Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Już dziś można gromadzić pieniądze na Indywidualnych Kontach Emerytalnych

[email protected]
O pogodną i dostatnią jesień życia najlepiej zadbać samemu.
O pogodną i dostatnią jesień życia najlepiej zadbać samemu.
Samodzielne oszczędzanie na emeryturę jest już dziś koniecznością. Wie o tym każdy, kto obserwuje nędzę dzisiejszych emerytów - do końca życia dostają 50-70 proc.

Samodzielne oszczędzanie na emeryturę jest już dziś koniecznością. Wie o tym każdy, kto obserwuje nędzę dzisiejszych emerytów - do końca życia dostają 50-70 proc. swojej ostatniej pensji, a średnia pensja w Polsce to dziś niespełna 1.200 złotych. Z biegiem lat będzie coraz gorzej.

Ubocznym, nienagłośnionym efektem reformy emerytalnej z 1999 r., będzie drastyczne obniżenie emerytury do 30-50 proc. ostatniej płacy. Indywidualne konta emerytalne (IKE) zostały pomyślane jako popularna forma zabezpieczenia sobie na starość. Dobrowolne oszczędności pomnażane przez fachowców i zwolnione z "podatku Belki", czyli od zysków kapitałowych, będą uzupełnieniem przyszłej skromnej emerytury. To właśnie trzeci filar naszego świadczenia.

Kim będzie posiadacz IKE? Osoba zapobiegliwa, dążąca do zabezpieczenia swojej przyszłości po przejściu na emeryturę, chcąca uzyskać jak najwyższe świadczenia emerytalne w przyszłości, zainteresowana efektywnym i przejrzystym pomnażaniem inwestowanych środków.

Trzeci filar nie jest obowiązkowy - w przeciwieństwie do ZUS i Otwartych Funduszy Emerytalnych dla młodszego pokolenia. Możemy do niego przystąpić w dowolnym czasie - nawet 5 lat przed emeryturą. Wysokość deklarowanej składki zależy tylko od nas. Będą one gromadzone na indywidualnych kontach zwanych IKE.


* Nie ma obowiązku systematycznego oszczędzania.

* Prawo do gromadzenia wpłat na konto ma każda osoba płacąca podatki w Polsce.

* Ustawa o IKE przewiduje zwolnienie oszczędności emerytalnych z podatku od dochodów kapitałowych. Będą mogły z tego skorzystać osoby, które inwestowały przez co najmniej 5 lat, a wypłaty dokonają po 60. roku życia lub po uzyskaniu uprawnień emerytalnych po 55. roku życia. Dodatkowo ponad połowa oszczędności musi zostać zgromadzona na indywidualnym koncie nie później niż 5 lat przed wypłatą.

* Dla osób ze starszych roczników przewidywane są krótsze terminy:

- osoby urodzone przed 31 grudnia 1945 r. mają trzyletni okres obowiązkowego zbierania składek,

- urodzone między 1 stycznia 1946 r. a 31 grudnia 1948 r. - czteroletni okres oszczędzania.

Wówczas można swobodnie dysponować zgromadzonymi środkami. Wcześniejsze ich wycofanie wiązałoby się z obłożeniem podatkiem od dochodów kapitałowych.

* Na kontach będzie można co roku odłożyć maksymalnie 150 proc. średniej miesięcznej płacy prognozowanej na dany rok (obecnie 3.435 zł). Zyski z wpłat powyżej tego limitu będą już opodatkowane.

* Optymalne korzyści można osiągnąć wpłacając na rachunek IKE maksymalną dopuszczalną kwotę w każdym roku, gdyż w następnych latach nie będzie można uzupełniać niedopłaconego wcześniej limitu.

* Wysokość maksymalnej kwoty ogłaszana będzie corocznie w Monitorze Polskim - do końca poprzedniego roku.

* Wpłaty przekraczające graniczną kwotę będą zwracane lub umieszczane na koncie nieobjętym zwolnieniem podatkowym.

* Na jednym koncie można gromadzić oszczędności tylko jednej osoby. Każdy może mieć jedno konto, a przekroczenie tej zasady będzie oznaczało obłożenie wszystkich indywidualnych kont emerytalnych podatkiem od dochodów kapitałowych w wysokości 75 proc. uzyskanego dochodu.

* Możliwa jest zmiana sposobu gromadzenia oszczędności emerytalnych, przenoszenia na IKE pieniędzy z pracowniczych programów emerytalnych, a także inwestowania w różne typy funduszy oferowanych przez instytucje prowadzące ich konta indywidualne. Wyboru sposobu gromadzenia oszczędności dokonają sami oszczędzający, decydujący o ryzyku inwestycyjnym i potencjalnych zyskach.

* W razie śmierci właściciela konta zgromadzone środki będą przekazane wskazanej osobie, albo wejdą w skład masy spadkowej.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto