MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jest sposób na poprawienie błędów przez pracodawców

(bs)
Zły numer PESEL, nieprawidłowe imię czy zniekształcone nazwisko to tylko niektóre z przyczyn sprawiających, że nasze składki w ZUS nie są przypisane do naszego konta.

Zły numer PESEL, nieprawidłowe imię czy zniekształcone nazwisko to tylko niektóre z przyczyn sprawiających, że nasze składki w ZUS nie są przypisane do naszego konta. To z kolei będzie miało duży wpływ na wysokość naszej przyszłej emerytury. Jest jednak dobra wiadomość w tej sprawie: dane z rejestru ZUS dostępne są już dla wszystkich płatników. Nasi pracodawcy mogą je zweryfikować i w razie konieczności - poprawić błędne informacje.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił interaktywną usługę CRU umożliwiającą porównywanie danych zgromadzonych przez płatników składek z danymi w Centralnym Rejestrze Ubezpieczonych. To pierwsze tego typu rozwiązanie zastosowane przez instytucję publiczną w Polsce.

- Mam nadzieję, że będzie to usługa bardzo przydatna dla naszych klientów, która umożliwi całkowite wyeliminowanie błędnych zgłoszeń, a co za tym idzie, błędów w rozliczeniach - mówi Piotr Starzyk, członek zarządu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Być może ostatecznie uda się wyeliminować rozbieżności w danych dotyczących osób ubezpieczonych, jakie zgromadził płatnik składek i ZUS. Do tej pory pracodawcy przekazywali do ZUS dokumenty zgłoszeniowe ubezpieczonych i otrzymywali jedynie potwierdzenie ich przyjęcia - bez wyjaśnienia, czy dane są prawidłowe.

Od ubiegłego miesiąca wszyscy płatnicy mogą pobierać z Centralnego Rejestru Ubezpieczonych listy zawierające dane wszystkich osób zgłoszonych przez płatnika i niewyrejestrowanych ubezpieczonych. Przedsiębiorca zainteresowany usługą otrzyma imię, nazwisko, datę urodzenia, NIP, PESEL oraz rodzaj, serię i numer dokumentu tożsamości każdego ze swoich pracowników, a także ich adresy, numery oddziału NFZ i kody tytułu ubezpieczenia. Dane te będzie można porównywać i - w razie potrzeby - poprawić.

Jak korzystać z usługi?

Z usługi CRU korzystać można przy wykorzystaniu najnowszej wersji programu "Płatnik" (6.04.001), dostępnej na stronach internetowych ZUS (

e-inspektorat.zus.pl

) oraz na płytach CD w oddziałach i inspektoratach Zakładu w całej Polsce. Opis usługi znaleźć można na stronie internetowej

e-inspektorat.zus.pl

, pod adresem: http://

e-inspektorat.zus.pl

/sprawy.asp?id_profilu=1&pomoc=3&menu=3&id_sprawy=243.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto