Instalacja fotowoltaiczna - czy to się opłaca?

Redakcja
Fotowoltaika w Polsce jeszcze raczkuje, choć instalacji na dachach pojawia się coraz więcej. Darmowy prąd? Czemu nie!

Kluczową sprawą jest opłacalność. Instalacja fotowoltaiczna musi być dopasowana do średniego rocznego zużycia prądu naszego gospodarstwa. Nie może być za mała, ponieważ nie będziemy w stanie wyprodukować wystarczającej ilości prądu dla naszego gospodarstwa, ale też za duża: wtedy koszt instalacji przekracza nasze średnie roczne zużycie prądu i instalacja praktycznie nigdy się nie zwróci.

Instalacja dla rodziny

Przykład: średnie roczne zużycie prądu dla czteroosobowej rodziny wynosi 2400 kWh. Aby wytworzyć taką ilość prądu, potrzebujemy minimum 12 paneli o mocy 200 W. Minimum, ponieważ instalacje zawsze tworzy się z niewielkim zapasem, ze względu na różnice pomiędzy mocą nominalną a realną.
Koszt całej instalacji (paneli, falownika, przewodów, montażu) może wynieść nas około 25 tysięcy złotych. Sporo – ale istnieją dotacje. Opisywany wyżej program „Czyste Powietrze” oferuje dofinansowanie w kwocie nawet 5 tys. złotych.
W takim przypadku koszt naszej instalacji zmniejsza się do około 20 tys. złotych. Przy średnich cenach prądu, inwestycja zwróci się nam w 6-7 lat! W jaki sposób? Gdy potrzebujemy, energia pozyskiwana z paneli słonecznych używana jest bezpośrednio w sieci naszego domu. Gdy jej nie używamy – odsyłana jest z powrotem do głównej sieci energetycznej. Dzięki licznikowi dwukierunkowemu, my oraz nasz dostawca prądu wiemy, ile energii elektrycznej odesłaliśmy z powrotem do sieci – oczywiście nie za darmo! Taką „zmagazynowaną” energię możemy później odebrać od dostawcy, np. zimą, nie płacąc za prąd ani złotówki.

Sprawność energetyczna paneli określana jest na 25 lat – a więc po zwrocie inwestycji przez minimum 15 lat będziemy mogli cieszyć się kompletnie darmowym i ekologicznym prądem. Nie musimy martwić się także serwisowaniem – instalacje fotowoltaiczne są praktycznie bezobsługowe. Co później? Panele słoneczne zawsze możemy wymienić (za 25 lat na pewno będą jeszcze nowocześniejsze) lub zostawić – po 25 latach ich sprawność spada tylko do około 70%.
Jak widać, fotowoltaika może być opłacalna - wystarczy tylko dostosować jej wielkość do naszych potrzeb, a później cieszyć się darmowym prądem przez lata.

Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Instalacja fotowoltaiczna - czy to się opłaca? - śląskie Nasze Miasto

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tomasz

Przy obecnych cenach prądu i ogrzewania fotowoltaika się opłaca i dzięki niej możemy przestać męczyć się z paleniem w piecu. Dokładnie wyliczenia opłacalności na forum.mysun.pl

Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie