Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łatwiej o pracę

Beata Sypuła
Wiele osób niepełnosprawnych ma duże kłopoty ze znalezieniem pracy, ponieważ nie mają odpowiednich kwalifikacji. A zakłady pracy chronionej – jak np. widoczny na zdjęciu katowicki Introl– to często przedsiębiorstwa zajmujące się wysoce specjalistyczną produkcją.
Wiele osób niepełnosprawnych ma duże kłopoty ze znalezieniem pracy, ponieważ nie mają odpowiednich kwalifikacji. A zakłady pracy chronionej – jak np. widoczny na zdjęciu katowicki Introl– to często przedsiębiorstwa zajmujące się wysoce specjalistyczną produkcją.
Zatrudnianie osoby z przewlekłymi schorzeniami czy wręcz z niepełnosprawnością to dla właściciela firmy ryzyko i koszty. Dłuższe nieobecności dezorganizują pracę, a nadgodziny pozostałych podwładnych są dla firmy za ...

Zatrudnianie osoby z przewlekłymi schorzeniami czy wręcz z niepełnosprawnością to dla właściciela firmy ryzyko i koszty. Dłuższe nieobecności dezorganizują pracę, a nadgodziny pozostałych podwładnych są dla firmy za drogie. Zachętą do zatrudniania inwalidów mają być pieniądze. Wreszcie wiadomo, ile ich będzie.

Jak informuje Pavlina Suchankowa, rzeczniczka Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, ustalenie dofinansowania dla pracodawców osób niepełnosprawnych, rozliczających się ryczałtem, to efekt porozumienia wynegocjowanego przez POPON z resortem polityki społecznej.

Jak podaje Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach, na koniec 1999 roku w województwie śląskim było 3.414 bezrobotnych niepełnosprawnych, a w grudniu 2004 roku mieliśmy już 9.081 takich osób. Jak zatrzymać tę niekorzystną tendencję? Od dawna wiadomo, że zachętą dla firm są pieniądze.

Obecnie pracodawcy na osobę niepełnosprawną w stopniu znacznym mogą otrzymać do 130 proc. najniższego wynagrodzenia, w stopniu umiarkowanym 110 proc. i w stopniu lekkim – 50 proc. Pracodawcy na otwartym rynku otrzymują 70 proc. tych kwot. Zgodnie z projektem w przyszłości nie będzie rozróżnienia na otwarty rynek pracy i rynek chroniony; wszyscy pracodawcy otrzymają jednakowe dofinansowanie. W 2005 i 2006 roku będzie wyższe, a w kolejnych latach ma spadać.


Jakie wsparcie?
Pracodawcy rozliczający się ryczałtem mają otrzymać w 2005 i 2006 r.:

  • 135 proc. minimalnego wynagrodzenia – na każdego zatrudnionego ze znacznym stopniem niepełnosprawności,
  • 115 proc. minimalnego wynagrodzenia – na każdego zatrudnionego z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności,
  • 65 proc. minimalnego wynagrodzenia – na osobę z lekką niepełnosprawnością.

    W kolejnych latach byłoby już mniej pieniędzy – w 2007 roku odpowiednio 125 proc., 105 proc. i 60 proc., a w roku 2008 i w latach następnych 110 proc. w przypadku osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, 90 proc. w przypadku umiarkowanego stopnia niepełnosprawności oraz 55 proc. – w przypadku lekkiego stopnia niepełnosprawności.

    Alarmujące liczby
    Ze względu na schorzenia i niższe wykształcenie niepełnosprawni mają kłopot ze znalezieniem pracy.
  • Aż 52,5 proc. z nich ma wykształcenie podstawowe lub niepełne podstawowe, a wykształcenie wyższe tylko 3,9 proc.
    W Polsce zatrudnionych jest 17,3 proc. z 4,2 mln niepełnosprawnych.
  • W 2003 roku pracowało 611 tys. takich osób, w tym w zakładach pracy chronionej – 207 tys., na otwartym rynku – 166 tys., najwięcej na własny rachunek – 238 tys. osób.
  • Na na koniec 1999 roku w województwie śląskim było 3.414 bezrobotnych niepełnosprawnych, w 2000 r. – 4.287, w 2001 r. – 5.740, w 2002 r. – 6.665, w 2003 r. – 8.325, a w grudniu 2004 roku – 9.081 osób.
  • emisja bez ograniczeń wiekowych
    Wideo

    Strefa Biznesu: Najatrakcyjniejsze miejsca do pracy zdaniem Polaków

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!

    Polecane oferty

    Materiały promocyjne partnera
    Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto