Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ile godzin pracy ubyło nam przez pandemię? O ile krócej pracują mieszkańcy innych krajów?

OPRAC.:
Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Przez pandemię w 2020 r. pracowaliśmy krócej, co ma negatywne przełożenie na poszczególne gospodarki. Ile pełnoetatowych godzin pracy ubyło osobom zatrudnionym w poszczególnych krajach?

 Porównaj dane z Polski i świata.
Przez pandemię w 2020 r. pracowaliśmy krócej, co ma negatywne przełożenie na poszczególne gospodarki. Ile pełnoetatowych godzin pracy ubyło osobom zatrudnionym w poszczególnych krajach? Porównaj dane z Polski i świata. Pxhere.com
Takiego krachu na rynku pracy nie było nawet podczas kryzysu finansowego. W 2020 r. na całym świecie przepracowaliśmy o 8,8% godzin mniej niż przed rokiem. Jaki będzie 2021 rok i jak wypadamy na tle innych krajów?

COVID-19 uderzył w rynek pracy cztery razy mocniej niż kryzys z 2009 roku – wynika z raportu Międzynarodowej Organizacji Pracy. W ujęciu globalnym w 2020 r. pracowaliśmy dużo krócej niż zazwyczaj. Liczba przepracowanych godzin zmniejszyła się średnio o 8,8% rok do roku. To cztery razy gorszy wynik niż podczas kryzysu finansowego w 2009 roku.

Polacy pracowali mimo kryzysu

Niektórym osobom zredukowano czas pracy, inne po prostu zwolniono. Skala samych zwolnień może wynosić 114 milionów etatów, ale jeżeli dodamy do tego zredukowany wymiar czasu pracy, uzyskamy już odpowiednik 255 mln etatów.

W Polsce ubyło 3,5% godzin przepracowanych na etacie. Pod tym względem lepsze wyniki mają tylko: Finlandia, Litwa i Dania.

Dlaczego według statystyk bezrobocie jest niskie?

W pierwszym roku pandemii przybyło więcej osób biernych zawodowo niż osób bezrobotnych. Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora w Polskim Instytucie Ekonomicznym tłumaczy, że ma to związek z młodym wiekiem pracowników, w których najbardziej uderzyła pandemia. Dane na temat bezrobocia rejestrowanego często ich nie uwzględniają.

- Obecny kryzys w większym stopniu odbił się na wzroście dezaktywizacji zawodowej niż na bezrobociu. Z danych Międzynarodowej Organizacji Pracy wynika, że w 2020 roku globalny współczynnik bierności zawodowej wzrósł o 2,2 punktu procentowego, podczas gdy stopa bezrobocia rosła z dwukrotnie mniejszą dynamiką, tj. o 1,1 punktu procentowego. Kryzys pandemiczny szczególnie mocno dotknął młodych pracowników. (...) To właśnie młodzi w skali globalnej najbardziej narażeni są na bierność zawodową, bo tracąc pracę, nawet nie rejestrują się jako osoby bezrobotne, które są gotowe do podjęcia pracy – mówi Andrzej Kubisiak.

W których krajach utracono najwięcej godzin pracy?

Spadek zatrudnienia w krajach z grupy G7, którą tworzą: Francja, Japonia, Niemcy, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Włochy i Kanada, wyniósł 8,7%, podczas gdy globalnie utracono 8,8% przepracowanych godzin pracy. W Unii Europejskiej spadek wynosił 8,3-8,7%. Polska wypada bardzo dobrze w zestawieniu, z utratą godzin pracy na poziomie 3,5%. Zajęliśmy 23. miejsce na liście 189 krajów, wyprzedzając m.in.: Koreę Południową (24. miejsce, -3,7%), Chiny (32. miejsce, -4,2%), USA (110. miejsce, -9,2%) i Wielką Brytanię (152. miejsce, -12,8%).

- Patrząc na kontynent europejski, mniejsze niż w Polsce spadki liczby przepracowanych godzin pracy widać tylko w pięciu krajach południa Europy. Z kolei w ramach UE nasz kraj wyprzedzają jedynie trzy kraje – Finlandia, Dania i Litwa. (...) Największe uderzenie w rynki pracy odczuły kraje południa Europy oraz Wielka Brytania i Irlandia, gdzie spadki sięgały poziomów dwucyfrowych. Taki podział kontynentu jest związany ze skalą uderzenia epidemicznego, strukturą gospodarki, dużym udziałem turystyki w PKB, a także z przyjętymi działaniami pomocowymi – wyjaśnia Andrzej Kubisiak.

Ekspert dodaje, że ochrona miejsc pracy to w dużej mierze efekt wprowadzenia pakietów pomocowych. Dzięki nim udało się także ograniczyć zasięg ubóstwa.

Jaka przyszłość czeka pracowników w 2021 roku?

Eksperci spodziewają się dalszego spadku liczby przepracowanych godzin. W skali światowej nasz czas spędzony w pracy może skurczyć się o 1,3 –4,6%, ale w Europie sytuacja będzie gorsza, a spadek sięgnie nawet -5,9%.

- Autorzy raportu w swoich rekomendacjach podkreślają konieczność utrzymania przez rządy wsparcia fiskalnego, które za sprawą inwestycji (również publicznych) ma nie tylko chronić miejsca pracy, ale i generować nowe. Jednocześnie przestrzegają przed zbyt wczesną konsolidacją fiskalną i zalecają zapewnienie większej dostępności opieki społecznej – podsumowuje Andrzej Kubisiak.

Krajami, których rynek pracy najmniej ucierpiał na pandemii, są: Burundi, Nowa Zelandia, Niger i Finlandia. Kryzys najbardziej uderzył w kraje Ameryki Łacińskiej (Kolumbia, Argentyna, Panama i Peru), a także południowej Europy (Włochy, Portugalia i Hiszpania).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ile godzin pracy ubyło nam przez pandemię? O ile krócej pracują mieszkańcy innych krajów? - Strefa Biznesu

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto