MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nadszedł czas bonów

Beata Sypuła
Przedświąteczne zakupy dają wielu sklepom nawet jedną piątą rocznych obrotów. Fot. Zygmunt Wieczorek
Przedświąteczne zakupy dają wielu sklepom nawet jedną piątą rocznych obrotów. Fot. Zygmunt Wieczorek
Opłacalne dla pracodawcy, a jednocześnie chętnie przyjmowane przez pracowników – to świąteczne bony. Miło je dostać, jednak trzeba pamiętać, że należy od takiego prezentu odprowadzić podatek.

Opłacalne dla pracodawcy, a jednocześnie chętnie przyjmowane przez pracowników – to świąteczne bony. Miło je dostać, jednak trzeba pamiętać, że należy od takiego prezentu odprowadzić podatek. Właśnie to sprawia, że nie wszyscy je dostają.

Według badania przeprowadzonego przez Ipsos, więcej niż połowa firm daje bony towarowe lub kupony podarunkowe swoim pracownikom. Bon powoli wypiera inne prezenty – paczki, zegarki, markowe pióra, notatniki biznesowe czy też... uściski dłoni prezesa.

Jest to dzisiaj jeden z najpopularniejszych systemów wsparcia i budowania pozytywnych relacji pracodawcy z pracownikami, bo zwyczajnie najbardziej się firmom opłaca.

Z czyjej kieszeni ten prezent?
Warto przy tym wiedzieć, że tylko pośrednio jest to bożonarodzeniowy prezent z kieszeni pracodawcy. Zgodnie z przepisami, pracodawca musi utworzyć Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, jeśli 1 stycznia danego roku ma co najmniej 20 pełnych etatów.

Rocznie pracodawca musi wnieść do ZFŚS odpowiednią kwotę. Jest to 733,25 zł w przeliczeniu na każdy pełny etat, a w przypadku osób zatrudnionych w trudnych warunkach – 977,66 zł.

Na co wykorzystywane są te pieniądze? Wszystko zależy od regulaminu, który mówi o sposobie wykorzystania ZFŚS. Jeśli lwia część idzie na pożyczki lub wypoczynek dzieci, a pracownik nie potrzebuje wsparcia finansowego z firmy lub nie ma dzieci, czasem narzeka na brak możliwości wykorzystania tych środków.

– W katowickim Urzędzie Miasta większość pieniędzy idzie na wczasy „pod gruszą”, a skromne resztki wystarczają tylko na świąteczne paczki dla dzieci. Pracownicy nie otrzymują bonów świątecznych – mówi Krzysztof Kaczorowski z UM w Katowicach.

Gdy regulamin dopuszcza bony, są one dla każdego, ale nie dla wszystkich w równej wysokości. Zgodnie z przepisami, wsparcie socjalne w firmach musi być uzależnione od sytuacji materialnej pracownika. Bony czy kupony bywają wykorzystywane nawet przez rok – taki miewają termin realizacji. To kolejny ich plus – dają obdarowanemu pełną swobodę wyboru czasu i miejsca realizacji kuponów.

Dodatkowy rabat
– Znaczącą korzyścią wynikającą z otrzymania kuponów podarunkowych Sodexho Pass Polska jest możliwość uzyskania atrakcyjnych zniżek przy zakupach w punktach handlowych naszych partnerów na terenie całego kraju – mówi Robert Lech, dyrektor zarządzający Sodexho Pass Polska.

Niestety, w wielu firmach zrezygnowano z bonów z uwagi na wysokie koszty ich obsługi. W zamian niektórzy pracodawcy zaproponowali swoim pracownikom paczki. Ale są i takie firmy, które na święta nie dają żadnych prezentów.


Dlaczego chętnie dają?
• Wartość kuponów podarunkowych finansowanych z ZFŚS nie powoduje zwiększenia podstawy wymiaru składki ZUS ponoszonej przez pracodawcę i obdarowanego.
• Taki bon stanowi koszt uzyskania przychodu, więc pomniejsza podatek pracodawcy.
• Kupon podarunkowy nie jest objęty ustawą o VAT.
• Z punktu widzenia pracownika, kupony podwyższają wartość jego wynagrodzenia netto.
• Jeśli są do zrealizowania w sklepach oferujących zniżki, ich realna wartość jest większa.
• Taki prezent pracownik pamięta o wiele dłużej niż dodatkową gotówkę, która „mechanicznie” trafiła na jego konto.

Pamiętaj o podatku
Każdy obdarowany bonem musi oddać fiskusowi prawie jedną piątą jego wartości. Wartość bonów doliczana jest zazwyczaj pracownikom do grudniowych pensji i od tego odprowadzony zostanie podatek – minimum 19-proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto