Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak suszyć kwiaty? Polecamy tradycyjną metodę oraz dwie nietypowe. Sprawdź, jak zachować kolory kwiatów na dłużej

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Kwiaty na suche bukiety można suszyć tradycyjnie, ale są też inne, skuteczne metody, które pomagają utrwalić ich kolory i kształty.
Kwiaty na suche bukiety można suszyć tradycyjnie, ale są też inne, skuteczne metody, które pomagają utrwalić ich kolory i kształty. Natalia Riabchenko/GettyImages, Katarzyna Laszczak
Latem warto suszyć kwiaty, które wykorzystamy na przykład do suchych bukietów i innych dekoracji. Jednak ważne jest to, by kwiaty zachowały swój kształt i kolor. Jest na to kilka sposobów, jak utrwalanie kwiatów glicerynie czy suszenie w kaszy mannie lub piasku. Podpowiadamy, jak najlepiej suszyć kwiaty latem.

Kiedy chcemy zachować letnie kwiaty na dłużej, możemy je wysuszyć. Trzeba jednak wiedzieć, że jeśli chcemy, żeby ich kolory i kształty dobrze się zachowały, ważny jest moment, kiedy je ścinamy oraz sposób suszenia. Niestety, nawet w najlepszych warunkach należy liczyć się z tym, że kwiaty stracą nieco na intensywności kolorów. Nie oznacza to jednak, że będą pozbawione uroku.

Spis treści

Jakie kwiaty najlepiej nadają się do suszenia?

Jest grupa kwiatów, które szczególnie dobrze nadają się do suszenia, bywają nawet potocznie nazywane suszkami. Należą do nich przede wszystkim:

  • kocanki ogrodowe i suchołuski (zwane też nieśmiertelnikami),
  • zatrwiany (szczególnie wrębny i tatarski).

Te rośliny możemy wyhodować we własnym ogrodzie, ale latem kupimy je także np. na targowiskach. Słyną z tego, że doskonale zachowują kształt i kolor.
Ale do suszenia możemy też wykorzystać rośliny typowo ogrodowe, jak lawenda, róże czy okazałe kwiatostany hortensji, albo oryginalne dzwonki irlandzkie (molucella). Kwiaty do suszenia można też zbierać na łąkach. Krwawniki czy wrotycze nie dość, że dobrze się suszą, to później wydzielają też przyjemny, ziołowy zapach (jest on szczególnie wyczuwalny przy wysokiej wilgotności powietrza).

Jakie jeszcze rośliny zbierać i suszyć?

Do suszenia można też wykorzystywać kwiatostany przeróżnych traw. Szczególnie dekoracyjnie wyglądają kłosy dmuszka jajowatego, czy drżączki większej, popularnych rozplenić, czy okazałych miskantów (te ostatnie pojawią się jesienią), ale możemy sięgać po niemal wszystkie, które nam się podobają.
Do suchych dekoracji często wykorzystuje się rośliny o ozdobnych owocostanach, jak czarnuszki i len (które zbiera się już latem) oraz miechunki, szczecie, czy miesiącznice, czyli tzw. judaszowe srebrniki, które pojawią się na przełomie lata i jesieni.

Kiedy ścinać kwiaty do suszenia?

Kwiaty do suszenia należy ścinać w ciepły, a co najważniejsze – suchy dzień. Nie wybierajmy się po nie całkiem rano, ani wieczorem, kiedy jest lub osiada rosa. Ważne by kwiaty i trawy ścinać, kiedy nie są jeszcze w pełni rozkwitu. Jeśli będą zbyt rozwinięte mogą szybko opaść.

Jak suszyć kwiaty? Metoda tradycyjna

Najprostszą i najbardziej popularną metodą suszenia kwiatów jest związanie ich w niewielkie pęczki i powieszenie „do góry nogami” w przewiewnym, suchym i koniecznie zacienionym miejscu. Rośliny suszone w słońcu szybko stracą kolory. Pęczki możemy rozwiesić na sznurku, jak pranie, przypinając je klamerkami. Kwiaty powinny ładnie zasuszyć się po około tygodniu-dwóch.

Suszenie kwiatów w kaszy mannie lub piasku

Ta metoda może wydawać się nieco dziwna, ale działa. Szczególnie dobrze nadaje się do utrwalania róż i innych kwiatów o „mocniejszej budowie”. Przyda się do tego pudełko. Dobrze sprawdzają się wyższe pojemniki, w których możemy umieścić kwiaty tak, że ich główki będą znajdować się na różnych wysokościach. Tę metodę można też wykorzystać do suszenia pojedynczych kwiatów, np. szczególnie ładnych okazów róż. Wtedy kwiat można umieścić np. w przeciętej plastikowej butelce.

Jak suszyć kwiaty w kaszy mannie lub piasku?

Na dno pojemnika wysypujemy kaszę lub piasek, wbijamy w to łodygi kwiatów i zasypujemy kwiaty całkowicie. W kaszy kwiaty suszą się nieco szybciej, jest ona też lżejsza przy tej samej objętości, co piasek. Jeśli jednak nie chcemy marnować jedzenia (choć do suszenia można wykorzystywać tę samą kaszę wielokrotnie), sięgnijmy po czysty i suchy piasek, najlepiej jak najbardziej drobnoziarnisty.
Rośliny w takiej „zasypce” powinny spędzić około trzech tygodni. Potem wyjmujemy je i delikatnie otrząsamy, jeśli pozostaną jakieś ziarenka możemy je usunąć pędzelkiem. Wysuszone w ten sposób kwiaty dobrze zachowują kolory, a ich płatki nie są tak kruche, jak przy suszeniu tradycyjną metodą.

Utrwalenie kwiatów w glicerynie

Jeszcze inną metodą utrwalenia kwiatów jest ich… moczenie w glicerynie. Gliceryna to ciecz, wykorzystywana m.in. w kosmetyce, którą można kupić w aptekach i niektórych drogeriach (oraz oczywiście przez internet). Aby zaimpregnować kwiaty, należy przygotować roztwór z gliceryny, którą mieszamy z gorącą wodą w proporcji 1:2 (jedna miarka gliceryny na dwie miarki wody). Łodygę kwiatu najlepiej ściąć ukośnie, tak, żeby powstała jak największa powierzchnia, którą roślina będzie chłonąć roztwór. Łodygi powinny być zanurzone na długości od kilku do ok. 10 centymetrów. Naczynie z kwiatami i gliceryną należy umieścić w zacienionym miejscu, na słońcu kolory mogą wyblaknąć (szczególnie liści, bo przy tej metodzie dobrze zachowują się nie tylko kwiaty, ale również liście roślin). Rośliny powinny spędzić w glicerynie około tygodnia, żeby skutecznie zostały zaimpregnowane. W tym czasie sprawdzajmy, czy roztworu nie trzeba uzupełnić. Kwiaty utrwalone w glicerynie świetnie zachowują kształt, nie są też kruche.

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Warszawa, ul. Wspólna 30
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak suszyć kwiaty? Polecamy tradycyjną metodę oraz dwie nietypowe. Sprawdź, jak zachować kolory kwiatów na dłużej - RegioDom.pl

Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto