Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ile euro możesz dostać

Teksty: adam woźniak
Aldona Urbankiewicz, Andrzej Kwaśniewski oraz Jan Gizdoń (z prawej), kierownik biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Mikołowie, sprawdzają wnioski o wpis do ewidencji producentów.  bogdan prejs
Aldona Urbankiewicz, Andrzej Kwaśniewski oraz Jan Gizdoń (z prawej), kierownik biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Mikołowie, sprawdzają wnioski o wpis do ewidencji producentów. bogdan prejs
Jeszcze do 30 czerwca br. rolnicy mogą składać wnioski o dopłaty bezpośrednie. Nie jest to jednak termin ostateczny. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie je przyjmować jeszcze przez 24 dni, ale w ...

Jeszcze do 30 czerwca br. rolnicy mogą składać wnioski o dopłaty bezpośrednie. Nie jest to jednak termin ostateczny. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie je przyjmować jeszcze przez 24 dni, ale w takim wypadku dopłaty będą niższe.

Przy załatwieniu formalności pomocny może okazać się serwis www.dopłaty.pl, gdzie można znaleźć podstawowe informacje dotyczące wypełniania formularzy i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Warto również odwiedzić stronę Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, gdzie można pobrać formularze wniosków o wpis do ewidencji producentów i płatności obszarowe.

W Polsce będzie obowiązywał uproszczony system dopłat bezpośrednich. Oznacza to, że rolnicy otrzymają dopłaty, których wysokość będzie zależeć od powierzchni użytków rolnych w gospodarstwie i powierzchni niektórych upraw. System może funkcjonować przez 3 lata (od 2004 do 2006 roku), z możliwością wydłużania tego okresu o 2 lata, czyli do 2008 roku włącznie.

Za każdy hektar ziemi polski rolnik może otrzymać w tym roku od 44,6 do 102 euro. Jeśli jego ziemia leży w gminie zaliczonej do obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania (to połowa obszaru Polski), dostanie dodatkowo od 38 do 68 euro za hektar.



Najważniejsze pytania
Po co są te wnioski?

Aby otrzymać z Unii Europejskiej 44,46 euro za jeden hektar użytków rolnych stanowiące 25 proc. dopłat otrzymywanych przez farmerów w UE. Budżet krajowy doda dalsze 30 proc., więc łącznie można liczyć na 55 proc. kwoty, którą otrzymuje farmer Unii Europejskiej.


Kto otrzyma pieniądze?

Właściciel bądź użytkownik ziemi, który spełnia określone wymogi i wypełni wnioski. Nie ma obligatoryjnego obowiązku występowania o dopłaty. Jeśli ktoś nie chce dopłaty, to jego problem, ale musi prowadzić dokumentację w ramach systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt, o ile takie zwierzęta posiada.


Podstawowe wymogi, które musi spełniać osoba ubiegająca się o płatności

Trzeba posiadać ponad 1 ha użytków rolnych, przy czym wielkość działki rolnej nie może być mniejsza niż 0,1 ha jednorodnej uprawy. Oba warunki muszą być spełnione łącznie. Muszą to być użytki rolne, a nie grunty, których w ciągu roku nie tknął pług, kosa lub choćby raz w roku nie wypasano na nich zwierząt gospodarskich. Ponadto gospodarstwo powinno spełniać wymogi dobrej praktyki rolniczej.


Dobra praktyka rolnicza

Rolnik musi się wystrzegać:

* degradacji gleb

* zanieczyszczania wód powierzchniowych i podziemnych

* przekraczania obsady zwierząt 1,5 DJP na 1 ha użytków

* właściwego użytkowania gleb poprzez stosowanie odpowiedniego tzw. zmianowania roślin i ich nawożenia.

Uwaga! Będą sprawdzać

1. Po złożeniu wniosku o płatności, system komputerowy dokonuje analizy każdej zgłoszonej działki, bada czy jest w systemie, i czy koś inny nie złożył na nią wniosku. Jeśli wykryje nieprawidłowości – wnioskodawca jest wzywany w celu dokonania korekty.

2. Około 5 proc. wniosków będzie poddana kontroli w lipcu i sierpniu 2004 roku przez wyspecjalizowaną komórkę kontrolującą w terenie pod kątem prawidłowego ich wypełnienia. Za oszustwo mające na celu wyłudzenie nienależnych pieniędzy będą kary:

* jeżeli różnica pomiędzy rzeczywistą powierzchnią a wnioskowaną wyniesie do 3 proc. – obejdzie się bez konsekwencji dla składającego wniosek

* jeżeli różnica pomiędzy powierzchnią deklarowaną a rzeczywistą powierzchnią uprawy wynosi od 3 proc. do 30 proc., ale nie więcej niż 2 ha – powierzchnię do dopłaty zmniejsza się o dwukrotność różnicy między obszarem zadeklarowanym a powierzchnią rzeczywistą

* jeżeli różnica wyniesie od 30 proc. do 50 proc. – rolnik zostanie pozbawiony dopłaty na jeden rok za wszystkie hektary

* powyżej 50 proc. – w bieżącym roku nic nie otrzyma, a przez następne trzy lata wyłudzona kwota będzie sukcesywnie potrącana.,

3. Rolnicy powinni otrzymać pieniądze z dopłat na konto w okresie od 1 grudnia 2004 roku do 30 kwietnia 2005 roku.

4. W roku 2005 przyjmowanie wniosków o płatności obszarowe nastąpi w okresie od 15 kwietnia do 15 maja. Już teraz należy o tym pamiętać.

5. Za każdy dzień opóźnienia złożenia wniosku (liczony od 30 czerwca) będzie potrącony 1 proc. z kwoty należnej, przy czym potrącenie nie będzie większe niż 25 proc.



Jak wypełniamy wniosek?

Należy pisać czytelnie (drukowanymi literami) bez skreśleń, zgodnie z instrukcją. Uwaga! Pola białe uzupełnia wnioskodawca, pola szare pracownik ARiMR.

I. Cel złożenia

„Wniosek” – pole zaznaczamy wówczas, gdy składamy formularz po raz pierwszy w danym roku gospodarczym

„Zmiana do wniosku” – pole zaznaczamy wówczas, gdy chcemy wnieść zmianę do wcześniej złożonego wniosku powierzchniowego o płatności obszarowe

„Korekta wniosku” – pole zaznaczamy na wezwanie ARiMR (telefoniczne lub pisemne) do usunięcia braków formalnych we wniosku i/lub złożenia wyjaśnień.

„Wycofanie wniosku” – pole zaznaczamy wówczas, gdy chcemy wycofać cały wniosek z własnej inicjatywy. Możemy to zrobić do czasu, dopóki nie zostaniemy poinformowani o zamiarze przeprowadzenia kontroli na miejscu, lub gdy kontrola na miejscu ujawni nieprawidłowości.

II. Numer identyfikacyjny (numer gospodarstwa)

– obowiązkowo musimy podać ten numer, który był wcześniej nadany dla nas przez ARiMR. Należy pamiętać o tym, iż numer jest przypisany do osoby, a nie do gospodarstwa tzn. syn nie może się posługiwać numerem ojca, mimo że gospodarstwo zostało na niego przepisane notarialnie.

III. Podmiot

W przypadku osoby fizycznej (prawie wszyscy rolnicy) obowiązkowo musimy uzupełnić następujące pola: 02 – nazwisko; 03 – imię; 05 – PESEL.

Pozostałe pola są nieobowiązkowe.

W przypadku osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej obowiązkowo podajemy: 02 – pełną nazwę; 03 – nazwę skróconą; 06 – REGON; 07 – NIP.

IV. Płatność z tytułu ONW

Pole należy zaznaczyć w przypadku ubiegania się o płatności ONW. W takim przypadku należy wypełnić odpowiednią dodatkową tabelę VIIa.

V. Informacja o załącznikach

Jeżeli są dołączane załączniki należy wpisać nazwy tych załączników i ich liczbę.


Potrzebne dane

Zanim rozpoczniemy wypełnianie wniosku o przyznanie dopłat trzeba zgromadzić niezbędne informacje na temat naszego gospodarstwa. Są to:

1. numer działki ewidencyjnej

2. powierzchnia działki ewidencyjnej

3. numer arkusza mapy, na której ta działka leży

4. nazwa obrębu geodezyjnego (wsi)

5. numer obrębu geodezyjnego

Dane można pozyskać z takich dokumentów, jak: wypis z ewidencji gruntów, wyrysy, akty notarialne, umowy dzierżawy zawarte z Agencją Nieruchomości Rolnych. Jeżeli takich materiałów nie posiadamy i nie znamy numerów swoich działek oraz ich powierzchni, biura powiatowe ARiMR przekazują rolnikom bezpłatnie wypisy z rejestru gruntów.

Potrzebny jest szkic rozmieszczenia działek ewidencyjnych i upraw (działek rolnych) w naszym gospodarstwie, więc możemy go zrobić w dowolnej formie bez zachowania proporcji i skali.

Najtrudniejszy jest pomiar działek rolnych – upraw z dokładnością do 1 ara. Musimy zmierzyć nasze uprawy, ale także precyzyjnie podać, jaka część działki rolnej (uprawy) leży na danej działce ewidencyjnej.



Biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
na terenie województwa śląskiego:

Będzin, ul. Krasickiego 17

Bielsko-Biała, ul. gen. Boruty Spiechowicza 24

Bieruń, ul. Turystyczna 1

Częstochowa, ul. Tkacka 3/5

Częstochowa, ul. Sobieskiego 7

Jastrzębie, ul. Czecha 8B

Kłobuck, ul. Rynek 13

Lubliniec, ul. Spokojna 2

Międzyświeć, 43-430 Skoczów, Międzyświeć 38

Mikołów, ul. Wyszyńskiego 13

Myszków, ul. Pułaskiego 6

Nakło Śląskie, ul. Morcinka 9

Pszczyna, ul. Szymanowskiego 10

Pyskowice, ul. Kopernika 2

Racibórz, ul. Leśmiana 4

Rybnik, ul. Białych 7

Zawiercie, ul. Obrońców Poczty Gdańskiej 95

Żywiec, ul. Ks. Pr. Słonki 24

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto