Jeśli chcemy iść naprzód, potrzebujemy nowego podejścia

Materiał informacyjny PMPL
Udostępnij:

Dyskusja oparta na faktach, współpraca i otwarte umysły. To wszystko może nam pomóc w rozwiązaniu jednego z najbardziej palących problemów społecznych.

To moment ważnych decyzji dotyczących odbudowy, resetu oraz stawienia czoła wielu przyszłym wyzwaniom. I chociaż reakcja na najpilniejsze wyzwanie – globalną pandemię COVID-19 – jest daleka od doskonałości i kompletności, to widać w niej ogromny potencjał postępu, którego nie da się przeoczyć.

Dzięki niezwykłej mobilizacji naukowców, rządów, społeczności zajmującej się zdrowiem publicznym oraz przedsiębiorstw – udało się osiągnąć coś, o czym nikt wcześniej nie myślałby, że będzie możliwe: opracowanie i udostępnienie szczepionek przeciwko nowoodkrytemu wirusowi w czasie krótszym niż rok. Nadal jednak istnieją ważne problemy, takie jak choćby pilna potrzeba rozwiązania kwestii dezinformacji czy braku zaufania. Nie umniejszają one jednak temu niesamowitemu wyczynowi, który powinien nam przypominać, jak daleko możemy zajść, gdy nauka zwycięża, a wszyscy współpracują w poczuciu pilności i wspólnego celu.

Czy ten przykład może być inspiracją do nowego podejścia do rozwiązywania innych globalnych wyzwań? Mam nadzieję, że tak – biorąc pod uwagę rozmiar i złożoność problemów, które przed nami stoją. Potwierdzając skalę stojącego przed nami zadania, 22 507 respondentów w międzynarodowym sondażu przeprowadzonym przez firmę badawczą Povaddo w grudniu 2020, zleconym przez Philip Morris International (PMI), wskazało, że społeczeństwo popiera rządy spożytkowujące czas i zasoby na sprawy takie, jak poprawa stanu gospodarki, zapewnienie lepszej i ogólnodostępnej opieki zdrowotnej, walka ze zmianami klimatycznymi czy ograniczanie problemu palenia.

Jeśli chodzi o rozwiązanie tego ostatniego, to – z racji zajmowanego przeze mnie stanowiska w Philip Morris International – wiem na pewno, że w tym punkcie istnieje duża szansa na postęp. Nasza firma przechodzi transformację, której celem jest zapewnienie przyszłości wolnej od dymu i wiemy, że możemy to osiągnąć szybciej, jeśli organy regulacyjne i społeczność zajmująca się zdrowiem publicznym przyjmą nowoczesne, oparte na nauce podejście – takie, które zachęca do innowacji i otwartej współpracy.

Co najważniejsze, społeczeństwo nie oczekuje niczego innego. Najnowsze badanie pokazuje, że znaczna większość respondentów (73 proc.) pragnie, by rządy rozważyły rolę, jaką produkty alternatywne mogą odegrać w procesie uwalniania ich kraju od dymu tytoniowego. Z kolei tylko 1 na 4 respondentów zgodził się, że w tym celu wystarczy wprowadzić więcej regulacji dotyczących papierosów. Ogólnie rzecz ujmując, 71 proc. ankietowanych zgadza się, że zachęcanie mężczyzn i kobiet, którzy w przeciwnym razie nadal paliliby papierosy, do całkowitego przejścia na alternatywne produkty bezdymne, może stanowić uzupełnienie innych wysiłków zmierzających do ograniczenia szkód społecznych spowodowanych paleniem papierosów.

To dzięki innowacjom w nauce i technologii te produkty dzisiaj istnieją. A przyszłość bez papierosów jest możliwa. My z kolei, jako społeczeństwo, możemy wpłynąć na tempo, w jakim ją osiągniemy.

Dla PMI, nasz cel, ścieżka i tempo są jasne. Podjęliśmy decyzję, aby skoncentrować nasze zasoby na rozwoju, budowaniu uzasadnienia naukowego i odpowiedzialnej komercjalizacji produktów bezdymnych, w celu całkowitego zastąpienia papierosów – tak szybko, jak tylko jest to możliwe. Wierzymy, że dzięki stwarzaniu odpowiednich zachęt regulacyjnych oraz wsparciu społeczeństwa obywatelskiego, sprzedaż papierosów w wielu państwach może zakończyć się w ciągu 10-15 lat.

Gwoli jasności: najlepszym wyborem dla osób palących jest całkowite rzucenie papierosów oraz nikotyny. Priorytetem muszą być oczywiście wysiłki mające na celu ochronę nieletnich przed paleniem, zapobieganie inicjacji i promowanie rzucania palenia. Nie możemy jednak odmówić tym dorosłym, którzy nie rzucają, możliwości przestawienia się na lepsze alternatywy.

Istnieją lepsze wybory dla tych osób, które w przeciwnym razie nadal paliłyby papierosy. A zatem kluczową kwestią jest teraz to, jak szybko możemy przekształcić tę szansę na postęp w rzeczywistość dla setek milionów dorosłych palaczy na świecie. Jestem przekonany, że chcąc szybciej osiągnąć przyszłość wolną od dymu papierosowego, musimy pozwolić nauce nas prowadzić. I zachęcać do merytorycznych rozmów, które są przejrzyste i obejmują wszystkie zainteresowane strony, mogące przyczynić się do zmian.

Jeśli nasze wspólne doświadczenia z ostatniego roku nauczyły nas czegokolwiek, to tego, że w obliczu „palącego” problemu nie ma czasu do stracenia, ani miejsca na ideologię czy niepoparte niczym przekonania. Rozwiązania rodzą się na gruncie faktów, współpracy i otwartych umysłów.

Jacek Olczak
CEO Philip Morris International

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jeśli chcemy iść naprzód, potrzebujemy nowego podejścia - Dziennik Bałtycki

Dodaj ogłoszenie