Katalonia już świętuje

Jacek Sroka
Piłkarze Barcelony wygrali pierwszy półfinałowy mecz Ligi Mistrzów z Milanem. Katalończycy ograli Włochów na ich stadionie i w obliczu czekającego obie drużyny za tydzień rewanżu na Camp Nou, to podopieczni trenera ...

Piłkarze Barcelony wygrali pierwszy półfinałowy mecz Ligi Mistrzów z Milanem. Katalończycy ograli Włochów na ich stadionie i w obliczu czekającego obie drużyny za tydzień rewanżu na Camp Nou, to podopieczni trenera Franka Rijkaarda są znacznie bliżej awansu do paryskiego finału Champions League.

Na początku meczu, obserwowanego na żywo przez 80 tys. widzów, groźnie zaatakował Milan. Najpierw znakomitą okazję do zdobycia gola miał Alberto Gilardino. Zastępujący w ataku "rosso-nerich" Filippo Inzaghiego 24-letni Włoch w zamieszaniu podbramkowym z kilku metrów trafił w słupek. Chwilę później dał o sobie znać Andrij Szewczenko. Uderzenie głową Ukraińca świetnie obronił jednak bramkarz "Barcy" Victor Valdez.

Barcelona rozkręcała się powoli. Zagubiony początkowo na San Siro Ronaldinho kilkakrotnie ośmieszył obrońców Milanu potwierdzając, że jest w tej chwili największą gwiazdą Ligi Mistrzów. Włosi starali się pilnować Brazylijczyka, dzięki czemu więcej swobody mieli inni gracze gości. Znakomitą okazję do zdobycia gola miał Ludovic Giuly. Po świetnym prostopadłym podaniu Adresa Iniesty Francuz wyszedł na pozycję sam na sam z Didą, ale przegrał pojedynek z bramkarzem gospodarzy.

Giuly poprawił się po przerwie. W 56 min. po wspaniałym podaniu Ronaldinho Francuz strzałem z ostrego kąta pokonał Didę. Był to pierwszy gol Giuly'ego dla Barcelony w Lidze Mistrzów. Ta bramka udokumentowała przewagę gości, którzy na początku II połowy dominowali na murawie. Niewiele brakowało, aby chwilę później było już 2:0 dla Katalończyków, bowiem po szybkim kontrataku zakończonym uderzeniem Ronaldinho piłka trafiła w słupek bramki Milanu.

Włosi do końca starali się zmienić niekorzystny wynik. Na bramkę gości strzelali Kaka, Massimo Ambrosini, a nawet 38-letni weteran Paolo Maldini, który na ostatnie 23 minuty gry pojawił się na murawie, ale piłka z reguły mijała cel. Piłkarze "Barcy" wyjeżdżali do domu zadowoleni ze zwycięstwa, a Katalonia już świętuje awans swoich ulubieńców do finału LM, bowiem nikt w Hiszpanii nie przypuszcza, aby zespół Rijkaarda roztrwonił u siebie tę skromną wyjazdową zaliczkę.

AC Milan - FC Barcelona 0:1 (0:0)

Bramka: Ludovic Giuly (56).