Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kradzież samochodów, Warszawa. Jakie marki złodzieje lubią najbardziej? Znamy oficjalne dane

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Kradzież samochodów, Warszawa. Jakie marki złodzieje lubią najbardziej?
Kradzież samochodów, Warszawa. Jakie marki złodzieje lubią najbardziej? PIOTR KRZYZANOWSKI / zdjęcie ilustracyjne
Kradzież samochodów. Warszawa i okolice stanowią ulubione miejsce złodziei - to tutaj ginie niemal połowa wszystkich skradzionych w Polsce samochodów. Policja podała oficjalne dane i wymienia marki samochodów, które są przedmiotami zainteresowania rabusiów.

Kradzieże samochodów w Warszawie

W pół roku w Warszawie i okolicach zginęło aż 1553 samochodów. Dla porównania, kolejne na liście są województwa: dolnośląskie, gdzie skradziono 530 aura i śląskie (492 auta). Jakie samochody w Warszawie są najczęściej kradzione?

Zdecydowanymi faworytami złodziei są marki japońskie. W sumie w stolicy skradziono 346 Toyoty, w tym najczęściej:

  • Toyota Auris (102 skradzione auta),
  • Toyota Avensis (47 skradzione auta),
  • Toyota RAV4 (41 skradzione auta).

Złodzieje w Warszawie chętnie kradną Mazdy. W pół roku skradziono 152 samochody tej marki. Najczęściej modele:

  • 323 (46 razy),
  • model 6 (39),
  • CX5.

Kolejne miejsce na niechlubnym podium stanowią samochody marki Honda. W pół roku zarejestrowano 143 kradzieże tej marki. W szczególności kradziono: CRV (54), Civic (52) i HRV (24). Złodzieje lubowali się także w Nissanach (75 kradzieży), w czym: X-trail (36) i Qashqai (19). W Warszawie kradną także Skody (33 kradzieże w pół roku), Volkswageny (46), Fordy (49).

Złodzieje lubują się także w autach luksusowych - w sumie skradziono 100 takich samochodów w stolicy. Były to głównie Lexusy (74) i Infiniti (30).

ZOBACZ TEŻ: Znamy najgorsze dzielnice w stolicy. Tam można dostać za nic. Są nowi liderzy

Kradzieże cudzej rzeczy: 235

Kradzież z włamaniem: 77

Kradzież samochodu i poprzez włamanie: 25

Rozbój/kradzież rozbójnicza: 9

Bójka i pobicie:

Przestępczość w Warszawie. Te dzielnice uznawane są za najgo...

Jak podkreślają policjanci, samochody kradzione są głównie "na części". W trzy godziny po kradzieży złodzieje potrafią rozmontować pojazd, dlatego funkcjonariusze apelują do firm samochodowych, aby montowały specjalne zabezpieczenia antykradzieżowe w swoich pojazdach. Ponadto policja podkreśla, że obecny system prawny w Polsce jest nieodpowiedni.

Za kradzież auta grozi kara pozbawienia wolności od roku do dziesięciu lat - według stróżów prawa dolna granica powinna być wyższa, bo najczęstsze wyroki to jedynie dwa lata pozbawienia wolności. Ponadto trudne jest wykrywanie podrobionych części - jeśli specjaliści nie są w stanie odczytać numeru VIN na części - muszą nieraz zwrócić je... do dziupli skąd zostały zabrane.

Jak wynika z danych policjantów specjalizujących się w wyszukiwaniu skradzionych aut i części, w Warszawie i okolicach działa ponad 200 złodziei samochodów. W grupie jest system hierarchiczny - są specjaliści od demontowania systemów elektronicznych, jak i osoby odpowiedzialne za dowiezienie samochodu do dziupli tzw. wozacy.

CZYTAJ TAKŻE:

Najwięcej dzieje się w Śródmieściu. To oczywiście skutek bogatego życia nocnego w tej dzielnicy. Mnogość rozrywkowych miejsc w Śródmieściu sprawia, że policja interweniuje tutaj najczęściej ze wszystkich obszarów miasta.

W tym roku w Śródmieściu doszło już do 10 gwałtów. W całym ubiegłym roku było ich 13. Gorzej jest pobiciami. Pięści w Śródmieściu idą w ruch zdecydowanie częściej niż w 2017 roku. Do września pobić w tym roku było już 53, w ubiegłym - 39.

Kradzieży i rozbojów było w tym roku w Śródmieściu 47. W ubiegłym roku było uch 47. Włamania do mieszkań to jedyna statystyka, w której Śródmieście przegrywa z innymi dzielnicami. W ubiegłym roku było ich 93, zaś w tym - 50.

Przestępczość w Warszawie. 3 włamania dziennie, pobicie co 2...

Za auto średniej klasy złodzieje zarabiają do 4 tysięcy zł, w przypadku SUV-a można zarobić nawet do 20 tysięcy na rękę. Wszystko przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu do usuwania zabezpieczeń i sposobów (jak przewóz auta na ogólnodostępny parking i obserwacja czy ktoś się nim interesuje a następnie dopiero przewóz do dziupli). Po dotarciu do dziupli auta w kilkanaście minut potrafią trafiać na aukcje internetowe.

POLECAMY TEŻ:



emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto