Muzeum·Wy·Dźwięki – wyjątkowe widowisko audiowizualne już w tę sobotę na terenie Muzeum Śląskiego w Katowicach

Materiał informacyjny FUNDACJI SOUNDSCAPE
2 lipca 2022 roku Fundacja Soundscape razem z Muzeum Śląskim i Stowarzyszeniem Pokolenie zapraszają na wyjątkowe widowisko Muzeum·Wy·Dźwięki. Przygotowany przez muzyków i specjalizujących się w video mappingów artystów koncert uświetnia obchody 100 rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do Polski.

Pełne atrakcji wydarzenie zaczyna się na terenie Muzeum Śląskiego już o godz. 16 oferując gościom gry terenowe, zajęcia z jogi, występ orkiestry górniczej oraz będący główną częścią wydarzenia koncert, podczas którego publice zostaną zaprezentowane nowe interpretacje tradycyjnych pieśni powstańczych.

Dla zachowania ładu organizacyjnego wydarzenie Muzeum·Wy·Dźwięki zostało podzielone na dwie części – edukacyjną część dzienną oraz koncertową część nocną.

Część dzienna

Punktualnie o godz. 16 na terenie Muzeum Śląskiego rozpocznie się rodzinna gra terenowa pod hasłem 100 lat temu to się działo. Uczestniczący w historycznej grze zawodnicy będą mogli rozwiązując kolejne zagadki na terenie Muzeum Śląskiego i pobliskiego parku lepiej poznać historię regionu, która wydarzyła się 100 lat temu. Czas rozgrywki dla każdego uczestnika zaplanowano na około 1 godzinę.

Osoby ceniące sobie spacery, podczas których będą mogły poszerzyć zakres swojej wiedzy mogą wziąć udział w Byzuchu u Ferdynanda, czyli industrialnym spacerze po Muzeum Śląskim. Przewodnik będzie czekał na zainteresowanych o godz. 16:30 przed wejściem głównym do muzeum.

Interesującą ofertę dla sympatyków jogi na ten wyjątkowy dzień przygotowała Karolina Waschto, która będzie prowadzić zajęcia w okolicach budynku Łaźni. Na 17:30 zaplanowano plenerowe zajęcia z jogi dla dzieci i dorosłych, a o godzinie 20 odbędzie się sesja jogi w odmianie vinyasa, która jest bardziej płynną w przejściach formą jogi tradycyjnej.

W przerwach między zajęciami z jogi przy budynku Łaźni dzieci będą mogły wziąć udział w Muzycznych warsztatach gordonowskich dla najmłodszych, które o godz. 18 poprowadzi Dorota Banaś. Podczas warsztatów dzieci będą mogły odkrywać świat rytmów i skal przy akompaniamencie muzyki wykonywanej na żywo.

Nie lada gratka czeka o godzinie 18:45 na miłośników czasów, w których kopalniane orkiestry dęte muzykowały na śląskich osiedlach. Orkiestra Dęta KWK Katowice-Kleofas prowadzona przez kapelmistrza Stefana Łebka oraz dyrygenta Damiana Łebka zaprezentuje swój repertuar na placu głównym Muzeum Śląskiego.

Część nocna

Koncertową część wydarzenia Muzeum·Wy·Dźwięki rozpocznie o godz. 21:30 ukraiński duet Vellow, który wprowadzi widzów w część muzyczną prezentując materiał łączący elektronikę z popem oraz elementami soulowymi. Wraz z duetem na scenie pojawi się zespół Altra Volta – pochodzący z Katowic kwartet smyczkowy założony przez absolwentów Akademii Muzycznej w Katowicach. Muzycy wykonają repertuar złożony z muzyki klasycznej i współczesnej, w którym niejednokrotnie wybrzmią utwory muzyki filmowej, folkowej oraz improwizowanej.

Główną część wydarzenia Muzeum·Wy·Dźwięki, czyli koncert specjalny zaplanowano na godzinę 22:45. Specjalnie na tę okazję Muzycy Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO pod batutą dyrygenta Marka Mosia razem z kompozytorem i dyrygentem Piotrem Peszatem oraz producentem muzycznym i realizatorem BIØS-em przygotowali materiał interpretujący na nowo najbardziej znane pieśni powstańcze. Tego wieczoru muzycy zagrają nowe wersje m.in. Roty Śląskiej, Od Bytomia bita droga czy Kajze Mi Się Podzioł Mój Synocek. Całość dopełni przedstawienie video mappingowe przygotowane przez Tomasza Gawrońskiego, artystę wizualnego i założyciela Tving Stage Design.

Wydarzenie koncertem o północy zakończy występ nominowanego do nagrody Fryderyków duetu Rysy, który swoją twórczość muzyczną opiera na elektronice skutecznie łącząc chwytliwe melodie z melancholijnym wokalem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie