Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nadzieja w Houston

Anna Góra
Wiktoria Piekoszewska z Czeladzi i jej mama Małgorzata marzą o tym, by dziewczynka miała lewą rękę tak samo sprawną , jak prawą.
Wiktoria Piekoszewska z Czeladzi i jej mama Małgorzata marzą o tym, by dziewczynka miała lewą rękę tak samo sprawną , jak prawą.
Dzieciństwo czteroletniej Wiktorii Piekoszewskiej z Czeladzi od początku jest walką: o życie, o sprawność, o mniej dotkliwy ból. Czasem budzi się z krzykiem, ale częściej niepokój nie pozwala jej usiedzieć na miejscu ...

Dzieciństwo czteroletniej Wiktorii Piekoszewskiej z Czeladzi od początku jest walką: o życie, o sprawność, o mniej dotkliwy ból. Czasem budzi się z krzykiem, ale częściej niepokój nie pozwala jej usiedzieć na miejscu dłużej niż pięć minut. Jest żywiołowa -lubi tańczyć z dziećmi w przedszkolu i jeździć na rowerku. Wyciszają ją tylko puzzle, które lubi układać. Lecz jej lewa ręka nie jest w pełni sprawna.

Ręka bez życia

W wyniku komplikacji podczas porodu Wiktoria przyszła na świat z niedowładem kończyny górnej powstałym po uszkodzeniu splotu barkowego typu Erba. Mówiąc wprost - jej rączka zwisała tak, jakby była martwa. W tamtym momencie dla rodziców był to drugorzędny problem, bo wtedy modlili się, aby w ogóle przeżyła.

- Córka urodziła się niedotleniona - mówi jej mama, Magdalena. - Lekarze nazwali cudem to, że nie doznała porażenia mózgowego. Efekty niedotlenienia cofnęły się w ciągu kilku tygodni. Ale pozostał problem bezwładnej rączki.

Droga operacja

Tuż po powrocie do domu rozpoczęli intensywną rehabilitację. Rodzice ćwiczyli z Wiktorią cztery razy dziennie po godzinie. Jeździli na zabiegi elektrostymulacji do poradni leczenia bólu i do rehabilitantki. Stopniowo udało się pobudzić zniszczone nerwy i mięśnie. Poprawa była istotna. Teraz Wiktoria może już unieść rękę do poziomu i porusza palcami. Nie może jej podnieść nad głowę, ani wygiąć do tyłu. Rehabilitacja już nic nie dawała.

- Pojechaliśmy na konsultację do profesora Alaina Gilberta, światowej klasy francuskiego specjalisty w dziedzinie porażenia splotu barkowego, który przebywał w Konstancinie pod Warszawą dzięki współpracy z Fundacją Splotu Barkowego - mówi Przemysław Piekoszewski, ojciec dziewczynki. - Stwierdził, że rehabilitacja pomoże utrzymać obecny stan, ale poprawę może przynieść już tylko zabieg operacyjny. Potwierdził tym samym opinię polskich lekarzy. Zaczęliśmy szukać pomocy chirurgicznej.

Nadzieja przyszła z Houston w Teksasie w Stanach Zjednoczonych. Doktor Rahul K. Nath z Nath Brachial Plexus Institute Texas Nerve & Paralysis Institute zakwalifikował dziecko do operacji na podstawie analizy dokumentacji medycznej i filmików prezentujących możliwości ruchowe Wiktorii przesłanych przez internet. Problem polega na tym, że zabieg kosztuje 25 tys. dolarów, a najprawdopodobniej potrzebny będzie jeszcze drugi, wydłużający kości.

Kto otworzy portfel?

Niestety, rodziców Wiktorii nie stać na zgromadzenie potrzebnej kwoty pieniędzy. Pan Przemysław pracuje w Straży Miejskiej w Czeladzi, jego żona jest na świadczeniu pielęgnacyjnym, bo musi opiekować się córką. Dlatego proszą o pomoc wszystkich życzliwych ludzi. Na razie udziela jej Czeladzkie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Upośledzeniem Psycho-Ruchowym i wszyscy znajomi z czeladzkiego urzędu. Do akcji włączył się też charytatywny Teatr Wielkie Koło, który cały dochód ze spektaklu w SDK Odeon w Czeladzi przeznaczył na leczenie Wiktorii.

- Czas ucieka, a przecież najlepsze efekty można osiągnąć, przeprowadzając zabieg do 5. roku życia - mówi ojciec dziewczynki. - Potem coraz bardziej wykrzywia się kręgosłup, deformuje łopatka i klatka piersiowa, ponieważ rozwijają się nie te partie mięśni, które powinny. Mamy tylko ją i zrobimy wszystko, aby jej pomóc.

JAK MOŻNA POMÓC

Małej Wiktorii Piekoszewskiej można pomóc, wpłacając pieniądze na konto:

Czeladzkie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Upośledzeniem Psychoruchowym 41-250 Czeladź, ul. Norwida 11

ING Bank Śląski / Czeladź
numer rachunku: 61 1050 1269 1000 0023 0729 6091
z dopiskiem SOS WIKTORIA

Więcej informacji o dziewczynce na stronie:

wiktoria.czeladz.pl/

e-mail: [email protected]

Jeśli masz podobny problem, skontaktuj się z Fundacją Splotu Ramiennego
Dziekanów Leśny
ul. Marii Konopnickiej 1/189
02-092 Łomiankiczynne:
pn.-czw. w godz. 9-14-
e-mail: [email protected]
tel: 0-22-751-24-16,
kom: 0-506-580-295

www.fsr.alpha.pl/
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto