Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Henryk Konwiński w Muzeum Historii Katowic. Kameralna sala przy ul. Kopernika 11 wypełniła się po brzegi

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Henryk Konwiński reżyser operowy, choreograf i tancerz, związany m.in. z Teatrem Wielkim w Poznaniu i Operą Śląską w piątek 24 marca w Muzeum Historii Katowic przy ul. Kopernika 11 opowiedział o swojej bogatej karierze i życiu osobistym.
Henryk Konwiński reżyser operowy, choreograf i tancerz, związany m.in. z Teatrem Wielkim w Poznaniu i Operą Śląską w piątek 24 marca w Muzeum Historii Katowic przy ul. Kopernika 11 opowiedział o swojej bogatej karierze i życiu osobistym. Marcin Śliwa
W piątek 24 marca w Muzeum Historii Katowic przy ul. Kopernika 11 odbyło się spotkanie z Henrykiem Konwińskim, reżyserem, tancerzem i choreografem. Artysta opowiedział o swojej bogatej karierze i życiu osobistym. Spotkanie z artystą cieszyło się sporym zainteresowaniem, a kameralna sala wypełniła się po brzegi. Rozmowę z reżyserem poprowadziła Magdalena Mikrut - Majeranek, autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana".

Spotkanie z Henrykiem Konwińskim w Muzeum Historii Katowic

Henryk Konwiński to reżyser operowy, choreograf i tancerz z olbrzymim dorobkiem artystycznym. W trakcie kariery związany był m.in. z Teatrem Wielkim w Poznaniu i Operą Śląską w Bytomiu. Do Katowic przyjechało wielu przyjaciół i znajomych Henryka Konwińskiego, którzy również aktywnie brali udział w rozmowie. Spotkanie prowadziła Magdalena Mikrut-Majeranek, doktor nauk humanistycznych, kulturoznawczyni i dziennikarka, autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana".

Henryk Konwiński po raz pierwszy z Poznania na Śląsk przyjechał w 1971 roku i szybko okazało się, że stanie się przyszłym domem wielkiego artysty.

- Właściwie natychmiast spotkałem tu atmosferę twórczą, o której słyszałem w Poznaniu. Wielkopolska i Śląsk to bardzo bliskie sobie przestrzenie. Jest tam ten sam etos pracy i umiłowanie porządku, podobna organizacja. Jestem tu u siebie - tłumaczy Henryk Konwiński - Przyjechałem z całym bagażem tak zwanej techniki współczesnej. Mówię tak zwanej, bo każda technika teraz znowu jest współczesna, gdyby nie było klasycznej, nie byłoby współczesnej i tak dalej - dodaje.

Artysta opowiedział o rewolucji baletowej, jaką tworzył w latach 70. ubiegłego wieku.

- Zespół liczył około 60 osób. Trzeba było przygotować sobie rodzajem techniki wszystkich tych ludzi w balecie do tego nowego ruchu, który jak w klasyce zakłada wszystko na zewnątrz, pointa, na paluszkach... ja też na paluszkach, ale niekoniecznie na zewnątrz, ani do środka. Czasami zgiąć ciało, czasami się wypiąć - wspomina Henryk Konwiński.

Henryk Konwiński podzielił się również historiami i doświadczeniami z życia prywatnego. Jedną z nich była była opowieść o pieszej pielgrzymce do Santiago de Compostela.

- Myślę, że każdy z nas ma w sobie coś, czego nawet się nie spodziewa, że w nim jest, tylko musi się zdarzyć odpowiedni moment. Byłem najstarszy w tej grupie, specjalnie nie mówiłem ile mam lat. Jest w człowieku siła, której ze względu na wiek się nie spodziewamy, a ona jest i pozwala nam zrobić dużo dobrych rzeczy. Podczas tych 11 dni postępują w człowieku i rozpierają się bez przymusu nowe pejzaże - mówi Henryk Konwiński.

Z opowieścią o podróży do stolicy hiszpańskiej Galicji wiązała się również pewna anegdota.

- Raczej mam orientację w terenie, a ponieważ kocham pieski, to zatrzymałem się w jednym zaułku. Podnoszę głowę, a moich nie ma. Mówię, chyba poszli tam. Jednak nie. Chyba tam, też nie. Kiedy w końcu zostałem odzyskany podchodzę do grupy i wydaje mi się, że patrzą na mnie z pretensją. Wtedy jedna z koleżanek, Helenka mówi do mnie "chcesz może wody?" Pamiętam to do dzisiaj, bo ten gest pozwolił mi się już nie wstydzić - wspomina Henryk Konwiński.

W trakcie spotkania artysta opowiedział także o swoich doświadczeniach z młodości i późniejszych wyzwaniach życiowych związanych z wyborem artystycznej ścieżki kariery. Wiązały się z tym m.in. wieloletnie problemy mieszkaniowe. Henryk Konwiński odpowiadał również na pytania licznie zgromadzonych gości.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto