Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łańcuchy śniegowe na koła. Kiedy używać? Jakie najlepiej zakładać? Co nam grozi za ich brak? Policja radzi

Jacek Drost, Łukasz Klimaniec
Materiały prasowe/arc
Kiedy należy zakładać łańcuchy śniegowe na koła? Czy jest jakaś specjalna technika jazdy z łańcuchami? Co nam grozi za brak łańcuchów. Na te i wiele innych pytań odpowiada komisarz Tomasz Bratek z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej w Katowicach.

Kiedy należy używać łańcuchów śniegowych na koła? Czy przepisy to jakoś regulują?
O tym, że jest obowiązek używania łańcuchów śniegowych, kiedy droga jest zaśnieżona lub oblodzona, informuje znak C-18. Wtedy obligatoryjnie jesteśmy zmuszeni do stosowania łańcuchów śniegowych na osi napędzanej. Ważna informacja: jeśli samochód ma napęd na cztery koła, to łańcuchy należy założyć na wszystkie koła, a w przypadku napędu na przód lub tył tylko na oś, która jest napędzana.

Czy łańcuchy należy zakładać tylko tam, gdzie stoi znak C-18?

Tak naprawdę na każdej drodze zaśnieżonej lub oblodzonej można stosować łańcuchy śniegowe. Oczywiście, kiedy śnieg stopnieje lub wjedziemy na jezdnię, której nawierzchnia jest sucha czy mokra, ale bez lodu czy śniegu, łańcuchy należy niezwłocznie zdjąć. Trzeba mieć świadomość, że jeżdżąc z łańcuchami po asfalcie bardzo szybko ulegnie on zużyciu.

Czy takich miejsc ze znakami C-18 jest dużo w naszym regionie?
W rejonach górskich takie znaki są czymś normalnym. Góry charakteryzują się tym, że opad śniegu jest większy, są także większe wzniesienia, więc trzeba zwracać większą uwagę na takie ogólnie przyjęte zasady jeżdżenia: jeśli widzimy pojazd, który wspina się pod górkę, to jadąc w przeciwnym kierunku, zjeżdżając w dół, powinniśmy ustąpić mu pierwszeństwa. Logika podpowiada, że ciężej wyjechać niż zjechać, dlatego prosimy, że kiedy dochodzi do mijania pojazdów, a jezdnia jest wąska, by osoby zjeżdżające ustąpiły pierwszeństwa wjeżdżającemu pojazdowi, bo może dojść do tego, że się zatrzyma się i zablokuje ruch.

Łańcuchy są powszechne wśród kierowców czy raczej ostatnie zimy sprawiły, że większość kierowców o nich zapomina?
Różnie z tym bywa. Pamiętajmy o tym, że często wybieramy się w góry większymi grupami, więc wtedy często wypożyczamy samochód. Nawet nie wnikamy wtedy, jakie ten samochód może mieć ogumienie. Są przypadki, że ktoś popularnym busem przyjeżdża w góry na oponach letnich. Wtedy jazda w takich warunkach, jakie obecnie panują, jest niemożliwa w przypadku pokonywania wzniesień czy zjeżdżania. Zawsze grozi to tym, że utkniemy w zaspie albo spowodujemy kolizję lub wypadek,

Czy można dostać mandat za brak łańcuchów na odcinku, gdzie obowiązuje znak C-18?
Jeśli ktoś nie posiada łańcuchów śniegowych tam, gdzie obowiązuje znak C-18 jest zagrożone mandatem karnym w wysokości 200 złotych i jednym punktem karnym za wykroczenie w ruchu drogowym. Warto podkreślić, że przy znaku C-18 często pojawia się informacja jakiego typu pojazdów łańcuchy dotyczą, najczęściej samochodów ciężarowych, ale w rejonie górskim, turystycznym łańcuchy obowiązują także na drogach dojazdowych do hoteli i pensjonatów.

Jakie łańcuchy najlepiej kupić? Mógłby pań coś polecić?
Jeśli kupujemy je pierwszy raz, powinniśmy poprosić sprzedawcę o poradę. Pamiętajmy, że łańcuch musi posiadać stosowny atest. Jego rozmiar jest niezwykle ważny - musi dokładnie przylegać do opony. O to wszystko warto zapytać w sklepi, gdzie dokonujemy zakupu. W tym przypadku zakup internetowy może okazać się ryzykowny. Nie będzie też nic złego, jeśli poprosimy sprzedawcę, by pokazał jak się go montuje czy demontuje.

Czy jest jakaś specjalna technika jazdy z łańcuchami?
Zazwyczaj na łańcuchach zamieszczona jest instrukcja z jaką prędkością możemy się poruszać. Pamiętajmy, że prędkość ta zazwyczaj wynosi 40, maksymalnie 50 km na godzinę. Jeśli będziemy jeździć tylko po śniegu czy lodzie z niewielką prędkością to łańcuch będzie nam służył przez długi czas.

Spotkałem się z opinią, że kierowcy nie zakładają łańcuchów, bo boją się, że uszkodzą sobie przez nie nadkole, może nawet błotnik.
Właściwie dobrany łańcuch, w odpowiednim stanie technicznym nie powinien nic uszkodzić. Może tak się stać, jeśli niewłaściwie go użytkujemy.

Czy takie łańcuchy ciężko się zakłada? Poradzi sobie z tym kobieta czy niedoświadczony kierowca?
Założenie łańcucha to czynność podobna, jeśli chodzi o skalę trudności, do wymiany koła, tak więc przeczytanie instrukcji powinno nam wystarczyć. W razie problemów można posiłkować się różnymi nagraniami z internetu, gdzie dokładnie jest wytłumaczone jak łańcuch danego typu założyć na dane koło. Dla kogoś kto zna podstawowe zasady obsługi samochodu nie powinno to nastręczyć problemów.

*
*
*

Nakaz używania łańcuchów nakłada znak drogowy C-18 (okrągły, z białą oponą w łańcuchu na niebieskim tle). Jak informuje Ryszard Pacer z Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach, takiego znaku nie ma przy drogach wojewódzkich w Beskidach. Co ciekawe, nie ma także na drogach powiatowych w powiecie cieszyńskim, ani w powiecie bielskim. W Szczyrku przy drodze wojewódzkiej 942 prowadzącej ze Szczyrku do Wisły przez Przełęcz Salmopolską (na Biały Krzyż) znajduje się natomiast tablica informująca o tym, że w okresie zimowym zalecane jest używanie łańcuchów przeciwpoślizgowych.

Warto wiedzieć, że gdyby zarządca drogi umieścił znak C-18 (nakaz używania łańcuchów) oznaczałoby to konieczność utrzymywania drogi „na biało” – nie można byłoby sypać solą, by droga była czarna.

Łańcuchy śniegowe w Beskidach trzeba na pewno używać na Żywiecczyźnie. Znaki nakazujące ich używania znajdują się aż w 13 miejscach.
• 1483 S Żywiec - Przybędza (znak dotyczy samochodów ciężarowych).
• 1416 S Jeleśnia - Mutne.
• 1424 S Sopotnia Mała -Sopotnia Wielka.
• 1425 S Wieprz – Juszczyna – Jeleśnia (odcinek Juszczyna - Sopotnia Mała).
• 1413 S Moszczanica – Gilowice – Ślemień – Lachowice (odcinek Kocoń - Kurów).
• 1408 S Międzybrodzie Żywieckie - Żar (na podjeździe pod górę Żar).
• 1403 S Międzybrodzie Bialskie – Straconka (przełęcz Przegibek).
• 1437 S Milówka - Nieledwia.
• 1417 S Jeleśnia – Pewel Wielka – Hucisko.
• 1449 S Kamesznica – Szare.
• 1439 S Kamesznica – Milówka – Rajcza – Ujsoły – gr. państwa (przełęcz Glinne).
• 1415 S Pewel Mała - Pewel Ślemieńska - Ślemień (odcinek w Ślemieniu).
• starodroże drogi krajowej nr 69 w Zwardoniu.

Nie przeocz

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Łańcuchy śniegowe na koła. Kiedy używać? Jakie najlepiej zakładać? Co nam grozi za ich brak? Policja radzi - Żywiec Nasze Miasto

Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto