Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak banki działające w Polsce traktują emerytów i rencistów?

Beata Sypuła
Masz stałe dochody i chcesz zaciągnąć kredyt? Nie ma sprawy, każdy bank przyjmie cię z otwartymi rękami. Jeden warunek - że nie jesteś emerytem lub rencistą.

Masz stałe dochody i chcesz zaciągnąć kredyt? Nie ma sprawy, każdy bank przyjmie cię z otwartymi rękami. Jeden warunek - że nie jesteś emerytem lub rencistą. W takim przypadku nastaw się na indywidualne rozmowy z bankiem. Jeśli wykażesz, że zamierzasz jeszcze długo żyć, dostaniesz nawet kredyt mieszkaniowy.

- Oferta Pekao SA jest skierowana do szerokiego grona klientów, w tym również emerytów - deklaruje Wioletta Rodzach z Pekao SA. - Klienci ci mogą zatem skorzystać z bogatej oferty produktów kredytowych, czyli kart płatniczych, kredytów konsumpcyjnych i kredytów mieszkaniowych.

Czas się skraca

Diabeł jednak tkwi w szczegółach. Gdyby emeryt chciał się ubiegać o kredyt mieszkaniowy, którego okres spłaty wynosi nawet do 25 lat, Pekao SA przyznaje, że może uwzględnić wiek kredytobiorcy przy ustalaniu okresu spłaty. Krótko mówiąc: im starszy emeryt, tym wyznacza mu się krótszy okres spłaty. To zaś oznacza, że raty są wyższe i trudniejsze do spłacenia, niż w przypadku młodszej osoby.
- W większości naszych produktów kredytowych nie stosujemy ograniczeń związanych z wiekiem klienta, co nie oznacza, że jest on bez znaczenia - zastrzega Edyta Bracik z ING Banku Śląskiego. - Wiek jest jednym z podstawowych czynników branych pod uwagę w badaniu tzw. zdolności kredytowej klienta.

Fakt bycia emerytem lub rencistą nie stanowi żadnych ograniczeń, wręcz przeciwnie.

- Z uwagi na stabilność i pewność dochodów jest to wysoko ceniona grupa docelowa klientów - mówi Jolanta Bogusz z Górnośląskiego Banku Gospodarczego SA.

Emeryci i renciści to podobno bardzo solidna i traktująca poważnie swoje zobowiązania grupa klientów, osiągająca stałe i regularne dochody.

- Dlatego, o ile to możliwe, staramy się nie stwarzać im żadnych przeszkód w dostępie do produktów bankowych - mówi Grzegorz Adamski z BZ WBK.

Wiek to ryzyko

Często uzyskanie dostępu do kredytu okazuje się jednak w polskich bankach niemożliwe. Tłumaczą one, że ich naczelnym zadaniem jest ochrona powierzonych przez klientów depozytów, stąd muszą zwracać bardzo dużą uwagę na ryzyko.
- Niestety, wiek jest także jednym z elementów tego ryzyka - wyznaje Grzegorz Adamski z BZ WBK i podobną opinię wyrażają pozostałe banki.

Tylko nieliczne przypominają sobie, że pozytywny wpływ na zdolność kredytową emeryta ma jego stabilność finansowa, czyli stałe, regularne wpływy. Z naszych odwiedzin w większości banków wynika, że pierwszym pytaniem o możliwość wzięcia kredytu przez bliskiego emeryta jest: ile ma lat. Dopiero potem pytano nas o jego stałe dochody.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto