Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na leczenie do Czech

Maria Zawała
dr. Alfred Böhm. fot. Bogdan Kułakowski
dr. Alfred Böhm. fot. Bogdan Kułakowski
Nie tylko mieszkańcy terenów przygranicznych korzystają z usług czeskich lekarzy. Coraz więcej Polaków przyjeżdża do tamtejszych specjalistów z całego Śląska. Powód? Bardzo dobra opieka medyczna i...

Nie tylko mieszkańcy terenów przygranicznych korzystają z usług czeskich lekarzy.
Coraz więcej Polaków przyjeżdża do tamtejszych specjalistów z całego Śląska. Powód?
Bardzo dobra opieka medyczna i... niższe ceny

Pani Ewa, 29-letnia, cierpiąca na ogniskową epilepsję mieszkanka Skoczowa, od trzech lat leczy się w Czeskim Cieszynie u znanego już także w naszym kraju neurologa dziecięcego dr. Alfreda Böhma. – Cóż to za wspaniały lekarz. On jest jak ojciec – mówi kobieta, która z pomocy neurologów korzysta od 4. roku życia.

– Ta dziewczyna ma szanse na całkowite wyleczenie – twierdzi dr Böhm, którego odwiedziliśmy w Czeskim Cieszynie. Gdyby polski NFZ wydał zgodę na jej operację w najlepszej, operującej najnowszymi metodami klinice epileptochirurgii w Brnie, byłaby zdrowa. Operacja kosztuje 800 tys. koron. Niestety wiem, że od roku nie może załatwić formalności – mówi dr Böhm.

Polacy stanowią już ponad 10 proc. pacjentów lekarzy z Zaolzia. Przyciągają nie tylko medyczne sławy, jak Böhm czy urolog docent Bogusław Chwajol. Przede wszystkim zaczynamy jeździć za Olzę z powodów finansowych. Opłaca się robić protezy, które są połowę tańsze, wstawiać implanty, czy zakładać aparaty ortodontyczne. I co najważniejsze, na wizyty u specjalistów się nie czeka.
Czy warto się leczyć w Czechach?


W Czeskim Cieszynie aż roi się od gabinetów medycznych, w których pracują zaolziańscy Polacy, ale nie wszędzie jest taniej. Niektórzy lekarze mają nieformalne umowy z kolegami po naszej stronie Olzy i, by nie robić im konkurencji, nie obniżają cen. Im dalej od granicy poszukamy specjalisty, tym bardziej możemy być pewni, że nam się to będzie opłacać. A do Karwiny, Trzyńca czy Orłowej i tak blisko. Zwłaszcza, że na Zaolziu nie brak polskich lekarzy. Można swobodnie porozumiewać się w naszym języku. Na Zaolziu świetna jest m.in. chirurgia laparoskopowa, tzw. chirurgia jednego dnia. Warto dodać, że tamtejsi lekarze zaczęli wykonywać takie właśnie zabiegi przed kolegami z Polski. W Stonawie działa doskonała klinika, wykonująca m.in. pełną diagnostykę chorób macicy. Na wysokim poziomie stoi rehabilitacja.

Dziś na wejściu Polski do UE korzystają przede wszystkim zatrudnieni w Czechach polscy górnicy. -Każdy, kto płaci ubezpieczenie w tym kraju, ma zapewnioną taką opiekę jak Czesi. A to oznacza: większość usług za darmo i brak kolejek do specjalistów. – Nie wiemy, jak długo nasz system opieki zdrowotnej to wytrzyma – mówi Karel Dostalik, dyrektor Szpitala Podlesie w Trzyńcu, ale póki co obywatele czescy mogą się cieszyć. Ubezpieczeni nie płacą za wizyty w prywatnych gabinetach, podobnie jak za większość operacji, bowiem koszt leczenia pokrywa za nich państwo, a świadczenia medyczne są przeliczane na punkty rozliczeniowe. I właśnie, zgodnie z czeskim prawem, lekarze mogą pobierać w swoich gabinetach i szpitalach od cudzoziemców z Unii Europejskiej tylko tyle koron, ile za podobne świadczenie państwo płaci im za obywatela Czech.
Dziś u nas o tym, ile to kosztuje i co opłaca się Polakom w Czechach.


Do stomatologów po protezy i implanty

Dr Jan Lugsch f jest stomatologiem od 35 lat. Skończył Uniwersytet w Ołomuńcu, ma II stopień specjalizacji ze stomatologii ogólnej i protetyki a od 10 lat zajmuje się także małą chirurgią szczękową i implantologią. Jego i 10 innych stomatologów – Czechów i Polaków można znaleźć w poliklinice w Karwinie-Mizerowie.

– Przychodzi do nas dużo waszych górników pracujących u nas, przyjeżdżają też pacjenci z Polski. Głównie po protezy i implanty. U nas trochę taniej. Jak się dowiedzieliśmy, u większości stomatologów w Czechach można płacić także w złotówkach, ale utarło się, że Polacy przywożą ze sobą korony.
Ceny: Plomba światłoutwardzalna w zależności od kompozytu – od 350 do 800 koron (48-109 zł) – w Polsce od 60 zł
badanie- 300-500 koron (40-68 zł)
Całkowita proteza tzn. pełny dół i góra – 3000-4000 koron (ok. 410-547 zł)

w Polsce od 400 złotych za jedną, na protezę refundowaną przez NFZ jeden raz na pięć lat,
czeka się od kilku miesięcy do 1,5 roku.
Implanty od 7-8 tys. koron za jeden – (957-1097 zł)
(Uwaga, ta sama usługa w Ostrawie kosztuje już 15-20 tys. koron!)
Adres: Karwina-Mizerów, ul. Żiskova 2379
Gabinety czynne: pn 8-18, wt. 8-14, czw. 8-14, pt. 8-12
Telefon do rejestracji (00420) 596349921
wew. 305

Po polsku mówią m. in.: dr Franek Lucyna, dr Bożena Bizoniova, dr Stanisław Kowalski i dr Jolana Heczko.
Na wizytę u stomatologów w Karwinie czeka się od 6 do 8 tygodni. Polacy zatrudnieni w Czechach mogą dopłacać do lepszych materiałów na takich zasadach jak Czesi.


Ortodoncja -wysoki poziom

Dr Agata Mohammad jest Polką z Zaolzia. Skończyła stomatologię w Ołomuńcu, a następnie trzyletnią ortodoncję u słynnego na cały świat prof. Milana Kaminka.
– U was w Polsce ortodontów się nie kształci, tylko biorą się za to stomatolodzy. U nas, podobnie jak w krajach starej UE, każdy musi zdobyć w tym kierunku odrębne wykształcenie. Bo ortodoncja to bardzo trudna dziedzina wiedzy medycznej – wyjaśnia dr Mohammad. Dziś Polacy to już ponad 10 proc. jej pacjentów. – Myślę, że przyjeżdżają za dobrym leczeniem, jeden drugiemu mnie poleca, nawet lekarze z Bielska-Białej – mówi skromnie, gdyż nie wypada jej chwalić się, że jest po prostu świetnym specjalistą. Jednak trafić do niej mogą tylko pacjenci, którzy jeszcze nie byli u innego ortodonty. – Byłoby nieetyczne, gdybym leczyła pacjentów innych kolegów-wyjaśnia dr Mohammad. – Chyba że oni mnie o to poproszą. Pacjent musi mieć zaufanie do doktora i żaden inny lekarz nie powinien takiego zaufania podważać – wyjaśnia pani doktor.

Adres: Trzyniec 787,
739 61 Trzyniec – Oldrzychowice
Kontakt:
Telefon: (00420) 558348302
mail:[email protected]
Godziny przyjęć: pn. 8-17,
wt. 8-15, śr. 8-18, czw. 8-15,
Usługi: ortodoncja: aparaty stałe i ruchome, współpraca z chirurgią szczękową w Pradze, leczenie skomplikowanych wad szkieletowych.
Ceny: pierwsza konsultacja 200 koron (27 zł)
Rtg panoramiczne 200-300 koron (27-41 zł)
wizyty przed założeniem aparatu
(2-3 w zależności od potrzeb) – do 2000 koron (273 zł)
założenie aparatu od 10-13 tys. koron (1368-1778 zł)
wizyty po założeniu aparatu 500-800 koron (68-109 zł)

Na wizyty trzeba się umawiać telefonicznie, czas oczekiwania 2 do 3 tygodni.

Do alergologa
Dr Romuald Gąsior
Dr Česlava Gąsiorová
Masarykova 900, 735 14,
Orłowa Lutynia
I piętro Polikliniki
Tel.: 596 583 507

Termín oczekiwania na wizytę maksimum 14 dní

Do chirurga i ginekologa
Centrum endoskopii Stonawa
Klinika ginekologii i chirurgii
735 34 Stonawa tel. 00420 596422686
E-mail: [email protected]
Ordynator Milan Vaculik
Strona w internecie w języku polskim
www.alva-ecs.cz

W centrum ALVA przeprowadza się większość zabiegów chirurgicznych
w następujących dziedzinach: ginekologia, chirurgia, chirurgia plastyczna


Przyjaciel polskich dzieci

Dr Alfred Böhm jako neurolog dziecięcy pracuje już od 40 lat. Jest ordynatorem Oddziału Dziennego Centrum Neurologii Dziecięcej w Czeskim Cieszynie. Polskie chore dzieci rodzice przywożą do niego od lat. Dr Böhm specjalizuje się w leczeniu chronicznych stanów neurologicznych, mózgowego porażenia dziecięcego, epilepsji, wad wrodzonych systemu nerwowego, malformacji, chorobach degeneracyjnych systemu nerwowego, stanach pourazowych systemu nerwowego i przede wszystkim leczeniu epilepsji w porażeniu mózgowym. Ma swoje metody leczenia, których dopracował się podczas wielu lat wykonywania zawodu lekarza. Jego oddanie dla małych pacjentów znane jest po obu stronach Olzy. - Chciałbym powiedzieć, że choć w Polsce kliniczna neurologia dziecięca, zwłaszcza w Katowicach jest na bardzo wysokim poziomie, to jednak z tego co widzę po pacjentach z Polski, w terenie prawie w ogóle jej nie ma. Tym bardziej chciałbym podziękować wspaniałym polskim pediatrom, którzy w trosce o zdrowie dzieci kierują pacjentów do mnie. Jestem dla nich pełen podziwu. Myślę, że wielu dzieciom udało nam się razem pomóc – mówi dr Böhm. – W chorobach neurologicznych czas jest bardzo ważny. Im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym większe można osiągnąć efekty-dodaje.

Za pierwszą wizytę płaci się u niego 400 koron, za następne już tylko po 200. EEG – ok. 900 koron (123 zł). – Droższe badania pacjenci wykonują w Polsce i do mnie wracają z wynikami – wyjaśnia. Kontrolne wizyty odbywają się z reguły 2-3 razy w roku. – Nie wiem, co się dzieje w polskiej służbie zdrowia, ale tego lata przeżyłem szok, jak podczas pobytu na wakacjach w Sejnach zobaczyłem nauczycielkę zbierającą pieniądze – 8 tys. 300 złotych na operację jej dziecka chorego na porażenie mózgowe. Czeskie dzieci mają takie zabiegi za darmo.

dr Alfred Böhm
Czeski Cieszyn
ul. Akatova 16, tel. (00420) 558 740111
adres e-mail
[email protected]

Godziny przyjęć: pon. od 7 do 9 pacjenci umówieni, od 9 do 11 nieumówieni, wt. 12-19 bez umawiania się, czw. 14-16 nieumówieni, 16 do19 umówieni. Lepiej umówić się na wizytę telefonicznie, wtedy nie trzeba czekać, choć dr Böhm żadnego pacjenta nie odeśle do Polski bez zbadania. Odpłatność w koronach czeskich.


Nowotwór nie może czekać

Docent Bogusław Chwajol jest znanym i cenionym w całych Czechach urologiem.
– Kontakty z pacjentami z Polski mam od dawna. Przyjedżali do mnie, gdy byłem jeszcze ordynatorem w Nowym Jicinie- mówi. Od 1 września tego roku przeszedł na emeryturę. Swoim doświadczeniem dzieli się nadal z pacjentami, pracując jako konsultant ds. urologii w szpitalu w Orłowej-Lutyni, gdzie mieszka. – W poniedziałki i środy do południa można mnie szukać w tym właśnie szpitalu, we wtorki i czwartki operuję. Dopiero w czwartek od godz. 15 do skutku przyjmuję pacjentów w swoim gabinecie w domu. Docent Chwajol specjalizuje się w onkologii urologicznej, głównie w leczeniu prostaty. – Jak w wypadku każdego nowotworu o zdrowiu i życiu pacjenta decyduje czas. Leczenie trzeba podjąć jak najszybciej – wyjaśnia. To dlatego pacjenci z Polski nie czekają u niego na wizytę dłużej niż dwa tygodnie. Trzeba się wcześniej umówić. Dobrze jest zabrać ze sobą wszystkie posiadane wyniki badań, zdjęcia rtg itp. Wizyta kosztuje u docenta 500 koron (68 zł). Pełna diagnostyka onkologiczna w szpitalu u doc. Chwajola to wydatek do 5 tys. koron (684 zł). W jej skład wchodzi: badanie laboratoryjne krwi, rtg, usg, pełne badanie kliniczne z ewentualnym wziernikowaniem pęcherza, ewentualna biopsja prostaty. – Jeśli operacja bądzie konieczna, kieruję do moich kolegów w Polsce, z którymi od lat współpracuję. Niestety, wykonanie zabiegu w Czechach byłoby dla Polaków nieopłacalne – dodaje. U docenta Chwajola płaci się w koronach. Lekarstwa lepiej wykupić w Polsce, choć niektóre leki bardziej opłaca się kupić za pełną odpłatnością w Czechach.

– Ojciec był lekarzem, wuj, żona, córka i syn – wszyscy jesteśmy lekarzami. Mamy ten zawód we krwi – mówi doc Chwajol. To właśnie od założył w Czechach Polskie Towarzystwo Medyczne i przez 25 lat był jego prezesem. – Teraz jestem prezesem honorowym- mówi, dodając, że wszyscy młodzi lekarze mogą mieć w nim oparcie. Zawsze chętnie służy radą. Na co dzień współpracuje z kliniką Urologii w Pradze oraz wieloma placówkami w Polsce. Jest autorem wielu publikacji, kształci i egzaminuje lekarzy. Za szczególne osiągnięcia zawodowe Polskie Towarzystwo Lekarskie w Warszawie nadało mu tytuł Gloria Medicinae, a prezydent RP Krzyż Kawalerski i Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

– O sukcesie lekarza w mojej specjalności decyduje długoletnie doświadczenie i techniki operacyjne – przyznaje, wyjaśniając, że do dziś cieszy go przede wszystkim to, co innych lekarzy. Uśmiech na twarzy wyleczonego człowieka.


Adres gabinetu doc. Chwajola:
Orłowa Lutynia Szpital z polikliniką, tel 00420 596583 111
Gabinet prywatny: 73514 Orłowa Lutynia, ul. Lutynska c. 34
tel. 00420 596521419
Ortopedia jak z serialu

Tak, to prawda. Kto pamięta słynny telewizyjny serial „Szpital na peryferiach” ten wie, że u nas w Czechach ortopedia stoi na wysokim poziomie – mówi dr Adrian Junga z Karwiny. Ma 49 lat i specjalizuje się w ortopedii dziecięcej. Ma za sobą 20 lat praktyki na oddziale ortopedycznym szpitala w Orłowej, gdzie był ordynatorem. Od 2001 roku przyjmuje też w prywatnym gabinecie.
– Konsultuję pacjentów z Polski, których kieruje do mnie dr Böhm. To przeważnie dzieci z porażeniem mózgowym, bardzo chore. My ortopedzi możemy bardzo im pomóc, uruchamiając im operacyjnie niektóre mięśnie dolnych kończyn – wyjaśnia. Dzięki temu matki mogą się łatwiej takimi dziećmi opiekować. Poza tym zajmuje się artroskopią i endoprotezami. Za wizytę u niego płaci się 200 koron (27 zł). Czas oczekiwania na konsultację-tydzień. Oprócz wtorków doktor przyjmuje codziennie od godz. 7 do 15.30.
Adres: Karwina 8, ul. Br. Veverkovych 2478 tel. (00420), 596318484, email: [email protected]
Koszt całkowity operacji u dzieci z porażeniem mózgowym w czeskim szpitalu – do 30 tys. koron (4 tys. 104 zł) – w Polsce ponad 8 tys. zł. W Czechach wpłaca się 80 proc zaliczki przed operacją.
Endoprotezy w Czechach od 50 000 do 100000 koron (6800 do 13680 zł)



Jak uzyskać zgodę na leczenie w Unii Europejskiej

Od 1 maja 2004 r. osoby ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia (NFZ) uzyskały prawo do ubiegania się o zgodę prezesa Funduszu na udanie się do innego państwa członkowskiego UE (Austria, Belgia, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Luksemburg, Litwa, Łotwa, Malta, Niemcy, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy) lub EOG (Islandia, Lichtenstein, Norwegia) w celu odbycia tam uprzednio zaplanowanego leczenia lub badań diagnostycznych.

PODSTAWY PRAWNE
Prezes Funduszu, zgodnie z artykułem 22 paragraf
1 pkt c) w związku z artykułem 22 paragraf 2 rozporządzenia nr 1408/71/EWG, wydaje zgodę na leczenie w innym państwie członkowskim UE/EOG, jeśli dane leczenie lub badanie diagnostyczne jest wykonywane w Polsce, jednakże z uwagi na długi okres oczekiwania na przyznanie danego świadczenia zdrowotnego, zainteresowany nie może być poddany leczeniu w terminie zwykle niezbędnym;

Od 1 stycznia 2005 r., zasady i formalności związane z uzyskaniem powyższej zgody reguluje rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 grudnia 2004 r. w sprawie wniosku do Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia o przeprowadzenie leczenia lub badań diagnostycznych poza granicami kraju (Dz.U. nr 279, poz. 2769).

Natomiast, w sytuacji, w której danego leczenia nie wykonuje się w Polsce, to tryb ubiegania się o skierowanie na leczenie za granicą, określa rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 grudnia 2004 r. w sprawie kierowania świadczeniobiorców na leczenie lub badania diagnostyczne poza granicami kraju (Dz. U. nr 279, poz. 2769), zgodnie z którym podstawą do podjęcia starań o leczenie za granicą jest „Wniosek do Ministra Zdrowia o skierowanie na leczenie lub badania diagnostyczne poza granicami kraju”.

Szczegółowych informacji w tym zakresie udziela Biuro Rozliczeń Międzynarodowych (www. brm. gov. pl), z siedzibą mieszczącą się przy ul. Chałubińskiego 8, 00-613 Warszawa.
Żeby leczyć się w innym państwie, potrzebny jest...

FORMULARZ E112
Zaświadczeniem uprawniającym do uzyskania w innym państwie leczenia lub badań diagnostycznych jest tzw. formularz E112, wydawany przez oddział wojewódzki NFZ właściwy ze względu na miejsce zamieszkania zainteresowanego.

Kto ponosi koszty
Koszty świadczeń zdrowotnych udzielonych w innym państwie członkowskim polskiemu ubezpieczonemu posiadającemu formularz E112 pokrywane są przez NFZ.
Pacjent ponosi jednak wydatki związane z udzielanym mu świadczeniem zdrowotnym w takim samym zakresie, jak osoba ubezpieczona w kraju, w którym leczenie ma miejsce. Chodzi o tzw. wkład własny pacjenta oraz bezzwrotne opłaty związane z pobytem w szpitalu (m. in. koszty wyżywienia).
Ponadto NFZ nie pokrywa kosztów transportu pacjenta za granicę i z powrotem do kraju. Nie pokrywa również kosztów związanych z pobytem opiekuna pacjenta w państwie, w którym leczenie lub badanie diagnostyczne jest przeprowadzane.

KOSZTY LECZENIA ODBYTEGO BEZ UZYSKANIA ZGODY
Osoby, które poddały się planowanemu leczeniu w innym państwie członkowskim przed uzyskaniem lub bez formularza E112, zobowiązane są do pokrycia kosztów wynikających z tego leczenia we własnym zakresie.

GDZIE NALEZY ZŁOŻYĆ WNIOSEK O WYDANIE FORMULARZA E112
Oddziałem wojewódzkim, do którego należy złożyć wniosek, jest: oddział właściwy ze względu na miejsce zamieszkania ubezpieczonego na terytorium Polski – o ile osoba, której wniosek dotyczy, zamieszkuje w Polsce oddział wojewódzki wybrany przez osobę, której wniosek dotyczy, w przypadku braku miejsca zamieszkania w Polsce. Wnioski są dostępne na stronie internetowej NFZ oraz w oddziałach wojewódzkich NFZ.

FORMALNOŚCI
Jeśli ubezpieczony składający wniosek o jego wydanie znajduje się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wypełnia wniosek nr 1. Osoba, której dotyczy wniosek (sam ubezpieczony, jego przedstawiciel ustawowy lub małżonek) wypełnia drukowanymi literami część I wniosku i przekazuje ją lekarzowi ubezpieczenia zdrowotnego, sprawującemu opiekę nad pacjentem.
Lekarz ubezpieczenia zdrowotnego – specjalista właściwej dziedziny medycyny, posiadający tytuł naukowy profesora lub stopień naukowy doktora habilitowanego, wypełnia część II i III wniosku, w którym:
potwierdza konieczność niezwłocznego przeprowadzenia leczenia lub badań diagnostycznych wskazanych we wniosku, biorąc pod uwagę dotychczasowy przebieg choroby i zastosowane leczenie opisuje aktualny stan zdrowia zainteresowanego, prawdopodobny dalszy przebieg choroby, określa czas oczekiwania na uzyskanie leczenia lub badań diagnostycznych w kraju przewidziany zgodnie z listą oczekujących na wnioskowane leczenie lub badania diagnostyczne.
Ponadto lekarz wskazuje we wniosku placówkę opieki medycznej znajdującą się na terytorium jednego z państw członkowskich UE lub EOG, do której proponuje skierować ubezpieczonego na leczenie lub badania diagnostyczne i pisemnie uzasadnia jej wybór.
Pacjent dostarcza lekarzowi przetłumaczoną na język angielski, przez tłumacza przysięgłego, część III wniosku.

Lekarz przekazuje, wypełniony wniosek w częściach I, II i III wraz z tłumaczeniem jego części III oraz kopię dokumentacji medycznej w zakresie objętym wnioskiem, w terminie 2 dni roboczych od momentu otrzymania tłumaczenia części III wniosku, do właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ.
Po otrzymaniu dokumentacji oddział NFZ dokonuje weryfikacji wniosku pod względem formalnym, a w przypadku stwierdzenia w nim nieprawidłowości odsyła go lekarzowi wraz z tłumaczeniem części III wniosku w celu ich usunięcia. Ponadto, oddział może zwrócić się do konsultanta krajowego z prośbą o opinię w następujących sprawach:

  • W sprawie zmiany zagranicznej placówki opieki medycznej, zaproponowanej przez lekarza w części II. Konsultant krajowy może, w terminie do 7 dni od dnia otrzymania wystąpienia oddziału NFZ, wskazać inną zagraniczną placówkę opieki medycznej, jeżeli stwierdzi, że placówka ta, według dostępnej wiedzy, właściwie przeprowadzi leczenie lub badania diagnostyczne.
  • W zakresie udowodnionej skuteczności proponowanego leczenia, wiarygodności badań diagnostycznych oraz możliwości wykonania leczenia lub badań w kraju. Konsultant wydaje opinię w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku.
    Następnie, oddział NFZ przesyła wybranej zagranicznej placówce opieki medycznej tłumaczenie części III wniosku w celu uzgodnienia z tą placówką kosztów leczenia lub badań diagnostycznych.
  • Po uzgodnieniu kosztów leczenia z zagraniczną placówką oddział NFZ przekazuje prezesowi Funduszu skompletowaną dokumentację (wypełnioną część I, II, III, IV i V wniosku wraz z tłumaczeniem części III wniosku, kopię dokumentacji medycznej w zakresie objętym wnioskiem oraz opinie konsultanta krajowego, o które występował).
  • Prezes NFZ, w ciągu 7 dni od dnia otrzymania całości dokumentacji, wydaje ubezpieczonemu zgodę na przeprowadzenie leczenia lub badań diagnostycznych poza granicami kraju albo odmawia jej wydania, podając uzasadnienie swojej decyzji w części VI wniosku, który w całości wraz z załączonymi do niego dokumentami przesyła do oddziału Funduszu.
    Oddział NFZ, w przypadku wydania przez Prezesa Funduszu zgody na leczenie lub badania diagnostyczne w innym państwie członkowskim UE lub EOG: wypełnia i poświadcza w dwóch egzemplarzach formularz E 112; przesyła jeden egzemplarz poświadczonego formularza E 112 osobie, która złożyła wniosek;
    informuje lekarza o decyzji Prezesa NFZ.
  • Oddział NFZ, w przypadku niewydania zgody przez prezesa NFZ na leczenie lub badania diagnostyczne poza granicami kraju, przesyła informację o powyższej decyzji wraz z jej pisemnym uzasadnieniem: osobie, która złożyła wniosek i lekarzowi ubezpieczenia zdrowotnego.

    UWAGA!
    Pacjent udając się do innego państwa członkowskiego zobowiązany jest do zabrania ze sobą oryginału formularza E112 wraz z tłumaczeniem III części wniosku.
    W przypadku, gdy zaświadczenie to zaginie lub ulegnie zniszczeniu należy niezwłocznie skontaktować się z właściwym oddziałem Funduszu celem uzyskania duplikatu tego formularza.

    emisja bez ograniczeń wiekowych
    Wideo

    Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!

    Polecane oferty

    Materiały promocyjne partnera
    Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto