Hiperurykemia – kompendium wiedzy

Materiał informacyjny Egis Polska
Udostępnij:
Jest dość powszechna, potrafi występować bezobjawowo i stanowić zagrożenie dla zdrowia. Hiperurykemia, czyli zwiększone stężenie kwasu moczowego we krwi, może spotkać każdego. Dowiedz się, jak łatwo uniknąć tego schorzenia!

Grunt to profilaktyka
Tak jak w przypadku wielu innych schorzeń, aby zapobiec hiperurykemii, warto zadbać o profilaktykę. Przede wszystkim należy regularnie badać stężenie kwasu moczowego we krwi – wystarczy robić to raz w roku. O hiperurykemii mówimy, gdy wartość kwasu moczowego przekroczy 6 mg/dl w przypadku zdrowych kobiet oraz 7 mg/dl u zdrowych mężczyzn. Niekiedy, za zbyt wysokie stężenie kwasu moczowego we krwi uznaje się już poziom 5 mg/dl (np. u osób z podwyższonym ryzykiem sercowo-naczyniowym). Osoby, które nigdy nie badały stężenia kwasu moczowego, powinny to zrobić najpóźniej około 40. roku życia, zaś ludzie w grupie ryzyka, tj. ci, których bliscy krewni chorowali na choroby układu sercowo-naczyniowego, powinni zacząć badać się już w wieku 30 lat.

Kampania Obniżamy Kwas Moczowy i Fundacja Neuca dla Zdrowia ruszyły w Polskę

Kampania Obniżamy Kwas Moczowy wspiera Fundację Neuca dla Zdrowia! Ruszyła mobilna przychodnia autobusowa, która odwiedzi wiele miast i miasteczek (terminy zostaną podane na stronie kampanii Obniżamy Kwas Moczowy na Facebooku: www.facebook.com/obnizamykwasmoczowy). Oznacza to, że mnóstwo osób otrzyma możliwość bezpłatnego badania poziomu kwasu moczowego w surowicy krwi! Dlaczego jest to tak istotne?

Czym grozi hiperurykemia?

Podwyższonego stężenia kwasu moczowego nie wolno bagatelizować, ponieważ nieleczony prowadzi do wielu innych chorób. Hiperurykemia może przyczynić się do rozwoju dny moczanowej, kamicy moczanowej, nadciśnienia tętniczego, innych chorób sercowo-naczyniowych, a także zespołu metabolicznego. Potrafi być cichym zabójcą i przez długi czas może nie dawać żadnych objawów, dlatego często rozpoznaje się ją dopiero, gdy chory trafia do szpitala z udarem mózgu, zawałem, ciężkim nadciśnieniem tętniczym czy zaawansowaną cukrzycą.

Jak się leczyć?

Leczenie warto zacząć od próby przeanalizowania prawdopodobnych przyczyn hiperurykemii. Jej powodem może być bowiem m.in.: nadmierne wytwarzanie kwasu moczowego, zmniejszone wydalanie kwasu przez nerki lub zbyt wysoki poziom fruktozy w diecie. Wczesne wykrycie tego schorzenia pozwala szybko wdrożyć odpowiednie leczenie i zapobiec wystąpieniu groźnych chorób sercowo-naczyniowych.

Terapia hiperurykemii polega przede wszystkim na skutecznym obniżaniu poziomu kwasu moczowego we krwi. W leczeniu schorzenia w bardziej zaawansowanym stadium wykorzystuje się zaś farmakoterapię oraz indywidualne zalecenia lekarskie. Ich uzupełnieniem jest odpowiednia dieta i zmiana trybu życia na bardziej aktywny.

Pamiętaj! Regularne badanie kwasu moczowego to podstawa, a wczesne wykrycie hiperurykemii zmniejsza ryzyko powikłań.

Więcej informacji o hiperurykemii i profilaktyce tej choroby można uzyskać na stronie kampanii: Obniżamy Kwas Moczowy na Facebooku: www.facebook.com/obnizamykwasmoczowy.

***
Kampania Obniżamy Kwas Moczowy to ogólnopolska akcja edukacyjna, której celem jest promocja profilaktyki, a także zwiększanie świadomości Polaków w zakresie zagrożeń zdrowotnych, wynikających z wysokiego stężenia kwasu moczowego w surowicy krwi. W każdy poniedziałek, w godzinach 17.00-19.00 na http://www.facebook.com/obnizamykwasmoczowy dostępny jest bezpłatny czat z dietetykiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Hiperurykemia – kompendium wiedzy - Nasze Miasto

Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie