zdziwiony Rembrandt”.
Czterysta lat temu przyszedł na świat jeden z największych geniuszów w historii - Rembrandt van Rijn. Ta rocznica obchodzona jest na całym świecie. W Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie otwarta została wystawa ...

Czterysta lat temu przyszedł na świat jeden z największych geniuszów w historii - Rembrandt van Rijn. Ta rocznica obchodzona jest na całym świecie. W Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie otwarta została wystawa poświęcona graficznej twórczości tego artysty. Wśród 140 prezentowanych rycin 73 są autorstwa Rembrandta, reszta zaś należy do współczesnych mu artystów z Niderlandów.

Ryciny z duszą

Ekspozycja, którą obecnie możemy podziwiać w Krakowie, pozwala prześledzić zmiany następujące w warsztacie Rembrandta. Zestawienie z innymi twórcami tego okresu uwypukla charakterystyczną "malarską" swobodną kreskę artysty. Wiele grafik Rembrandta może, na pierwszy rzut oka, sprawiać wrażenie niedopracowanych - zwłaszcza gdy porównujemy je z grafikami Dircka Eversena Lonsa, Cornelisa Visschera czy Jana van de Velde II, wycyzelowanymi w każdym, najdrobniejszym szczególe. Jednak to o "niedbałych" rycinach Rembrandta mówiono (jeszcze za życia artysty), że mają własną duszę.

Na ekspozycji zgromadzono zarówno autoportrety - wśród nich słynnego "Zdziwionego Rembrandta" - jak i portrety, sceny biblijne oraz rodzajowe, jak też pejzaże. O ile większość przedstawień nie sprawia problemów interpretacyjnych, to niektóre do dziś pozwalają zadać pytanie: "co też artysta miał na myśli?". Należy do nich np. "Miłosierny Samarytanin", gdzie scenę biblijną zakłóca przedstawiony na pierwszym planie pies w trakcie czynności fizjologicznych.

15 lat działalności

Jest to już szósta wystawa grafik przygotowana wspólnie przez MCK oraz Gabinet Rycin Polskiej Akademii Umiejętności z Biblioteki Naukowej PAU i PAN w Krakowie. Dotychczasowe cieszyły się tak dużym powodzeniem, że opuściły Kraków (wystawa "Siedem Grzechów Głównych" w tym roku eksponowana była m.in. na Zamku Królewskim w Warszawie).

Rok Rembrandtowski zbiegł się w MCK z innym ważnym wydarzeniem - 15-leciem działalności tej instytucji. Z tej okazji w dniach 24 - 28 maja odbyła się konferencja poświęcona szansom i wyzwaniom dziedzictwa kulturowego w XXI w., w której wzięło udział 150 osób - przedstawicieli 25 krajów z całego świata. W czasie swojej 15-letniej działalności w MCK przygotowało 100 wystaw, które ściągnęły ponad 350 tysięcy zwiedzających. Centrum prowadzi także działalność wydawniczą, która zaowocowała 150 publikacjami w wielu językach.

Wystawę można odwiedzać do 27 sierpnia codziennie prócz poniedziałków w krakowskiej Galerii Międzynarodowego Centrum Kultury, Rynek Główny 25.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto