MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Historia. Punkt widokowy i cel pielgrzymek. Góra Jana Pawła II w Pelplinie

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wcześniej Góra Biskupia, a od 1999 roku Góra Jana Pawła II. W Pelplinie, w tym miejscu, papież odprawił 24 lata temu mszę. Uczestniczyło w niej 300 tysięcy osób. Góra Jana Pawła II to cel pielgrzymek i punkt widokowy.

Dojazd do Góry Jana Pawła II jest bezpośrednio od drogi wojewódzkiej nr 229. Znajduje się przy niej parking.

Wielki krzyż na Górze Jana Pawła II

Na wzniesieniu (92,2 m n.p.m.) w 1999 roku stanął 33-metrowy krzyż. To przy nim, 6 czerwca 1999 r., Jan Paweł II odprawił mszę dla setek tysięcy wiernych. Sam krzyż poświęcony został miesiąc wcześniej.

- Autorami koncepcji krzyża są architekci Anita i Marek Gawdzikowie, którzy chcieli, aby zawierał on w sobie współczesną myśl architektonicznego oraz był wykonany z materiałów używanych w budownictwie polskim i akcentował epokę, w której żył i apostołował Papież–Polak - czytamy w gminnym informatorze pelplińskim.

Konstrukcję stalowego krzyża, częściowo obłożonego nierdzewną stalową blachą, opracowali inżynierowie Daniela i Marek Stachurowie.

- Krzyż zakotwiczony na stałe na pomorskiej i pelplińskiej ziemi zawsze świeci: w dzień – w słońcu, a nocą od wewnętrznego światła. W jego lustrzanej tafli przegląda się pelpliński krajobraz: pola, drzewa, domy i katedra, a także twarze ludzi stojących pod krzyżem, gdzie łatwiej wgląda się w swoją dusze i potrząsa sumieniem - czytamy w opisie.

6 czerwca 2000 roku, w pierwszą rocznicę wizyty Ojca Świętego w Pelplinie w miejscu, gdzie papież odprawił mszę św., został odsłonięty pomnik upamiętniający to wydarzenie. Pomnik poświęcili: prymas Polski kardynał Józef Glemp oraz biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga.

Góra Jana Pawła II. Herby powiatów i miast

Przy pomniku znajdują się ściany z herbami pomorskich powiatów i miast.

Droga na Górę Jana Pawła II jest zarazem drogą krzyżową.

Obecnie Góra Jana Pawła II stanowi miejsce pielgrzymek wiernych i cel każdego turysty odwiedzającego Pelplin, poza oczywiście Bazyliką Katedralną.

- Nie wiem, czy to jest największy krzyż na Pomorzu, bo tak czytałam w opisie. Nie ma to jednak znaczenia. To dla mnie jedno z wielu miejsc kultu. Też miejsce ważnego wydarzenia. Jestem tutaj trzeci raz - mówi pani Bogusława, którą spotkaliśmy na Górze Jana Pawła II.

Góra Jana Pawła II to także część pelplińskiej trasy turystycznej "Habit i Mitra".

Zdjęcia Góry Jana Pawła II:

Zobacz także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Historia. Punkt widokowy i cel pielgrzymek. Góra Jana Pawła II w Pelplinie - Tczew Nasze Miasto

Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto