Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konferencja ministra nauki w Cieszynie. Dariusz Wieczorek poparł kandydatów Nowej Lewicy

JAK
Konferencja ministra nauki Dariusza Wieczorka i wiceministra Przemysława Koperskiego z kandydatami Nowej Lewicy w Cieszynie
Konferencja ministra nauki Dariusza Wieczorka i wiceministra Przemysława Koperskiego z kandydatami Nowej Lewicy w Cieszynie JAK
Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek gościł dzisiaj, 25 marca, na Podbeskidziu. Wspólnie z wiceministrem infrastruktury Przemysławem Koperskim w Bielsku-Białej spotkali się z naukowcami, przedsiębiorcami i studentami, a w Cieszynie minister udzielił poparcia kandydatom lewicy startującym w zbliżających się wyborach samorządowych oraz odwiedził filię Uniwersytetu Śląskiego.

Podczas konferencji prasowej na cieszyńskim Rynku minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek odniósł się do zbliżających się wyborów samorządowych.

Większa rola samorządów

- 15 października dokonaliśmy pierwszego kroku w naprawianiu polskiego państwa. Natomiast teraz przed nami 7 kwietnia i to - myślę - będzie taki drugi krok, który ostatecznie da możliwość wprowadzania tych wszystkich reform, naprawianie tego wszystkiego złego, co było do tej pory. Prawda jest taka, że potrzebujemy współpracy między samorządami a rządem. Wszyscy wiemy, jak to do tej pory wyglądało. Jako koalicja 15 października, składająca się z czterech ugrupowań demokratycznych, jesteśmy zwolennikami decentralizacji państwa, zwiększania roli samorządów - mówił minister Dariusz Wieczorek.

Szef resortu nauki dodał, że to mieszkańcy Cieszyna wiedzą najlepiej, co jest do zrobienia w ich mieście, a rolą rządu jest wsparcie finansowe realizacji zadań. Zwracał także uwagę na konieczną decentralizację.

- Kończy się czas, że będą tutaj przyjeżdżać ministrowie, premierzy, przedstawiciele rządu i będą wręczać samorządowcom jakieś czeki na jakieś ważne zadania. To zaprzeczenie samorządności (...). Tak nie może być. Decyzje na co są środki wydawane powinny podejmować samorządy. Dlatego tak istotną sprawą są te wybory samorządowe - mówił Dariusz Wieczorek, zachęcając do głosowania na kandydatów Nowej Lewicy.

Nowelizacja ustawy o szkolnictwie wyższym

W Bielsku-Białej minister nauki odwiedził Akademię Nauk Stosowanych. Stwierdził, że chciał zobaczyć także mniejsze uczelnie.

- W środę będę w Katowicach i tam jest organizowanie spotkanie na Uniwersytecie Śląskim ze wszystkimi rektorami z województwa śląskiego - uczelni państwowych, niepublicznych, prywatnych. Już kilka takich spotkań odbyłem, bo plan jest taki, żebym do wakacji odwiedził wszystkie województwa. Spotykając się z rektorami, spotykając się ze studentami - zapowiedział Dariusz Wieczorek.

Minister nauki podkreślił, zależy mu na tych spotkaniach, bo chce poznać opinię środowiska na temat ustawy o szkolnictwie wyższym, gdyż w połowie roku planują pokazać nowelizację tej ustawy.

- Wiemy, że jest bardzo dużo zastrzeżeń do tej ustawy, w wielu sferach trzeba będzie ją zmieniać - powiedział minister Wieczorek, wskazując m.in. aferę w Collegium Humanum, gdzie pojawiły się dowody wskazujące na nieprawidłowości w uzyskiwaniu dyplomów ukończenia studiów na tej uczelni wyższej.

Minister udzielił poparcia kandydatom Nowej Lewicy startującym z list KO: Paulinie Ogrodzkiej ubiegającej się o mandat radnej Sejmiku Województwa Śląskiego, Kazimierzowi Żerdce, Katarzynie Juraszek kandydującej do Rady Powiatu Bielskiego oraz Januszowi Wapienikowi.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto