MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Moda i uroda, czyli Oscary 2006

Adam Synowiec
Fot. ARC
Fot. ARC
Rozbieram się dla mężczyzn, ale ubieram się dla kobiet - twierdziła aktorka Angie Dickinson. Bo być może sam Oscar jest nagi, ale główni bohaterowie wielkich filmowych gali, takich jak rozdanie Złotych Globów czy ...

Rozbieram się dla mężczyzn, ale ubieram się dla kobiet - twierdziła aktorka Angie Dickinson. Bo być może sam Oscar jest nagi, ale główni bohaterowie wielkich filmowych gali, takich jak rozdanie Złotych Globów czy Oscarów, nigdy nie pozwoliliby sobie na założenie szatek, które nie zostałyby zauważone przez dziennikarzy, krytyków i setki milionów widzów, oglądających relacje z rozdania cennych statuetek na szklanych ekranach.

Począwszy od dawnych femme fatale srebrnego ekranu, aż po styl współczesnych filmowych piękności, niezrównana elegancja Hollywood zawsze uświetniała oscarowe gale. W ciągu siedmiu dekad odnotowano na nich wiele decydujących dla świata mody chwil. W kwestii splendoru i elegancji czerwony dywan przed oscarowym pałacem od dawna stanowi szczególne miejsce inspiracji. To właśnie tutaj oczy całego świata skupiają się na talencie i strojach elity Hollywood.

"Odczuwam fizyczny ból, widząc kobietę, która jest żałosną ofiarą mody." - Yves Saint-Laurent

Po zakończeniu trwających miesiącami negocjacji z projektantami i domami mody, gwiazdy Hollywood gotowe są wkroczyć na czerwony dywan, by stanąć oko w oko z tłumem paparazzi. Niestety, chęć zdobycia jak największego rozgłosu w niektórych przypadkach przynosi efekt odwrotny od zamierzonego.

W dziesiątce najgorszych oscarowych kreacji oscarowych wszech czasów znalazły się m.in. słynna suknia a la łabędź, którą założyła na siebie piosenkarka Bjork w 2001 r., koszula nocna od Calvina Kleina, w którą ubrała się na galę Gwyneth Paltrow w 1996 r. czy skromny żakiecik od Armaniego i spódnica od Valentino, czyli kreacja Sharon Stone na Oscarach w 1995 r. (uznano, że strój ten nadaje się na zakupy, a nie na galę).

Ale w pamięci wszystkich pozostanie też kontrowersyjna suknia Lizzy Gardiner, którą zresztą sama zaprojektowała, zaprezentowana podczas odbierania przez nią Oscara w kategorii "kostiumy" w 1995 r. Kreacja została "uszyta" ze 254 złotych kart kredytowych American Express.

Nietuzinkowe stroje gwiazd na oscarowych galach często stają się powodem dowcipów konferansjerów kolejnych ceremonii. Ellen Degeneres, prowadząc w 2001 r. ceremonię, poszła na całość, ubierając się w kopię łabędziej sukienki Bj%F6rk.

"Nie projektuję ubrań. Projektuję sny." - Ralph Lauren

Wśród męskich strojów, przywdziewanych na oscarową galę, niewiele się zmieniło od lat. Królują czarne marynarki i smokingi, białe koszule i muszki. Ci najbardziej oryginalni decydują się czasami na surdut czy frak, koszulę w kolorze czarnym czy zaskakująco skromny krawat. W bermudach czy kolorowej koszuli w kwiatki nikt na Oscary przyjść się nie odważy.

Panie mają zdecydowanie większe pole do popisu. Zarówno w krojach sukien, jak i kolorach. Aktorki przebijają się nazwiskami słynnych projektantów i cenami swych kreacji. W czterdziestce najbardziej atrakcyjnych sukni oscarowych w historii imprezy są i sukienki za trzy tysiące dolarów (Claire Danes w 1996 r., jedwab, satyna i kaszmir, projektant - Narciso Rodriguez dla domu mody Cerruti), ale i za 70 tys. dolarów (kreacja Madonny w 1997 r.).

Za zdecydowanie wyróżniającą się kreację uznano suknię Lauren Bacall, zaprojektowaną przez Mariano Fortunyego na galę w 1978 r. Uszyto ją z karmazynowego jedwabiu. Na drugim miejscu jest kreacja Ellen Barkin z 1993 r. (z metalicznie złotej siatki, projektu Gianniego Versce). Na trzecim - balowa suknia Heleny Bonham Carter z 1997 r. (lawendowy jedwab na tafcie projektu Deborah Milner).

Niezwykle atrakcyjna czarna suknia z białymi dodatkami, w której Julia Roberts odbierała Oscara pięć lat temu, zajęła w zestawieniu dopiero 37. miejsce. Uszyto ją z jedwabiu i krepy, według projektu Valentino.

W zeszłym i obecnym roku na filmowych galach największą popularnością cieszą się długie suknie wieczorowe z odkrytymi ramionami, sztywnym, raczej obcisłym gorsetem, luźnym dołem i małym trenem. W różnych kolorach, choć podczas styczniowego rozdania Złotych Globów królowała elegancka czerń i żywa czerwień.

W czerwieni wystąpiły Geena Davis (suknia Escady), Scarlett Johansson (Valentino) i Eva Longoria (Bob Mackie).

Wyszczuplającą czerń założyła na siebie Renee Zellweger (suknia projektu Caroliny Herrery). Nietypową kreację miała Gwyneth Paltrow; barokowa, obfita suknia od Balenciagi (która ukrywała ciążę), blond loczki i perły tworzyły bardzo romantyczny wizerunek aktorki. Na łączenie kolorów postawiła Reese Witherspoon. Na Złotych Globach wystąpiła w sukni od Chanel. Jednak jej kreacja okazała się pechowa, bo trzy lata temu w takiej samej sukience wystąpiła Kirsten Dunst.

"Decyzja o tym, co nosić oprócz sukienki, nie jest łatwa, ale na tym polega różnica między elegancją a jej brakiem." - Giorgio Armani

Oscarowa gala odbędzie się w Los Angeles już jutro (5 marca). Z projektów, które udało nam się podejrzeć w pracowniach najwybitniejszych projektantów mody, wynika, że fason sukni z odkrytymi ramionami i obcisłą górą nadal będzie obowiązywał. Armani woli wyszczuplające, wąskie linie, a Valvo stawia na obfite, mocno pofałdowane, choć lekkie spódnice. Włosy raczej długie, proste, makijaż jak najbardziej naturalny. Szminki praktycznie bezbarwne.

Dużą wagę przykłada się do biżuterii. Znana w Los Angeles droga i elegancka pracownia biżuterii Harry'ego Winstona lansuje na Oscary pierścionki z dużymi kamieniami szlachetnymi w kolorach karmelu, jasnego brązu i błękitu oraz komplety z samego złota (duże klipsy w trójkątnym kształcie, płaskie, szerokie bransolety i obrączki bez kamieni). Z usług jubilera H. Sterna skorzysta m.in. Liv Tyler, Beyonce, Angelina Jolie, Catherine Zeta Jones i Sharon Stone. Stern proponuje na Oscary coś z kolekcji wiosennej: naszyjniki w bardzo skromnej oprawie z dużych, okrągłych kamieni szlachetnych plus ciężkie kolczyki-wisiory lub też z kolekcji "Natura", wykonane z białego złota i kości słoniowej (delikatne, z motywami roślinnymi, w kształcie gałązek z pączkującymi listkami).

Hitem Choparda ma być komplet biżuterii w wężowym stylu (duże szmaragdy, fantazyjna oprawa z białego złota). Klejnoty Choparda założą na oscarową galę zapewne Charlize Theron i Hilary Swank.

Galę oscarową, wielkie święto filmu i mody, będziemy mogli obejrzeć również w Polsce. Ceremonię pokaże TVP 2. Ze względu na różnicę czasu, obejrzymy ją w nocy, początek zaplanowano na godz. 2.00.

Kto, naszym zdaniem, zdobędzie Oscara

Gospodarzem 78. ceremonii rozdania Oscarów będzie telewizyjny prezenter Jon Stewart. Na razie znamy tylko jednego laureata Oscara, to reżyser Robert Altman, który odbierze specjalną statuetkę za całokształt twórczości.

Od miesięcy mówi się, że tegoroczna gala będzie wielkim sukcesem filmu „Tajemnica Brokeback Mountain” i jego reżysera Anga Lee. My zabawiliśmy się jednak w wytypowanie swoich własnych faworytów w głównych kategoriach. Oscarem dla najlepszego filmu nagrodzilibyśmy świetną muzyczną biografię Johnny’ego Casha, czyli „Spacer po linie”. Najlepszym aktorem powinien zostać Philip Seymour Hoffman, portretujący autora książki „Z zimną krwią” w filmie „Capote”. Oscar dla najlepszej aktorki mógłby trafić do Reese Whiterspoon za rolę w „Spacerze po linie”. George’owi Clooneyowi należy się statuetka dla aktora drugoplanowego za postać agenta w „Syrianie”, a Rachel Weisz taka sama nagroda, tylko za rolę żeńską, za jej świetną kreację w „Wiernym ogrodniku”. Reżyserem roku ogłosilibyśmy jednak Anga Lee za „Tajemnicę Brokeback Mountain”.
od 7 lat
Wideo

NORBLIN EVENT HALL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto