Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy powiatu cieszyńskiego jadą do Rzymu na beatyfikację Jana Pawła II

Łukasz Klimaniec, Jacek Góralczyk
Andrzej Bacza z żoną Anną podczas tegorocznej wizyty na lacu św. Piotra w dniu 2 kwietnia
Andrzej Bacza z żoną Anną podczas tegorocznej wizyty na lacu św. Piotra w dniu 2 kwietnia fot. arc Andrzeja Baczy
Przyjazd Jana Pawła II do Skoczowa to było wydarzenie niepowtarzalne w całej hi-storii naszego miasta i regionu. Nic bardziej doniosłego się już nie wydarzy - uważa Andrzej Bacza, były szef rady miejskiej. Jest jednym z kilku mieszkańców, którzy od chwili śmierci Papieża-Polaka każdego roku 2 kwietnia pielgrzymuje do Rzymu.

- To już wpisane w kalendarz coroczne podziękowanie - mówi o wyjazdach.

W roku 2000 na Placu św. Piotra wraz z żoną mieli możliwość osobistego spotkania z papieżem na audiencji. Choć spotkanie trwało kilkanaście sekund pozostawiło ślad na całe życie.

- Kiedy nadeszła wiadomość o śmierci Ojca Świętego, oczywistym stało się uczestniczenie w pogrzebie. Była tylko kwestia szybkiej organizacji. Z grupy kilku osób w ciągu kilku godzin "zrobił się autobus". Później była pierwsza rocznica kilkadziesiąt tysięcy osób na placu, na kolejnych rocznicach już coraz mniej. Dwa lata temu było nas może kilkadziesiąt osób - dodaje.

Dwa tygodnie temu, 2 kwietnia po południu w kościele pw. Ducha Św. w Rzymie odbyła się dla Polaków uroczysta msza, którą odprawił kardynała Stanisław Ryłko.

- O 21.37 spotkaliśmy się na Placu Św. Piotra, by razem z pozostałymi pielgrzymami odmówić różaniec i zaśpiewać Janowi Pawłowi "Barkę" - mówi Andrzej Bacza.

Kiedy ogłoszono termin beatyfikacji Jana Pawła II, szukanie wolnego miejsca noclegowego w Rzymie trwało ok. ośmiu godzin.

- Szukaliśmy we trzy osoby, wykonaliśmy mnóstwo telefonów i maili. Kosztowało nas to wiele pracy i wysiłku. Ale udało się. Jedziemy busem, ale ze Skoczowa i okolicznych miejscowości wiele osób udaje się na beatyfikację autobusami - dodaje Andrzej Bacza.

Beatyfikacja Jana Pawła II odbędzie się 1 maja w Rzymie.

Telebim stanie na Kaplicówce

Wierni, którzy nie wybierają się do Rzymu na uroczystości beatyfikacyjne Jana Pawła II, mogą w tych szczególnych dniach odwiedzić Skoczów. W mieście, które w 1995 roku gościłoOjca Świętego zaplanowano szereg uroczystości związanych z beatyfikacją Papieża-Polaka. Te najważniejsze odbędą się na Kaplicówce, gdzie Jan Paweł II odprawił mszę.

W sobotę 30 kwietnia od 10.00 na skoczowkim rynku będzie można oglądać wystawę upamiętniającą pobyt Ojca Świętego pod Kaplicówką w 1995 roku.

Następnie o godz. 11.00 w ARTadresie odbędzie się spotkanie z osobami, które brały udział w przygotowaniu wizyty Ojca Świętego w Skoczowie. Będzie można wysłuchać ich wspomnień, dowiedzieć się o kulisach przygotowań wizyty, wysłuchać anegdot.

W niedzielę 1 maja na Kaplicówce zostanie ustawiony telebim, na którym od 9.30 będzie można oglądać reportaże dokumentujące wizytę Jana Pawła II w Skoczowie, a od 10.00 za pośrednictwem TVP obejrzeć transmisję uroczystości beatyfikacyjnych z Watykanu. 30 minut po zakończeniu transmisji z uroczystości w Watykanie na Kaplicówce zostanie odprawiona msza święta.

Tego samego dnia w kościele pw. Piotra i Pawła o 15.00 zaplanowano odmówienie koronki do Miłosierdzia Bożego, a o 15.30 występ laureatów II Festiwalu Pieśni Religijnej "Nutka do nieba". O 21.00 w kościele odbędzie się Apel Jasnogórski.

W niedzielę 1 maja warto też wybrać się do Teatru Elektrycznego w Skoczowie, gdzie o 16.30 zostanie wystawiona sztuka "Hiob" inspirowana dramatem Karola Wojtyły. W spektaklu zagrają młodzi skoczowscy artyści.

O 19.00 w Teatrze Elektrycznym rozpocznie się projekcja filmu "Świadectwo", na który warto przyjść.

Tymczasem Stowarzyszenie Musica Sacra serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców gminy Skoczów oraz wszystkich chętnych pielgrzymów, którzy będą obecni na uroczystościach beatyfikacyjnych Jana Pawła II, do... wspólnego zdjęcia na Placu św. Piotra.

Spotkanie wszystkich chętnych organizowane jest tuż po mszy beatyfikacyjnej na Placu Świętego Piotra przy lewej fontannie (stojąc przodem do Bazyliki).

- Będziemy czekać co najmniej pół godziny po zakończeniu uroczystości, aby wszyscy mogli spokojnie dojść i znaleźć się na wspólnym, niepowtarzalnym zdjęciu. Znakiem rozpoznawczym będzie wielka biało-czerwona flaga z napisem SKOCZÓW - zachęcają przedstawiciele Musica Sacra.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto