MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

mLegitymacja, czyli elektroniczna legitymacja emeryta, cieszy się coraz większą popularnością. Jak ją dodać? Czy jest obowiązkowa?

Piotr Szymański
Piotr Szymański
mLegitymacja, czyli elektroniczna legitymacja emeryta i rencisty jest już dostępna w aplikacji mObywatel.
mLegitymacja, czyli elektroniczna legitymacja emeryta i rencisty jest już dostępna w aplikacji mObywatel. Anna Shvets/Pexels.com
Aktualizacja aplikacji mObywatel jest już od stycznia dostępna na smartfonach z systemami Android i iOS. Wprowadziła bardzo istotną nową funkcję dla emerytów i rencistów – otrzymali oni bowiem mLegitymację, czyli elektroniczną wersję legitymacji ZUS. Poznaj szczegóły i dowiedz się, jak działa elektroniczna mLegitymacja emeryta i rencisty oraz czy jest obowiązkowa. mLegitymację pobrano już niemal ćwierć miliona razy.

Spis treści

Legitymacja emeryta-rencisty to przywileje dla seniorów

Posiadanie legitymacji emeryta i rencisty daje seniorom dostęp do wielu przywilejów. Pozwalają one przede wszystkim uniknąć dodatkowych kosztów na opiekę zdrowotną czy rehabilitację.

Legitymacja emeryta-rencisty uprawnia do:

 • zniżek na leki,
 • leków za darmo dla osób powyżej 75. roku życia objętych ubezpieczeniem zdrowotnym,
 • zniżek na rehabilitację,
 • zniżek na przejazdy w komunikacji miejskiej,
 • zniżek do kina, muzeów i teatrów,
 • obniżenia opłat za rehabilitację,
 • zniżek oraz ulg w placówkach uzdrowiskowych.

mLegitymacja, czyli elektroniczna legitymacja emeryta i rencisty

Od 1 stycznia 2023 roku legitymacja emeryta-rencisty została wprowadzona przez ZUS w dwóch wersjach:

 • legitymacja tradycyjna, czyli spersonalizowana karta identyfikacyjna z tworzywa sztucznego,
 • mLegitymacja w formie dokumentu elektronicznego.

– Emerytom i rencistom, którzy przed 1 stycznia 2023 r. otrzymali legitymacje w formie plastikowej karty identyfikacyjnej, wydamy automatycznie również legitymację w wersji elektronicznej. Takie osoby będą mogły korzystać z obu wersji dokumentu – i tradycyjnej, i elektronicznej – przekazała PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Legitymacje emerytów i rencistów, które zostały wydane w poprzednich latach, są aktualne, zgodnie z nadanym terminem ważności.

– Seniorzy coraz chętniej korzystają z mLegitymacji. Od stycznia z tego rozwiązania skorzystało 241 tys. emerytów i rencistów. To dowodzi, że polscy seniorzy coraz chętniej korzystają z nowoczesnych i praktycznych rozwiązań – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Elektroniczna mLegitymacja – jak działa? Czy jest obowiązkowa?

Jak działa legitymacja emeryta-rencisty w formie elektroniczne? mLegitymacja spełnia dokładnie taką samą funkcję jak tradycyjny dokument. Pokazując ją na ekranie smartfona, osoba uprawniona potwierdzi, że jest emerytem lub rencistą i następnie normalnie skorzysta z ulg oraz przysługujących jej uprawnień.

Co istotne, osoby, które uzyskają uprawnienia do świadczeń emerytalnych i rentowych w 2023 roku, otrzymają już tylko mLegitymację, czyli dokument w formie elektronicznej. Będzie można z niej korzystać na własnym telefonie.

Nowi emeryci i renciści, którzy nabędą prawo do świadczeń w 2023 roku, a chcieliby otrzymać tradycyjną legitymację w formie karty, mogą złożyć w tej sprawie wniosek do ZUS (formularz ERL).

Jak dodać legitymację emeryta w mObywatel? Krok po kroku

Jesteś emerytem lub rencistą, obsługa smartfona to dla ciebie żaden problem i chciałbyś lub musisz posiadać mLegitymację w swoim urządzeniu? Powinieneś zacząć od ściągnięcia za darmo aplikacji mObywatel. Jest ona dostępna dla urządzeń z mobilnymi systemami:

 • Android, do pobrania bezpłatnie w sklepie Google Play;
 • iOS, do pobrania bezpłatnie w sklepie App Store.

Jak otrzymać mLegitymację – instrukcja krok po kroku (za gov.pl):

 1. Uruchom aplikację mObywatel. Ikonę aplikacji, z podpisem mObywatel, znajdziesz na pulpicie telefonu lub w menu z aplikacjami.
 2. Zapoznaj się z regulaminem oraz polityką prywatności aplikacji. Przeczytaj regulamin (i załączniki) oraz politykę prywatności. Potwierdź czynność, zaznaczając odpowiedni suwak, następnie wybierz „Dalej”.
 3. Nazwij swoje urządzenie. Jeśli nie chcesz tworzyć własnej nazwy, po prostu wybierz „Dalej”.
 4. Ustaw bezpieczne hasło do aplikacji. Twoje hasło powinno składać się z minimum 8 znaków i zawierać co najmniej: jedną dużą i jedną małą literę, jedną cyfrę, jeden znak specjalny (np. ! @ # $ % ^ *).
 5. Wybierz: Dodaj swój pierwszy dokument.
 6. Z listy wybierz dokument mObywatel. Możesz również wybrać mLegitymację szkolną lub mLegitymację studencką – jeśli jesteś uczniem lub studentem.
 7. Zapoznaj się z informacją. Aplikacja wskaże, jakie usługi zostaną dodane wraz z dokumentem mObywatel, podpowie również kolejne kroki.
 8. Wskaż, w jaki sposób chcesz potwierdzić swoją tożsamość. Możesz skorzystać z: profilu zaufanego założonego w punkcie potwierdzającym, profilu zaufanego założonego przez bankowość elektroniczną, eDowodu – pod warunkiem że posiadasz dowód osobisty z aktywną warstwą elektroniczną oraz aplikację eDO App, jednego z kilkuset banków.
 9. Twój dokument mObywatel właśnie został dodany. Teraz możesz wrócić do pulpitu aplikacji – w tym celu, w lewym górnym rogu ekranu, wybierz symbol ‹ lub kliknij w smartfonie „Wstecz”.
 10. Wskaż, czy chcesz korzystać z biometrii. Aplikacja zapyta, czy chcesz korzystać z danych biometrycznych (np. odcisku palca) podczas logowania. Jeśli zdecydujesz się na hasło, to biometrię możesz włączyć później – korzystając z menu głównego aplikacji.
 11. Wybierz „Dodaj dokument”. Przycisk „Dodaj dokument” znajdziesz w dolnej części ekranu smartfona.
 12. Na liście wskaż: Legitymacja emeryta-rencisty.
 13. Twoja Legitymacja emeryta-rencisty została właśnie dodana. Pamiętaj, że dokument elektroniczny działa tak, jak dokument tradycyjny.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: mLegitymacja, czyli elektroniczna legitymacja emeryta, cieszy się coraz większą popularnością. Jak ją dodać? Czy jest obowiązkowa? - GRA.PL

Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto