Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na remont oszczędzamy nawet ponad dwa lata. Co 10. z nas bierze na ten cel kredyt gotówkowy. Nie pomagają rosnące ceny materiałów

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Wysokie ceny materiałów budowlanych sprawiają, że remont nie należy do tanich przedsięwzięć.
Wysokie ceny materiałów budowlanych sprawiają, że remont nie należy do tanich przedsięwzięć. Anna Kaczmarz / Polska Press
Remont nie jest dziś tani – za same materiały budowlane płacimy średnio o 30 proc. więcej niż przed rokiem. Z powodu drożyzny na rynku styropianu i wełny mineralnej szczególnie dużo kosztuje termomodernizacja. Mimo to remontujemy domy i mieszkania chętnie, najczęściej z własnych oszczędności. Jak jednak wynika z badania Grupy Atlas, aż 10 proc. remontujących wspiera się kredytem gotówkowym, a są i tacy, którzy biorą na ten cel kredyt hipoteczny.

Spis treści

Remont? Najczęściej za własne pieniądze. Odkładamy na niego miesiącami

Grupa Atlas zapytała Polaków o finansowy aspekt remontów. Jak się okazuje, aż 79 proc. badanych wykorzystuje do tego celu własne oszczędności. Ich zgromadzenie potrafi jednak trwać długo – nawet ponad dwa lata. Jak pokazało badanie, zebranie pieniędzy na remont zazwyczaj zajmuje nam:

  • do sześciu miesięcy – 15 proc.,
  • od pół roku do roku – 19 proc.,
  • do dwóch lat – 18 proc.,
  • ponad dwa lata – 16 proc.

Są też szczęśliwcy, którzy twierdzą, że na remont w ogóle nie muszą odkładać, bo są w stanie sfinansować go od ręki – takiej odpowiedzi udzieliło 10 proc. ankietowanych.

Przy remoncie chętnie korzystamy z pomocy dodatkowych osób (robi tak 70 proc. z nas), ale zwykle jest to rodzina lub znajomi. Aż 55 proc. z nas twierdzi, że nie zatrudnia fachowców. Powodem najczęściej są zbyt wysokie ceny usług – koszty robocizny rosną z miesiąca na miesiąc.

– Samodzielne remontowanie domu czy mieszkania wymaga dokładnego planowania i optymalizacji kosztów na każdym etapie. Polacy chętnie sięgają po pomoc fachowców, choć wiele jest jeszcze do zrobienia w tym obszarze. Konieczna jest profesjonalizacja zawodu i zmiany w szkolnictwie zawodowym i wyższym – mówi Paweł Kisiel, prezes Grupy Atlas.

Kredyt gotówkowy na remont popularniejszy niż kredyt hipoteczny

Rosnące ceny materiałów budowlanych sprawiają, że remont coraz trudniej jest sfinansować ze środków własnych – według Grupy PSB materiały budowlane kosztowały w pierwszej połowie 2022 r. średnio o 30 proc. więcej niż rok wcześniej. Nawet proste prace, takie jak odmalowanie mieszkania, są dziś o kilka-kilkanaście procent droższe.

Trudno się zatem dziwić, że 21 proc. Polaków musi sięgnąć po wsparcie finansowe, żeby wyremontować mieszkanie czy dom. Jak podaje Grupa Atlas:

  • najczęściej wybierany jest kredyt gotówkowy na remont – 10 proc.,
  • popularna jest także pożyczka gotówkowa – 8 proc.,
  • tylko nieliczni zaciągają na remont kredyt hipoteczny – 3 proc.

– Jeśli jednak ktoś zwleka z decyzją o remoncie z uwagi na ceny, to podpowiadam: może być jeszcze drożej – przestrzega prezes Grupy Atlas.

Podobnie radzą również sami specjaliści od remontów, którzy wprost przyznają, że ceny usług rosną i będą nadal rosnąć.

– Dzisiaj, planując jakąkolwiek inwestycję, projekt, który mamy rozpocząć dalej niż za 3 miesiące, zastrzegam od razu w umowie, (…) że z uwagi na to, że ceny się bardzo szybko zmieniają, nie jestem w stanie dotrzymać danej wyceny za 6–8 miesięcy – mówi fachowiec z Łodzi cytowany w raporcie „Barometr Branży Budowlanej Norgips 2022”.

Termomodernizacja droga, ale rynek nieco się uspokoił

Drożyzna jest problemem także w przypadku termomodernizacji domu. Taki remont to już naprawdę poważny wydatek, m.in. przez wysokie ceny materiałów ociepleniowych. Pewnym pocieszeniem może być fakt, iż skończyło się już największe cenowe szaleństwo i sytuacja nieco się unormowała.

– Szczęśliwie pojawiają się okresy stabilizacji. Normują się ceny styropianu, można nawet zauważyć tendencję spadkową. Oczywiście daleko jeszcze do poziomu sprzed pandemii i długotrwałej równowagi. (...) Ceny wełny mineralnej od lipca są na podobnym poziomie, a zapotrzebowanie na nią jest ogromne – mówi Grzegorz Tymoszewski, prezes Stowarzyszenia Wykonawców Elewacji.

Pod koniec sierpnia 2022 r. za metr sześcienny styropianu płaciło się średnio 253 zł, a styropianu grafitowego – ponad 270 zł. Świadczy to o lekkiej tendencji spadkowej od początku roku, choć nadal trudno twierdzić, że jest tanio. Znacząco poprawiła się jednak dostępność tego materiału, na który czeka się dziś maksymalnie kilka dni, a nie – jak jeszcze niedawno – dwa tygodnie. Gorzej jest z wełną mineralną, na którą czeka się nawet dwa miesiące. W efekcie jej ceny wciąż szybują – za metr kwadratowy płaci się dziś średnio 75 zł/m kw., a więc aż o 86 proc. drożej niż przed rokiem.

Dodaj firmę
Logo firmy Główny Urząd Nadzoru Budowlanego
Warszawa, ul. Krucza 38/42
Autopromocja
od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Na remont oszczędzamy nawet ponad dwa lata. Co 10. z nas bierze na ten cel kredyt gotówkowy. Nie pomagają rosnące ceny materiałów - RegioDom.pl

Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto