MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jak napisać życiorys, by znaleźć pracę w Unii

Maciej Wąsowicz
Bogusława Gacka, kierownik będzińskiego PUP, prezentuje wzór europejskiego życiorysu.
Bogusława Gacka, kierownik będzińskiego PUP, prezentuje wzór europejskiego życiorysu.
Po wejściu do Unii Europejskiej można ubiegać się o pracę w wielu krajach zjednoczonej Europy. Dokumentami wymaganymi przez przyszłego zachodniego pracodawcę są list motywacyjny oraz życiorys kandydata starającego się ...

Po wejściu do Unii Europejskiej można ubiegać się o pracę w wielu krajach zjednoczonej Europy. Dokumentami wymaganymi przez przyszłego zachodniego pracodawcę są list motywacyjny oraz życiorys kandydata starającego się o zatrudnienie.

W krajach Unii obowiązuje znormalizowany wzór konstruowania CV, czyli życiorysu, który w Polsce jest do tej pory zupełnie nieznany. Ani urzędy pracy, ani Gminne Centra Informacji nie otrzymały o d swoich zwierzchników wspomnianego wzoru, dzięki któremu można bez problemów poruszać się po europejskim rynku pracy. Po naszej interwencji w Powiatowym Urzędzie Pracy w Będzinie formularz jest już dostępny.

Wzór niedościgniony

- Europejski wzór życiorysu nie jest dostępny jeszcze w języku polskim. Posiadamy natomiast formularz opracowny w języku niemieckim i angielskim, ściągnięty ze strony internetowej - mówi Bogusława Gacka, kierownik Powiatowego Urzędu Pracy w Będzinie.

Brak odpowiedniego formularza potwierdza pracownik kolejnej instytucji, która ma pomagać bezrobotnym w znalezieniu pracy za granicą. Twierdzi, że urzędnicy z będzińskiego Centrum Informacji są na etapie poszukiwania wzoru europejskiego życiorysu.

W Ministerstwie Gospodarki Pracy i Polityki Społecznej nikt nie dysponuje informacjami o tym, jak miałby wyglądać europejski wzór życiorysu. W resorcie panuje przekonanie, że nieznajomość wzoru nie przeszkodzi w znalezieniu pracy w Polsce.

- W Polsce nie ma znormalizowanego wzoru CV, nie ma też wymogu posiadania znormalizowanego wzoru CV zgodnego z normami europejskimi - wyjaśnia Wacław Konewko z biura prasowego MGPiPS.

W ministerstwie spokój

Jak poinformowano nas w ministerstwie, w przypadku, gdy będziemy chcieli wyjechać do pracy za granicą, w napisaniu CV pomogą nam wzory, którymi resort dysponuje.

- Dla poszukujących pracy za granicą mamy wzorcowe formularze, które określają profil pracownika oraz dokumentują jego zatrudnienie i ubezpieczenie - dodaje Wacław Konewko.

Jednak w przypadku ubiegania się o pracę w instytucjach Unii Europejskiej znajomość zasad, jakimi rządzi się znormalizowany europejski życiorys, może okazać się przydatna, o ile nawet nie niezbędna.

- Od normalnego CV różni się układem graficznym oraz zawiera informacje dość specyficzne w stosunku do życiorysu, który znamy. Zawiera na przykład informacje dotyczące uzdolnień artystycznych pracownika. Europejski wzór życiorysu wymagany jest przy ubieganiu się o pracę w instytucjach Unii - informuje Katarzyna Hernandez, specjalista ds. informacji w punkcie informacyjnym przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Warszawie.

Jak do tej pory, żadna z instytucji w powiecie będzińskim nie dysponuje dokładnym wzorem określającym poetykę pisania życiorysu wg. norm europejskich.

W wersji angielskiej wzór dostępny jest na stronie internetowej.
Natomiast najdokładniejszych informacji udziela Punkt Informacyjny Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej, pod warszawskim numerem telefonu (22) 520-82-62.


Co w europejskim życiorysie?

Europejski życiorys różni się od popularnego u nas przede wszystkim układem graficznym oraz zawartymi w nim informacjami. Nowatorsie w stosunku do polskiego życiorysu wydaje się umieszczenie tam zapytania o uzdolnienia artystyczne m.in. umiejętność rysowania czy gry na instrumentach muzycznych.

Wzór życiorysu, którym posługują się mieszkańcy zjednoczonej Europy, kładzie nacisk na informacje o umiejętnościach obsługiwania specjalistycznych maszyn i komputera oraz znajomości języków (w mowie i piśmie). Potencjalny pracodawca powinien uzyskać także informacje dotyczące zdolności interpersonalnych oraz wykształceniu i ukończonych kursach podnoszących kwalifikacje kandydata.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto