MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Masz oczko wodne w ogrodzie? Przygotuj je do zimy. Sprawdź, co koniecznie musisz zrobić

Katarzyna Józefowicz
Sposób przygotowania oczka wodnego do zimy zależy m.in. od wielkości zbiornika.
Sposób przygotowania oczka wodnego do zimy zależy m.in. od wielkości zbiornika. pixabay.com
Oczko wodne może być wspaniałym elementem każdego ogrodu, aby jednak prezentowało się naprawdę efektownie, wymaga sporo pracy i wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Dużo zajęć czeka nas przy jego pielęgnacji głównie jesienią, bo po zakończeniu sezonu letniego zbiornik wodny, a także żyjące w nim ryby i rośliny, trzeba starannie przygotować do trudnego okresu zimowego.

Spis treści

Oczyść oczko wodne i zabezpiecz przed liśćmi

Prace należy rozpocząć od czyszczenia oczka wodnego i usunięcia z jego powierzchni wszelkich obumarłych resztek roślinnych oraz opadłych liści (liście z powierzchni wody należy uprzątać regularnie, przez całą jesień). Pozostawione w oczku będą gniły i wydzielały trujące gazy, a także przyczyniały się do rozwoju szkodliwych bakterii, zmieniając parametry środowiska wodnego i zanieczyszczając wodę.
Jeśli nad oczkiem wodnym rosną byliny lub krzewy liściaste o sezonowych liściach, na czas ich opadania oczko warto zabezpieczyć gęstą siatką, która później ułatwi nam ich usuwanie.

Mniejsze zbiorniki opróżnij i zabezpiecz

Małe oczka wodne (do około 200 litrów i do ok. 1 metra głębokości) późną jesienią najlepiej jest całkiem zlikwidować, wypompowując z nich wodę i przenosząc żyjące w nich rośliny oraz ryby w pojemnikach do zamkniętego pomieszczenia na zimowanie.
Po całkowitym opróżnieniu zbiornika należy starannie oczyścić go z resztek roślinnych, mułów i osadów dennych, a następnie wyczyścić i zabezpieczyć urządzenia elektryczne (filtry, pompy, oświetlenie). Te, które były zanurzone w wodzie lub znajdowały się w otoczeniu oczka, należy wyjąć, wyczyścić i przenieść do magazynku lub narzędziowni.
Po zakończeniu prac porządkowych oczko dobrze jest wyłożyć np. słomianymi matami, które zabezpieczą jego wyściółkę i ścianki (np. folię) przed uszkodzeniami mrozowymi.

Duże oczko wodne – co trzeba zrobić przed zimą?

Większe zbiorniki wodne, o głębokości co najmniej 1 metra, można na zimę pozostawić, jednak należy starannie je do tego okresu przygotować. W tym celu należy spuścić ze zbiornika ok. 2/3 wody, wyłowić ryby i starannie wyczyścić oczko, usuwając szlam, opadłe liście i obumarłe resztki roślinne (prace ułatwi nam specjalny odkurzacz do oczek wodnych). Należy też wyczyścić ścianki zbiornika z glonów, porostów i osadów oraz przyciąć nadmiernie rozrośnięte rośliny wodne. Następnie ponownie trzeba uzupełnić poziom wody i wpuścić do oczka ryby.

W dużym oczku na czas zimy należy też pozostawić odpowiednio do tego przystosowane urządzenie napowietrzające (specjalne zestawy napowietrzające, przystosowane do całorocznej pracy), które będzie miało na celu natlenienie wody i zabezpieczenie jej przed całkowitym zamarznięciem. Z tego samego powodu w wodzie warto umieścić też solidną wiązkę trzciny lub specjalne, sztuczne przeręble (najczęściej styropianowe), dostępne na rynku w różnych wariantach.

Jak przezimować rośliny z oczka wodnego?

Jeśli w oczku wodnym uprawiamy rośliny odporne na niskie temperatury, możemy je w nim na zimę pozostawić, gdyż w wodzie powinny sobie dobrze poradzić. Jeśli jednak uprawiamy gatunki wrażliwe na mróz, późną jesienią powinniśmy je wyjąć ze zbiornika, umieścić w akwarium i przenieść do zamkniętego pomieszczenia, chronionego przed mrozem (optymalna temp. to zwykle ok. 10°C).
Roślinom należy zapewnić warunki zimowania zgodne z wymaganiami danego gatunku, gdyż mogą być one różne (jedne rośliny oczkują zimą więcej światła inne mniej, jedne muszą mieć głębsze zbiorniki, inne wolą płytsze, a jeszcze innym wystarczy jedynie wilgotne podłoże itp.).

Co zrobić z rybami?

Podobnie należy postąpić z rybami. Jeśli hodujemy gatunki, które mogą pozostać zimą w zbiorniku wodnym, dokarmiamy je wyłącznie jesienią (specjalnymi karmami jesiennymi), do czasu, kiedy temperatura wody nie spadnie poniżej 10°C. Później ryby przestajemy karmić (w niższych temperaturach zwierzęta przechodzą w stan letargu i przestają trawić pokarm, jeśli więc będziemy je nadal dokarmiać, resztki pokarmu zaczną zalegać na dnie zbiornika i gnić) i zapewniamy im stały dostęp tlenu tak, aby się nie podusiły, a woda w zbiorniku nie zmarzła.
Gatunki ryb, które nie mogą pozostać na zimę w oczku wodnym (np. welonki), musimy przenieść do akwarium i przechować do wiosny w zamkniętym pomieszczeniu, chronionym przed mrozem.

Polecjaka Google News - RegioDom

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Masz oczko wodne w ogrodzie? Przygotuj je do zimy. Sprawdź, co koniecznie musisz zrobić - RegioDom.pl

Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto