Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gruby pilnie poszukiwany

Mariusz Urbanke
Największe kolejki tworzą się pod kopalnią Piast w Bieruniu. Fot. Arkadiusz Ławrywianiec
Największe kolejki tworzą się pod kopalnią Piast w Bieruniu. Fot. Arkadiusz Ławrywianiec
Tańszy węgiel można było kupić latem. Teraz jest drożej, a w dodatku pojawiły się kolejki przed kopalniami. Nie wiem po co reklamują ten dobry węgiel do pieców ekologicznych, kiedy nie można go nigdzie kupić.

Tańszy węgiel można było kupić latem. Teraz jest drożej, a w dodatku pojawiły się kolejki przed kopalniami.

Nie wiem po co reklamują ten dobry węgiel do pieców ekologicznych, kiedy nie można go nigdzie kupić. W dodatku w ostatnim okresie on mocno podrożał. Mało tego - w kopalni w Piekarach wprowadzili jakieś specjalne listy i niektórzy dzięki temu mogą podjeżdżać poza kolejnością - z taką skargą zwrócił się do nas Czytelnik z Piekar Śląskich.

Brak zapobiegliwości

Zrobiło się trochę zimniej, niektórzy zaczęli już ogrzewać swoje domy i od razu pod kopalniami pojawiło się więcej klientów - twierdzi Zbigniew Madej, rzecznik Kompanii Węglowej.

Jego zdaniem, taka sytuacja powtarza się praktycznie co roku - i to nie z winy kopalń. - Patrząc w skali całego roku, Kompania wydobywa więcej grubego węgla niż go sprzedaje, potrzeby rynku są więc zaspokojone - wyjaśnia Madej. - Zatory biorą się stąd, że niemal wszyscy chcą kupić węgiel w jednym czasie. To poniekąd efekt braku zapobiegliwości. W lecie były bonifikaty na węgiel, ale klienci wtedy niechętnie kupowali. Teraz jest drożej, bo ceny wróciły do normalnego poziomu, a mimo to zapotrzebowanie na węgiel wzrosło tak bardzo, że kopalnie musiałyby fedrować siedem dni w tygodniu, żeby go zaspokoić.

Węgiel gruby, na który jest w zimie największy popyt, stanowi jedynie ok. 10 proc. produkcji Kompanii. - Nie da się go składować na hałdach, bo może ulec samozapaleniu - wyjaśnia Madej. - W sytuacji wzmożonego popytu, kopalnie nie są też w stanie na tyle przyspieszyć załadunku węgla, aby rozładować długie kolejki.

Umów się z kopalnią

Jego zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest awizacja - czyli wcześniejsze umawianie się na konkretny dzień i godzinę po odbiór węgla. Jak nas poinformował Krzysztof Miśka, wiceprezes Kompanii Węglowej, na razie można umówić się po odbiór węgla w dwóch kopalniach: Zakładzie Górniczym Piekary i kopalni Bobrek Centrum. Następnie awizacja ruszy w kopalni Piast i Ziemowit. - Trochę się obawiamy, czy indywidualni odbiorcy zechcą korzystać z awizacji, czy też będą wierni swym przyzwyczajeniom i przyjadą jak zwykle bez zapowiedzi, po czym stojąc w kolejce zaczną narzekać - powiedział wiceprezes Kompanii. - Ale to już ich wybór, my chcemy do końca roku uruchomić we wszystkich kopalniach system awizacji.

Zbigniew Madej dodaje, że "specjalne listy kolejkowe" o których wspomniał Czytelnik z Piekar, to nieporozumienie. - Ci, którzy się wcześniej umówili po odbiór węgla, mają po prostu pierwszeństwo - wyjaśnia.

Awizację od lat stosuje też Katowicki Holding Węglowy. - Uruchomiliśmy specjalną informację, czas oczekiwania na załadunek można też sprawdzić w internecie - informuje Ryszard Fedorowski, rzecznik KHW. - Można też bez problemu zaopatrzyć się w autoryzowanej sieci naszych sprzedawców.

Tam co prawda ceny mogą być nieco wyższe, ale za to węgiel powinien być w ciągłej sprzedaży. - Bo to leży w interesie dilera - dodaje Madej.

To dobry biznes

Nie ukrywa jednak, że handlem węglem zajmuje się w sezonie każdy, kto może, bo to dobry interes. Nawet właściciel małego dostawczaka może zarobić 100 złotych na jednym kursie. - Dlatego też wszyscy starają się szybko załadować i szybko obrócić jeszcze raz - wyjaśniają w kopalniach.

A ceny za transport węgla w tym roku wzrosły. - Mój dostawca do tej pory brał 50 złotych za przywóz węgla z kopalni do mojego domu - który leży dosłownie kilometr od kopalni - niezależnie od tego, ile ton wiózł - mówi mieszkanka Mysłowic. - Teraz liczy sobie po 50 złotych od każdej tony.

Rzecznik Holdingu mówi, że w najlepszej sytuacji są ci, którzy zawarli kompleksową umowę nie tylko na zakup pieca, ale i dostawę węgla. - Wtedy nie muszą się martwić o paliwo, bo jest ono systematycznie dostarczane - wyjaśnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto