Sygnatariusze podkreślają, że wsparcie technologiczne usprawni edukację zdalną na temat historii niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady, prowadzoną z autentycznego Miejsca Pamięci dla ludzi z całego świata.
„Istotą pamięci, jest wielkie zapytanie o przyszłość"
Jak powiedział dyrektor Muzeum Auschwitz, dr Piotr M. A. Cywiński: ponad 80 proc. ludzi odwiedzających Muzeum przed pandemią stanowili turyści spoza Polski, z kolei 60 proc. - ludzie młodzi. - Nie możemy w związku z tym używać klasycznych metod, aby przekazywać im treści różnego typu. Musimy dotrzeć do nich w inny sposób - podkreślił.
Jak zaznaczył, muzeum chce docierać z nauczaniem na żywo do ludzi na całym świecie oraz edukować odwiedzających Miejsce Pamięci za pomocą technologicznych zasobów.
Samą istotą pamięci jest wielkie zapytanie o przyszłość. Auschwitz-Birkenau jako Miejsce Pamięci, stało się dla Europy i świata punktem odniesienia, kluczem dla zrozumienia naszego doświadczenia, dla mądrego budowania wizji XXI wieku wolnego od antysemityzmu, rasizmu, ksenofobii i innych ideologii osadzonych w nienawiści - mówił dr Cywiński.
Nowoczesna infrastruktura Muzeum Auschwitz-Birkenau
Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau to najczęściej odwiedzane muzeum tego typu na świecie. W roku poprzedzającym wybuch pandemii, tereny byłego obozu odwiedziło ponad 2,3 mln osób. W 2020 roku z powodu długiego zamknięcia liczba odwiedzających zmniejszyła się pięciokrotnie.
Muzeum Auschwitz i Fundacja Auschwitz-Birkenau chciały opracować rozwiązanie, dzięki któremu dziedzictwo tego miejsca stanie się powszechnie dostępne, również dla tych, którzy nie mogą przyjechać do Oświęcimia. Dlatego we współpracy z izraelską firmą AppsFlyer, postanowiły stworzyć innowacyjne narzędzia, dzięki którym miliony ludzi zyskają dostęp do edukacji m.in. za pośrednictwem wirtualnego zwiedzania.
Potrzebny jest jednak szybki i wydajny dostęp do internetu. Na całym terenie Miejsca Pamięci Orange Polska zapewni nowoczesną infrastrukturę - zarówno światłowodową, jak i również mobilną 5G/4G oraz sieć bezprzewodową.
Bez wiedzy o przeszłości świat będzie niepełny. Dlatego naszym obowiązkiem jest strzeżenie tej pamięci, bez względu na kraj i miejsce na mapie. A technologie mają ogromną moc, potrafią pokonać granice. Jesteśmy dumni, że uczestniczymy w przedsięwzięciu o tak ważnym, globalnym znaczeniu - powiedział Stéphane Richard, prezes Grupy Orange.
Podczas spotkania głos zabrał także dyrektor generalny Fundacji Auschwitz-Birkenau. Podkreślił on, jak ważne jest rozwijanie działań technologicznych wspierających misję edukacyjną Muzeum na poziomie globalnym.
Wspólnie z liderami nowoczesnych rozwiązań mobilnych - AppsFlyer i Diskin - pracujemy od roku nad odpowiednimi narzędziami. Ich działanie wymaga jednak wydajnej łączności internetowej. Cieszę się, że dzięki partnerstwu z Orange osiągniemy ten cel i pokażemy, że pamięć o wspólnym dziedzictwie, w tym jego najciemniejszym rozdziale, pozostaje odpowiedzialnością naszego pokolenia - mówił Wojciech Soczewica.
Cenna inicjatywa
Dumę z udziału w przedsięwzięciu wyraził również prezes Orange Polska Julien Ducarroz.
Dzięki działaniom Muzeum i Fundacji Auschwitz-Birkenau, możemy wyciągnąć lekcję z bardzo bolesnego rozdziału najnowszej historii. Będziemy razem pracować, aby zasilić tę cenną inicjatywę najlepszą technologią. Pandemia, która była inspiracją dla niej, pokazała także nierówności w dostępie do narzędzi cyfrowych. Zdajemy sobie sprawę, że jako sieć numer 1 w Polsce możemy zrobić wiele, i wiele też robimy, by walczyć z wykluczeniem. Dla mnie ten projekt reprezentuje właśnie te wartości, szacunek oraz inkluzywność - podkreślił prezes Orange Polska.
Misja edukacyjna Muzeum realizowana przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście ma na celu tworzenie programów edukacyjnych, które na podstawie dziejów i doświadczenia Miejsca Pamięci, wzbudzą świadomość i ukształtują postawy odpowiedzialności we współczesnym świecie. Zdecydowana większość turystów poznaje historię Auschwitz za pomocą przewodników - edukatorów muzeum w ponad 20 językach. Taka możliwość daje szansę na pełne poznanie tamtego miejsca i losów jego ofiar.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?