Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszanie owiec

Marianna Lach
Baca Stanisław Majewski wyprowadza owce na halę. MARIANNA LACH
Baca Stanisław Majewski wyprowadza owce na halę. MARIANNA LACH
— Baca jest dzisiaj takim pasjonatem, jak hodowca gołębi — powiedział nam Stanisław Majewski, od lat bacujący na halach pod Pilskiem. W sobotę poprowadził pokaz mieszania owiec podczas wiosennego ...

— Baca jest dzisiaj takim pasjonatem, jak hodowca gołębi — powiedział nam Stanisław Majewski, od lat bacujący
na halach pod Pilskiem.

W sobotę poprowadził pokaz mieszania owiec podczas wiosennego redyku.

Szałas Majewskiego można znaleźć w zagajniku tuż przy przejściu granicznym w Korbielowie, drugi wybudował wspólnie z Józefem Kamińskim w Krzyżówkach.

— Będę pasł owce dwa tygodnie, później przejdziemy do Krzyżówek i będzie je wypasał Kamiński — tłumaczy Majewski.
Gdyby nie mieli swoich owiec, to bacowanie nie byłoby w ogóle opłacalne. — Mamy w tym roku 350 sztuk. 250 owiec jest naszych, reszta od gospodarzy. Konkurencji nie ma, więc źle nam nie jest. Choć turyści biorą sery, głównymi naszymi odbiorcami są jednak miejscowi — opowiada Majewski.

Owiec muszą doglądać całą dobę. Doją je trzy razy dziennie. Trzem bacom dojenie zajmuje około godziny. Z jednej owcy na dzień jest może około pół litra mleka. W tym roku bacowie Majewski i Kamiński mają do pomocy dwóch juhasów, zresztą już zaprawionych w wypasaniu owiec — Władysława Wąsa i Tadeusza Dendysa. Po halach już raczej owiec nie przeganiają, pasą je na polanach w pobliżu szałasów.
Kamiński bacowaniem zajął się dwa lata temu. Zmarł mu ojciec, najstarszy baca w okolicy. Zostawił pokaźne stadko, więc musiał zakasać rękawy.

— Gdyby mi dwa lata temu ktoś powiedział, że będę na redyku jako baca, a nie jako oglądający, to bym nie uwierzył — mówi Kamiński zapraszając do bacówki w Krzyżówkach.

— Jest tam nawet ciepła woda i boazeria w środku — zachwala bacowski szałas. Niedługo ma go oglądać komisja z Unii Europejskiej.


To był redyk!

Redyk w Korbielowie odbył się po raz 9. Impreza ma pokazać
i utrwalić pasterskie tradycje oraz obyczaje Żywiecczyzny. Została zorganizowany przez wójta gminy Jeleśnia, Ośrodek Kultury w Jeleśni, Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie oraz żywieckie starostwo powiatowe. Patronat nad imprezą sprawował DZ. Turyści podziwiali pokazy mieszania owiec, dojenia owiec, występy na scenie. Mogli skosztować potraw regionalnych.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto