MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jak w wakacje może odpocząć cała rodzina, płacąc mniej niż zwykle?

Beata Sypuła
Okres urlopowy to czas wydatków, którym Polacy muszą sprostać. Trzeba z dziećmi wyjechać na wakacje albo zorganizować im wyjazd, do tego urlop dorosłych, niezbędne zakupy.

Okres urlopowy to czas wydatków, którym Polacy muszą sprostać. Trzeba z dziećmi wyjechać na wakacje albo zorganizować im wyjazd, do tego urlop dorosłych, niezbędne zakupy. Rodzinom włos się jeży na głowie na myśl o wydatkach towarzyszących tym letnim rozkoszom.
Nie musi być jednak tak drogo - a przynajmniej może być o wiele taniej, jeśli poznamy sposoby na wakacje z dziećmi.

Wakacje na chybił trafił? Nie warto...

Kiedy zaczynamy planować wakacje, zazwyczaj zadajemy sobie pytanie: gdzie i za ile? Trudno przeglądać katalogi wszystkich biur podróży. Okazuje się, że 64 proc. pytań o rezerwację, jakie wpłynęły do portalu Wakacje.pl w minionym sezonie, dotyczyło wyjazdów z dziećmi. W tym roku ułatwieniem może być właśnie uruchomiona akcja tego portalu "Z dzieciakami pod palmami". Po przejrzeniu oferty okaże się, że zagraniczne pakiety rodzinne są tańsze niż wykupowane na chybił trafił w biurze podróży.

Dlaczego? Mamy do wyboru 220 tys. ofert, z których blisko 85 tys. to propozycje wyjazdów do hoteli z udogodnieniami dla dzieci. Wielofunckyjna wyszukiwarka pozwala na znalezienie oferty m.in. według ceny, typu promocji, standardu hotelu, a opisy ofert są wzbogacone o szczegółowe informacje na temat dziecięcych atrakcji.

Rezerwacja wycieczek jest teraz możliwa również przez serwis maluchy.pl. Czy dobrze wybieramy kierując się tylko opisem, ceną i zdjęciem? Cenionym przez internautów źródłem wiedzy, gdzie najlepiej pojechać z dzieckiem, jest wakacyjne forum dyskusyjne. Na jego łamach publikowane są praktyczne porady, gdzie najlepiej pojechać z dzieckiem. Dzięki wyszukiwarce można przeglądać zasoby forum m.in. pod względem słów kluczowych i tematów.

Uzupełnieniem oferty Wakacje.pl jest dział vademecum turysty. Na jego stronach znajdują się odpowiedzi na najczęściej zadawane przez rodziców pytania oraz specjalny dział poświęcony opiece lekarskiej, ubezpieczeniom oraz formalnościom związanym z wyjazdem malucha.

Ubezpieczenia

Jeśli już wiemy, gdzie wyjechać, pada sakramentalne pytanie: czym? Kto ma dzieci i auto - w dodatku z ubezpieczeniem wygasającym w tych dniach - powinien namyślić się dobrze, jaką polisę kupić. Link4 wprowadził 5-procentową zniżkę na wszystkie ubezpieczenia komunikacyjne dla rodziców dzieci, które nie ukończyły jeszcze sześciu lat.

- Badania wykazują, że osoby przewożące w samochodzie małe dzieci, prowadzą ostrożniej, zachowują się na drodze szczególnie rozważnie - mówi Zofia Dzik, prezes zarządu Link4 TU SA.

Oferta łączy tradycyjne ubezpieczenia z usługami assistance ważnymi dla osób jadących z dziećmi. Niezależnie od pory dnia i nocy, z dowolnego miejsca w kraju, wystarczy zadzwonić, by uzyskać natychmiastową pomoc, otrzymać informacje lub konkretną poradę.

Rabaty w samolocie

Jeśli zdecydujemy się na samolot - warto przemyśleć miejsce odlotu. Kto woli Pyrzowice - powinien wejść na stronę internetową www.gtl.com pl i wydrukować karnet uprawniający do rabatów lub odwiedzić jedno z kilkuset biur podróży. Poznamy je łatwo - mają widoczną naklejkę "Latam z Katowic!".

Potem - będąc na terenie MPL Katowice - trzeba tylko okazać karnet w firmie handlowej lub usługowej uczestniczącej w programie, by uzyskać kilkudziesiącio- lub kilkunastoprocentową zniżkę w poszczególnych punktach usługowo-gastronomicznych. Karnety ze zniżkami otrzymują też współpracujące z Górnośląskim Towarzystwem Lotniczym SA biura podróży.

Gdzie znaleźć najtańszy hotel?

Warto wiedzieć, że serwisy internetowe umożliwiają rezerwację miejsc hotelowych na swoich stronach. Mamy możliwość rezerwacji pokojów w setkach obiektów na terenie całego kraju. Ceny mogą być nawet o 60 proc. niższe niż bezpośrednio w hotelu. Wynika to z faktu, iż ich pracownicy mogą dokonywać zmian w cenach na stronie internetowej w czasie rzeczywistym i dostosowywać je do aktualnego obłożenia hotelu.

Serwis pora.pl prezentuje oferty setek hoteli zarówno w dużych, jak i małych miastach, uwzględniając nie tylko znane marki, ale także obiekty dla bardziej oszczędnych podróżnych.

Jeśli natomiast chcielibyśmy dziecku pokazać Warszawę, Kraków, Poznań, Gdańsk, Zakopane, Toruń, Wrocław, Sopot - zajrzyjmy na stronę www.hotelis.pl. Mamy miejsc noclegowych do wyboru, do koloru. Zachętą dla oszczędnych jest apel: "Jeśli znajdziesz lepszą ofertę, wyślij nam e-maila, a my ją przebijemy!"

Jak biura podróży traktują dzieci?

• Każde biuro podróży indywidualnie ustala rodzaje i procent zniżki dla najmłodszych od 2 do 12 lat.

• Dzieci do 2 roku życia nie płacą za bilet lotniczy, a jedynie za opłaty lotniskowe (ok. 150 zł). Limit bagażu dla dziecka poniżej 2 roku życia wynosi od 5 do 15 kg, w zależności od linii lotniczych. Dzieci do 16 roku życia mogą zabrać bagaż o takiej samej ciężkości, jak osoby dorosłe (od 15 do 20 kg w zależności od linii lotniczych).

• Do 2 roku życia - zazwyczaj świadczenia hotelowe są gratis, a w samolocie dzieci nie siedzą na oddzielnym miejscu, a jedynie na kolanach rodzica.

• Nie we wszystkich biurach podróży przysługuje nam limit na bagaż na dziecko poniżej 2 roku życia, a na miejscu zakwaterowania dziecko nie dostanie osobnego menu, skomponowanego odpowiedniego do wieku (z wyjątkiem ofert all inclusive).

• Warto pytać o pakiet rodzinny - rodzaj specjalnej promocji ze zniżką. Zazwyczaj rodzina, która chce skorzystać z takiego pakietu musi spełniać określone w promocji warunki, np. liczba członków rodziny musi wynosić więcej niż 3 osoby, itp.

• W hotelach trzy i więcej gwiazdkowych możemy się starać o bezpłatne dostawienie łóżeczka. Warto to sprawdzić w opisie oferty. Dziecko powyżej 2 roku życia zazwyczaj korzysta z dostawki, której najczęściej nie trzeba specjalnie zamawiać.

• Sformułowanie "stałe ceny dla dzieci" w ofercie biura podróży oznacza zazwyczaj, że są korzystne ceny dla 1-2 dzieci w towarzystwie 2 osób płacących pełną cenę.

Krzysztof Koronkiewicz,
prezes Domu Finansowego QS:

W związku z wyjazdami wakacyjnymi potrzebujemy kwot, które przewyższają zasoby naszych portfeli. Jesteśmy szczególnie narażeni na dodatkowe wydatki związane z wyjazdem dziecka na kolonie. Często przeszkodą w wyjeździe na wakacje są piętrzące się codzienne wydatki, a w okresie letnim one rosną choćby dlatego, że dochodzi m.in. do corocznych rozliczeń za ciepło w naszych mieszkaniach. Musimy zdobyć dodatkowe środki finansowe na nasze potrzeby. Z pomocą mogą nam przyjść banki oraz instytucje finansowe świadczące usługi kredytowe.

Załóżmy, że zaciągnięte przez nas zobowiązania spowodowane były chwilową niestabilną sytuacją. Po jakimś okresie osiągnęliśmy stabilizację i chcemy spłacić zaciągnięty kredyt wcześniej. Taka decyzja jest nie tylko zrozumiała, ale i bardzo opłacalna. Pamiętajmy jednak, że możliwość wcześniejszej spłaty zagwarantowana jest ustawowo, a bank nie ma prawa pobierać w związku z taką decyzją dodatkowych opłat czy prowizji! Należy go poinformować o wcześniejszej chęci spłaty kredytu z odpowiednim wyprzedzeniem, tak aby można było obliczyć dokładną kwotę wpłaty na konto. Płacimy odsetki za faktyczny okres korzystania z kredytu. Klient również ma prawo domagać się zwrotu części opłat stosowanych przez bank przy udzielaniu kredytu, wyliczonych procentowo na podstawie całości okresu kredytowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto