Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mięso z klonowanych zwierząt niebawem trafi do supermarketów

Adam Synowiec
arc
arc
Stek ma być bardziej soczysty, żeberka miękkie, a mleko z klonowanej krowy słodsze od naturalnego. Pierwsze porcje mięsa ze sklonowanych zwierząt mogą trafić do sklepów już wiosną przyszłego roku – na początku w ...

Stek ma być bardziej soczysty, żeberka miękkie, a mleko z klonowanej krowy słodsze od naturalnego. Pierwsze porcje mięsa ze sklonowanych zwierząt mogą trafić do sklepów już wiosną przyszłego roku – na początku w Stanach Zjednoczonych, a potem być może także w Europie. Bo Unia Europejska nie ma żadnych uregulowań prawnych dotyczących handlu klonowaną żywnością. Urzędnicy UE wciąż skupiają się jedynie na produktach z dodatkami organizmów modyfikowanych genetycznie, a więc głównie na żywności pochodzenia roślinnego.


Klonowina raz!

Żądanie zniesienia moratorium na handel detaliczny „klonowiną” (jest wołowina, cielęcina, wieprzowina, to chyba tak powinniśmy zacząć nazywać klonowane mięso) amerykańskie firmy i laboratoria naukowe wniosły już w czerwcu tego roku do amerykańskiego Food and Drug Administration (FDA), która reguluje prawnie dopuszczanie do sprzedaży żywności i lekarstw w Stanach Zjednoczonych. Wnioskodawcy twierdzą, że przez ostatnie cztery lata uzyskano jednoznaczne dowody na to, że mięso czy mleko z klonowanych zwierząt jest tak samo bezpieczne jak to pochodzące z naturalnej hodowli. FDA niebawem ukończy raport na ten temat.

Przedstawiciele amerykańskiej firmy ViaGen podkreślają, że mogliby mięso z klonów już dawno wprowadzić do handlu, ale z dobrej woli wystąpili do FDA o wydanie oficjalnej zgody.

Da się zjeść
Metodę zastosowaną w przypadku klonowania pierwszej na świecie owcy Dolly wykorzystują od dawna prywatne firmy ze Stanów Zjednoczonych i Japonii (technologia SCNT, czyli Somatic Cell Nuclear Transfer). Wszelkie dotychczasowe studia porównawcze pokazały jakoby, że mięso i mleko z klonów jest takiej samej wartości jak to zwykłe. Do sprawdzianów wykorzystano mięso dwóch byków i mleko czterech krów mlecznych. Na sto precyzyjnie określonych warunków jakościowych mięso z klona spełniało 90 procent. Tylko poziom tłuszczów i kwasów tłuszczowych był wyższy od tego w zwykłym mięsie. Testy opisano szczegółowo w magazynie naukowym „Proceedings” amerykańskiej National Academy of Sciences.
W Nowej Zelandii krowa-klon ze zmodyfikowanym DNA wytwarza mleko o podwyższonej zawartości kazeiny. Nadaje się ono doskonale do produkcji serów. Inne zmiany w organizmie klona mogą doprowadzić wręcz do wytwarzania mleka leczniczego, befsztyków o najwyższej jakości czy golonki bez tłuszczu.
Na razie amerykańskie FDA pod koniec zeszłego miesiąca ogłosiło, że komunikat w sprawie zgody na handel żywnością klonowaną zostanie wydany w „najbliższych tygodniach”.

Procedura będzie taka sama jak przy regulacjach dotyczących produktów spożywczych modyfikowanych genetycznie z 1992 roku; wyniki oficjalnych testów zaaprobowanych przez FDA zostaną zamieszczone w którymś z ważnych periodyków naukowych, a potem poddane pod publiczną dyskusję.


63 procent na „nie”

Decyzji o dopuszczeniu do sprzedaży żywności klonowanej sprzeciwiają się już jednak tradycyjni hodowcy bydła. To dla nich ekonomiczne zagrożenie. – Narodowa Federacja Producentów Mleka w obecnej chwili nie poprze wprowadzenia na rynek mleka z klonowanych zwierząt, dopóki FDA nie określi czy krowy-klony dają takie samo mleko jak zwykłe krowy – oświadczył Chris Galen, rzecznik mleczarzy amerykańskich; wartość tej branży szacowana jest na 23 miliardy dolarów.

Z badań sondażowych przeprowadzonych wiosną wynika, że 63 procent Amerykanów raczej nie kupowałoby żywności klonowanej, nawet gdyby na jej sprzedaż pozwoliła FDA, uznając ją za całkowicie bezpieczną.
Cena rynkowa krowy sklonowanej z miesiąca na miesiąc spada tym bardziej, im bardziej powszechna staje się technologia klonowania. Obecnie krowiego klona można zamówić już za osiem tysięcy dolarów.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mięso z klonowanych zwierząt niebawem trafi do supermarketów - Wisła Nasze Miasto

Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto