MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Minął pierwszy rok międzynarodowej współpracy uczniów, nauczycieli i dziennikarzy

Maria Zawała
Nasze nauczycielki podczas warsztatów dziennikarskich w Budapeszcie.
Nasze nauczycielki podczas warsztatów dziennikarskich w Budapeszcie.
Aż 3 tys. euro można było dostać za najlepsze artykuły poświęcone ekologii. O nagrody starało się 1400 uczniów z 68 szkół w sześciu krajach. Najlepszą szkołą z Polski okazało się II Liceum Ogólnokształcące z Gdańska.

Aż 3 tys. euro można było dostać za najlepsze artykuły poświęcone ekologii. O nagrody starało się 1400 uczniów z 68 szkół w sześciu krajach. Najlepszą szkołą z Polski okazało się II Liceum Ogólnokształcące z Gdańska.

Zakończył się właśnie pierwszy rok europejskiego projektu "Środowisko buduje mosty - młodzież dla dialogu europejskiego", w którym obok młodzieży i nauczycieli uczestniczą także dziennikarze z gazet regionalnych wydawanych przez Polskapresse, w tym z Dziennika Zachodniego. Inicjatorami trzyletniego projektu, kosztującego 4,8 mln euro (zakończy w 2008 roku), są Niemiecka Federalna Fundacja Ochrony Środowiska (DBU) i Instytut IZOP. Patronat nad nim objęli prezydenci Niemiec, Polski, Słowenii, Słowacji, Czech i Węgier.

Dwie z regionu

Uczniowie z pięciu krajów odwiedzali swoich kolegów z zaprzyjaźnionych szkół w Niemczech i odwrotnie. Przez tydzień mieszkali u kolegów, wspólnie zbierali materiały na temat ochrony środowiska w swoim kraju i w kraju partnerów. Uczyli się pisać artykuły, fotografować. Wśród 10 szkół z Polski dwie pochodzą z województwa śląskiego. To X LO im. Paderewskiego w Katowicach i Studium Języków Obcych w Częstochowie.

Uczniowie z naszego regionu publikowali swoje teksty w Dzienniku Zachodnim.

Oprócz szerzenia wiedzy na temat środowiska, celem tego międzynarodowego projektu jest również propagowanie czytelnictwa gazet, pogłębianie wiedzy o Europie i regionie. W tym celu uczniowie otrzymywali bezpłatną trzymiesięczną prenumeratę swojej regionalnej gazety. W projekcie uczestniczy 20 europejskich dzienników. W minionym tygodniu w Budapeszcie podsumowano pierwszy rok projektu. Szkołom z Niemiec i pozostałych krajów nagrody w pięknej auli węgierskiej Akademii Nauk wręczał prezydent Węgier Laszlo Solyom.

Wymiana doświadczeń

- Chciałem podziękować wszystkim tym, którzy całym sercem zaangażowali się w ten projekt. Oto najlepszy przykład, jak dbając o środowisko powinno się budować europejskie społeczeństwo obywatelskie - powiedział Laszlo Solyom.

W tym czasie ponad 220 nauczycieli uczestniczyło też w warsztatach dziennikarskich. Poznawali tajniki pisania tekstów, uczyli się fotografowania. Podczas dyskusji w grupach wymieniali doświadczenia. Imprezę zakończyła kolacja na statku pływającym po Dunaju i nocne zwiedzanie Budapesztu.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto