MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jak wysoka jest stopa bezrobocia na Śląsku?

MARCIN ZASADA
Na giełdach pracy najczęściej pojawiają się ludzie młodzi.  ANDRZEJ GRYGIEL
Na giełdach pracy najczęściej pojawiają się ludzie młodzi. ANDRZEJ GRYGIEL
Bezrobocie na Śląsku systematycznie wzrasta. Według ostatnich danych Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej, zebranych przez powiatowe urzędy pracy, w pierwszym kwartale tego roku bezrobocie wynosiło 17,2 proc.

Bezrobocie na Śląsku systematycznie wzrasta. Według ostatnich danych Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej, zebranych przez powiatowe urzędy pracy, w pierwszym kwartale tego roku bezrobocie wynosiło 17,2 proc. Według najnowszych (jeszcze nieoficjalnych) informacji, bezrobocie w drugim kwartale spadło o kilka dziesiątych procent. Oznacza to, że w urzędach pracy województwa śląskiego zarejestrowanych było 344,4 tys. osób, które nie mają pracy, czyli 10,4 proc. ogółu bezrobotnych w kraju. Ich liczba była o 8,5 tys. (2,5 proc.) wyższa niż w analogicznym okresie roku 2002.

Nieco inne dane dotyczące bezrobocia na Śląsku zawarte są w raporcie z Narodowego Spisu Powszechnego i Powszechnego Spisu Rolnego przygotowanym przez Urząd Statystyczny w Katowicach. Według tych danych, stopa bezrobocia osiągnęła w zeszłym roku pułap 20,8 proc. Okazało się, że na Śląsku mieszka 413,6 tys. osób bezrobotnych. Liczba ta jest o 70 tys. większa od tej, którą podają urzędy pracy. Skąd więc takie rozbieżności?

- W przypadku urzędów pracy mamy do czynienia z zarejestrowaną liczbą bezrobotnych. Inaczej rzecz wyglądała podczas spisu, kiedy ludzie sami deklarowali to, czy są bezrobotni - wyjaśnia Wiesław Wiatrak, dyrektor Urzędu Statystycznego w Katowicach.

- Osoby, które zostały spisane jako bezrobotne, musiały spełnić następujące kryteria: być w wieku od 15 do 74 lat, nie mieć pracy w okresie przeprowadzonego spisu i aktywnie poszukiwać pracy, czyli podjąć stosowne działania. Osoby takie musiały być również gotowe i zdolne do natychmiastowego rozpoczęcia pracy - dodaje Wiesława Nowak, zastępca dyrektora katowickiego US. - Wynika z tego, że ujęci w grupie bezrobotnych nie mogli być na przykład bezdomni, nie mogły to być też niepracujące gospodynie domowe.

Osoby rejestrujące się jako bezrobotne w urzędach pracy muszą mieć ukończony 18. rok życia. Górną granicę wieku stanowi natomiast wiek emerytalny.

- Być może ta rozbieżność wynika właśnie z kryterium wiekowego przyjętego przy określaniu stopy bezrobocia - tłumaczy Renata Łuczak, pracownik Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach. - Oczywiście nie wszyscy bezrobotni trafiają do urzędów pracy. Nie potrafię jednak odpowiedzieć na pytanie o to, co dzieje się z takimi ludźmi.

Różnice pomiędzy danymi pochodzącymi ze spisu i urzędów pracy nie zawsze są tak wielkie, a czasem wcale ich nie ma. Przykładem tego jest Bytom, który charakteryzuje się najwyższą stopą bezrobocia w województwie (według raportu NSP - 26,4 proc., według danych urzędów pracy - również 26,4 proc.).

Z informacji pochodzących zarówno z NSP, jak i urzędów pracy wynika, że najwyższe bezrobocie (w Polsce i województwie śląskim) wystąpiło w grupie wiekowej 15-24 lata (125,5 tys. osób - 30,4 proc. ogółu bezrobotnych; 96,3 tys. osób - 28,1 proc. ogółu). Tendencja ta cały czas utrzymuje się: bezrobociem w przeważającym stopniu zagrożeni są ludzie młodzi.

Według obliczeń urzędów pracy, najwięcej osób bezrobotnych zarejestrowano w Sosnowcu (22,5 tys. osób), Częstochowie (19,7 tys. osób), Bytomiu (18,7 tys. osób), Katowicach (17,7 tys. osób) oraz w Zabrzu (16,1 tys. osób). Łącznie w tych pięciu miastach odnotowano 27,5 proc. ogółu bezrobotnych w całym kraju.
Największą liczbą osób bezrobotnych charakteryzują się powiaty: będziński (13,7 tys.), zawierciański (13 tys.), cieszyński (10,1 tys.), częstochowski (9,4 tys.), wodzisławski (9,3 tys.), tarnogórski (8,8 tys.) i bielski (8,2 tys.).
Według danych pochodzących ze spisu powszechnego, największa liczba bezrobotnych mieszka w Katowicach (25,7 tys.), Sosnowcu (24,9 tys.), Bytomiu (19,2 tys.) oraz w Zabrzu i Gliwicach (17,1 tys.).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szokująca oferta pracy. Warunkiem uczestnictwo w saunie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto