Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hala Jaworowa zostanie zabetonowana? Mieszkańcy i turyści protestują. Pod petycją podpisało się już ponad 7,6 tysiąca ludzi

Jacek Drost
Jacek Drost
Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot
Ponad 7,6 tysiąca ludzi podpisało się pod petycją do władz gminy Brenna na Śląsku Cieszyńskim przeciwko planom budowy na urokliwej Hali Jaworowej kompleksu hotelarskiego-wypoczynkowego. - Nie godzimy się, by tak wyjątkowe miejsce i tereny jemu przyległe zostały nieodwracalnie zniszczone celem partykularnego zysku kogokolwiek - można przeczytać w petycji.

Hala Jaworowa to jedna z najładniejszych hal Beskidu Śląskiego, miejsce na trasie Szlaku Kultury Wołoskiej, z której roztaczają się fantastyczne widoki na polskie i czeskie Beskidy.

Cisza, widoki i cenna przyroda w jednym miejscu

- To ostatnia tak rozległa hala, która zachowała się w tej części Beskidu Śląskiego - stwierdził dr Michał Sobala, adiunkt w Instytucie Nauk o Ziemi na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego. Podkreślił, że o jej wyjątkowości świadczy nie tylko fakt, że to obszar o autentycznym krajobrazie, ukształtowanym harmonijnie i ewolucyjnie w wyniku kilkuwiekowej działalności człowieka, pozostającej w równowadze z przyrodą, ale także teren cenny przyrodniczo, gdzie występują m.in. zbiorowiska mietlicy pospolitej i kostrzewy czerwonej oraz zachodniokarpacka murawa bliźniczkowa.

- Uroku hali dodają pojedyncze buki, świerki, klony i brzozy. Możemy tutaj rozkoszować się w smaku borówek i malin, czy też odszukać chronionego dziewięćsiła bezłodygowego. Znajduje się tu także jedno z najliczniejszych w Polsce stanowisk naparstnicy purpurowej o barwie cieszącej nasze oczy. Patrząc dalej, roztacza się stąd jedna z najpiękniejszych panoram Beskidu Śląskiego - zwraca uwagę dr Michał Sobala.

Nie przeocz

Widmo rozbudowy nad Halą Jaworową

Jednak od lat w Brennej toczy się dyskusja na temat zagospodarowania Hali Jaworowej, co miałoby uatrakcyjnić gminę, przyciągnąć turystów, stworzyć nowe miejsca pracy dla miejscowych. W planowanym kompleksie Kotarz Arena, opartym o ekologię i tradycję, miały powstać m.in. trasy narciarskie i rowerowe, ścieżki do uprawiania nordic walking i turystyki pieszej.

- Dla jednych mieszkańców i turystów mniej dla drugich bardziej akceptowalnym był plan powstania schroniska w górskiej stylistyce na Polanie Kotarskiej. Uspokajającą natomiast była inwestorska deklaracja: „Studium nie przewiduje połączenia Brennej ze Szczyrkiem”. Wtenczas inwestor był skłonny do debaty z lokalnym środowiskiem, mieszkańcami Gminy Brenna - czytamy w petycji do władz gminy.

Tymczasem w kwietniu - jak informuje autor petycji Dawid Janczar - władze gminy Brenna na nadzwyczajnej sesji przyjęły uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Brenna dla terenu Hali Jaworowej i zbocza góry Kotarz", co daje zielone światło do budowy na Hali Jaworowej "całorocznej rodzinnej bazy wypoczynkowo-rekreacyjnej obsługującej przede wszystkim mieszkańców metropolii górnośląsko-zagłębiowskiej, ale też gości z innych części Polski i zza granicy. Realizacja przedsięwzięcia wiązałaby się z budową wysokiej klasy bazy hotelowo-apartamentowej zapewniającej miejsca noclegowe oraz powstanie terenów rekreacyjnych...".

Inwestycja bez konsultacji społecznych

- Nietrudno dostrzec różnicę pomiędzy powstaniem klimatycznego, górskiego schroniska dla miłośników natury, a kompleksem nowoczesnych, luksusowych apartamentowców - czytamy w petycji.

Niepokój mieszkańców i turystów, którzy podpisali się pod petycją, budzą także plany budowy 3,5-kilometrowego odcinka drogi dojazdowej do planowanego kompleksu, skomunikowanie Brennej poprzez Halę Jaworową w kierunku Salmopolu z drogą gminną nr 942 w okolicach Białego Krzyża, a także odstąpienie od wcześniejszych planów budowy infrastruktury narciarskiej, która miała się przyczynić do rozwoju gminy. Sygnatariusze petycji czują się oszukani przez władze gminy, że plany tak dużej inwestycji prowadzone są bez konsultacji społecznych.

Poprosiliśmy wójta gminy Brenna o komentarz do tej sytuacji i powstałej petycji, ale w sekretariacie poinformowano nas, że w najbliższych dniach nie będzie to możliwe. Do tematu wrócimy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Hala Jaworowa zostanie zabetonowana? Mieszkańcy i turyści protestują. Pod petycją podpisało się już ponad 7,6 tysiąca ludzi - Cieszyn Nasze Miasto

Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto