Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak zmniejszyć podatek dochodowy z tytułu wpłat na rzecz organizacji pożytku publicznego?

[email protected]
Aby odliczyć 1 proc. podatku na rzecz OPP, pieniądze trzeba wpłacić na rachunek bankowy wybranej organizacji.
Aby odliczyć 1 proc. podatku na rzecz OPP, pieniądze trzeba wpłacić na rachunek bankowy wybranej organizacji.
Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która weszła w życie 1 stycznia 2004 dała możliwość odliczenia od podatku wpłat dokonanych na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP).

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która weszła w życie 1 stycznia 2004 dała możliwość odliczenia od podatku wpłat dokonanych na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP).

Ustawodawca postanowił, że zmniejszenie to nie dotyczy wpłat na rzecz organizacji pożytku publicznego prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5 proc., oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami.

Dokonanie przedmiotowego odliczenia jest w zasadzie ostatnią czynnością podatnika w trakcie dokonywania rocznego rozliczenia podatkowego, gdyż następuje po skorzystaniu przez niego z innych ulg i dotyczy kwoty podatku. Odliczenie od podatku wpłat na rzecz organizacji pożytku publicznego polega na pomniejszeniu podatku wynikającego z zeznania rocznego, przy czym zmniejszenie to nie może przekroczyć kwoty dokonanej wpłaty i nie może stanowić więcej niż 1 proc. podatku należnego (kwoty podatku wynikającej z jego obliczenia przed odjęciem wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego).

Kiedy odliczamy?

W zeznaniu podatkowym za 2005 r. można odliczać tylko wpłaty dokonane od 1 maja 2005 r. do dnia złożenia zeznania podatkowego za 2005 r., nie później jednak niż do dnia upływu terminu określonego do złożenia tego zeznania.

Pamiętać należy, że kwotę zmniejszenia zaokrągla się do pełnych dziesiątek groszy w dół.

Dla kogo ulga?

Zmniejszenie stosuje się, jeżeli dokonanie wpłaty można udokumentować dowodem wpłaty na rachunek bankowy organizacji pożytku publicznego oraz nie dokonano jej wcześniejszego odliczenia od przychodu lub podatku na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym i od dochodu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Należy pamiętać, że aby dowód wpłaty mógł być uznany przez organy podatkowe, we wpłacie na rachunek bankowy winny być zawarte w szczególności następujące dane:

• imię i nazwisko oraz adres wpłacającego,
• kwota dokonanej wpłaty (darowizny),
• nazwa organizacji pożytku publicznego, na rzecz której dokonana została wpłata.

Należy zwrócić uwagę, iż ulga przysługuje tylko od przychodów opodatkowanych według skali podatkowej określonej w art. 27 ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wobec powyższego nie ma zastosowania do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej według stawki 19 proc. (tzw. podatku liniowego, o którym mowa w art. 30 c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Ponadto z przedmiotowego odliczenia nie mogą skorzystać podatnicy, którzy w ciągu roku podatkowego uzyskali wyłącznie dochody:

• opodatkowane zgodnie z art. 28 - 30 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. w formie ryczałtu, których nie łączy się z dochodami (przychodami) z innych źródeł,

• opodatkowane w formie karty podatkowej.

Pamiętać również należy o jeszcze jednej zasadzie, że w przypadku zwrotu dokonanej wpłaty organizacja pożytku publicznego jest obowiązana przekazać urzędowi skarbowemu informację o zwróconej podatnikowi kwocie wpłaty, w terminie miesiąca od dnia dokonania zwrotu.

Przydatny adres
Organizacją pożytku publicznego jest organizacja działająca na podstawie ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. 03.96.873).
W razie powstania wątpliwości, czy dana organizacja jest organizacją pożytku publicznego, podatnik zawsze może sięgnąć do wykazu takich organizacji znajdującego się na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości: www.ms.gov.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto