Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mistrzostwa Polski w Sporcie Pożarniczym w Częstochowie. To był prawdziwy pokaz sprawności strażaków! Zobaczcie ZDJĘCIA ze starcia tytanów

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
W Częstochowie odbyła się 38. edycja Mistrzostw Polski w Sporcie Pożarniczym. Zawody stanowiły podsumowanie całorocznego trudu szkolenia sportowego strażaków, prowadzonego w jednostkach Państwowej Straży Pożarnej. Strażacy dali prawdziwy pokaz sprawności na najwyższym poziomie. Koniecznie zobaczcie galerię zdjęć z zawodów.

Częstochowa. Mistrzostwa Polski w Sporcie Pożarniczym

Mistrzostwa Polski w Sporcie Pożarniczym ponownie zostały rozegrane na obiektach sportowych Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. Do rywalizacji przystąpiło 16 reprezentacji komend wojewódzkich PSP. Udział wzięły także 4 szkoły pożarnicze: Szkoła Główna Służby Pożarniczej w Warszawie, Szkoła Aspirantów PSP w Krakowie, Szkoła Aspirantów PSP w Poznaniu, Centralna Szkoła PSP w Częstochowie.

Można powiedzieć, że zawody w całości były pokazem sprawności strażaków. Przez dwa dni podziwiać można było ich znakomite wyszkolenie i przygotowanie do wykonywania zawodowych zadań, często tych najtrudniejszych, które wymagają dużego wysiłku fizycznego, szybkości działania, refleksu, opanowania i działania w zespole.

- Mistrzostwa Polski w Sporcie Pożarniczym były od zawsze nie tylko najważniejszym sprawdzianem sprawności fizycznej startujących strażaków, ale także pokazem specyfiki służby. Przebieg zawodów to zawsze zacięta rywalizacja, ale - należy podkreślić - że rozgrywana zgodnie z zasadami i duchem Fair Play - mówią organizatorzy.

W czasie trwania mistrzostw rywalizacja między zawodnikami odbywała się w czterech konkurencjach:

  • Pożarniczy tor przeszkód – konkurencja polegająca na przebiegnięciu 100 m i równoczesnym wykonaniu następujących czynności: pokonaniu ściany, rozwinięciu i połączeniu 2 odcinków węża pożarniczego W52, pokonaniu równoważni, podłączeniu jednego końca linii wężowej do nasady rozdzielacza, a drugiego do prądownicy.
  • Wspinanie przy użyciu drabiny hakowej - to jedna z bardziej widowiskowych konkurencji. Zawodnik trzymając drabinę hakową, dobiega do wspinalni i zacinając drabinę o parapet okna na poszczególnych piętrach, wspina się na trzecie piętro.
  • Sztafeta 4x100 m z przeszkodami - w konkurencji startuje 4 zawodników. Każdy z nich przebiega 100 m, pokonując przeszkodę. Pierwszy zawodnik pokonuje domek biegnąc po dachu, drugi pokonuje ścianę, trzeci przebiega przez równoważnię, łączy dwa węże w linię wężową i podłącza ją do rozdzielacza, z kolei czwarty przy użyciu gaśnicy proszkowej gasi palącą się ciecz. Funkcje pałeczki pełni prądownica.
  • Ćwiczenie bojowe – zadanie wykonuje 7 strażaków, mających do dyspozycji: motopompę, dwa odcinki węża ssawnego W110, smok ssawny, 3 odcinki węża W75, 4 odcinki węża W52, rozdzielacz i 2 prądownice. Zawodnicy mieli za zadanie zbudować linię ssawną do ustawionego obok motopompy zbiornika, linię główną i 2 linię gaśnicze. Po zajęciu stanowisk przez prądowników - napełnić 10 l zbiornik wodą podawaną przez otwory nalewowe w tarczach.

Ostatecznie w krajowej klasyfikacji generalnej zwyciężyła reprezentacja województwa mazowieckiego, natomiast zwycięzcą klasyfikacji indywidualnej został Przemysław Kierzenkowski z województwa warmińsko-mazurskiego.

Ustanowiony został nowy rekord Polski w ćwiczeniu bojowym przez zawodników z woj. mazowieckiego czasem 25,30 sek.

Mistrzostwa Polski w Sporcie Pożarniczym w Częstochowie. To ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto