18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ikony z przemytu w Muzeum Śląska Cieszyńskiego

KLM
Ikona kalendarzowa na październik, 2 poł. XIX wieku, Rosja, ikona ze zbiorów Muzeum Śląska Cieszyńskiego.
Ikona kalendarzowa na październik, 2 poł. XIX wieku, Rosja, ikona ze zbiorów Muzeum Śląska Cieszyńskiego. arc Muzeum Śląska Cieszyńskiego
Niezwykłą kolekcję ikon pochodzących z przemytu i ciągle uprawianego nielegalnego handlu dziełami sztuki za granicą będzie można obejrzeć w Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

Kolekcja trzystu ikon jest własnością Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Pochodzi z przemytu i ciągle uprawianego nielegalnego handlu dziełami sztuki za granicą. Wiele z nich trafiło do zbiorów Muzeum Śląska Cieszyńskiego gdy zostały przekazane przez Urząd Celny i Straż Graniczną w Cieszynie.

Ikony, które znajdą się na wystawie powstały głównie na terenie Rosji w XIX i początkach XX wieku, a więc w okresie wielkiego zainteresowania sztuką tego rodzaju.


– Jest to zbiór przypadkowy i niejednorodny, co wynika ze sposobu ich pozyskiwania. Pochodzą one z różnych warsztatów i pracowni Rosji. Zróżnicowany poziom artystyczny może wskazywać na powstanie części z nich w ośrodkach prowincjonalnych — wyjaśniają przedstawiciele Działu Naukowo-Oświatowego Muzeum Śląska Cieszyńskiego.


Zaletą kolekcji jest różnorodność tematyczna poszczególnych przedstawień. Dla lepszej czytelności wyodrębniono sześć grup przedstawiających: Chrystusa, Matkę Bożą, „prazdniki” czyli dwanaście wielkich świąt Kościoła prawosławnego, świętych, a także ikony kalendarzowe. Kolekcja liczy obecnie ponad 300 ikon na deskach a ponadto wiele innych przedmiotów sztuki cerkiewnej.
 Ekspozycję będzie można oglądać od 11 lutego do 27 marca.

Wcześniej jednak, bo w najbliższą środę 26 stycznia, Muzeum Śląska Cieszyńskiego, któremu udało się odzyskać po długotrwałym procesie, skradzione w 1993 roku wachlarze z obrazami autorstwa Wojciecha Kossaka, organizuję specjalną konferencję. W ramach spotkania przedstawiciele Muzeum podzielą się doświadczeniem, jakie zdobyli w ciągnącej się 18 lat sprawie.

Gośćmi będą Piotr Ogrodzki, dyrektor Ośrodka Ochrony Zbiorów Publicznych w Warszawie, Olgierd Jakubowski, specjalista w Dziale Informacji, Edukacji i Popularyzacji Ośrodka Ochrony Zbiorów Publicznych w Warszawie oraz Tomasz Szkaradnik, radca z Kancelarii Radcy Prawnego „Traktat” z Cieszyna, która reprezentowała Muzeum Śląska Cieszyńskiego w sprawie o odzyskanie skradzionych wachlarzy rodziny Kossaków.

Konferencja rozpocznie się w środę o 11.00.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto