Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kasa czeka, samorządy zwlekają

Igor Cieślicki
Tylko do piątku gminy mogą składać w Śląskim Urzędzie Marszałkowskim wnioski o dofinansowanie inwestycji łagodzących skutki restrukturyzacji górnictwa. Do podziału jest prawie 75 mln zł.

Tylko do piątku gminy mogą składać w Śląskim Urzędzie Marszałkowskim wnioski o dofinansowanie inwestycji łagodzących skutki restrukturyzacji górnictwa. Do podziału jest prawie 75 mln zł. Do tej pory dokumenty złożyły tylko Tychy i Mikołów.

- Nie wiem czy to efekt braku wiary samorządów w swoje siły, czy kłopoty z własnym wkładem finansowym w realizację projektów - mówi Wojciech Zamorski, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego.

Konkurs w ramach rządowego programu łagodzenia skutków restrukturyzacji górnictwa został ogłoszony 19 grudnia. Termin składania wniosków upływa w piątek o godzinie 15.

- Najbardziej interesują nas projekty dotyczące tworzenia nowych miejsc pracy, infrastruktury dla małych i średnich przedsiębiorstw, transportu, rewitalizacji terenów zdegradowanych i turystyki - wylicza Michał Rożek z Wydziału Programowania Rozwoju i Funduszy Europejskich Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Tyski projekt obejmuje stworzenie drogi dojazdowej, parkingów i oświetlenia przy stawianym na osiedlu Balbina budynku usługowym. - Ubiegamy się o 1,1 miliona złotych - wylicza Aleksandra Cieślik, rzecznik Urzędu Miasta w Tychach. - Budynek zostanie oddany do użytku w tym roku. Znajdzie w nim pracę około 600 osób, głównie rzemieślników - dodaje.

W Rudzie Śląskiej radni mają dzisiaj zatwierdzić skierowanie do Urzędu Marszałkowskiego trzech projektów. - Chodzi o stworzenie centrum rekreacyjno-handlowego w dzielnicy Ruda, przebudowę skrzyżowania ulic Niedurnego, Westerplatte i Odrodzenia w Wirku oraz modernizację pobliskiego targowiska - tłumaczy Paweł Błażyca, kierownik zespołu analiz i rozwoju w rudzkim Ratuszu.

- Na pewno zdążymy złożyć wnioski w terminie - zapewnia Paweł Błażyca.

Podobne deklaracje składają władze Bytomia. W tym mieście przygotowano dziewięć projektów. - Chcemy m.in. stworzyć w Szombierkach Centrum Kariery Zawodowej - wyjaśnia Jacek Wicherski, rzecznik Urzędu Miasta w Bytomiu.

Gmina chciałaby też odnowić kamienicę przy Rynku i tym samym poprawić atrakcyjność centrum dla inwestorów, unowocześnić sieć ciepłowniczą i zmodernizować targowisko przy ul. Matejki.

Michał Rożek przyznaje, że na pierwszy rzut oka niektóre projekty mają niewiele wspólnego z restrukturyzacją górnictwa i tworzeniem nowych miejsc pracy.

- Wbrew pozorom często taki związek jednak istnieje. Każdy projekt będziemy rozpatrywać indywidualnie - twierdzi Rożek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto