Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Największe targi w Europie

Mariusz Urbanke
Najważniejszych gości, na czele z wiceministrem Krzysztofem Tchórzewskim (w środku) oprowadzał po targach Henryk Stabla, prezes PTG (z lewej). Fot. Władysław Morawski
Najważniejszych gości, na czele z wiceministrem Krzysztofem Tchórzewskim (w środku) oprowadzał po targach Henryk Stabla, prezes PTG (z lewej). Fot. Władysław Morawski
Aż 400 wystawców z 16 krajów bierze udział w Międzynarodowych Targach Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego, które rozpoczęły się wczoraj w Katowicach.

Aż 400 wystawców z 16 krajów bierze udział w Międzynarodowych Targach Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego, które rozpoczęły się wczoraj w Katowicach. - Ta impreza wystawiennicza jest jeszcze jednym dowodem, że miliardy przeznaczone na restrukturyzację górnictwa - o których w innych regionach Polski mówi się czasem z zazdrością - zostały dobrze wykorzystane - powiedział wczoraj na otwarcie targów Krzysztof Tchórzewski, wiceminister gospodarki odpowiedzialny za górnictwo. - Dziś mamy najsilniejsze górnictwo w Unii Europejskiej, na nim możemy opierać bezpieczeństwo energetyczne kraju. Korzystają na tym również firmy z otoczenia górnictwa, zatrudnieni w nich pracownicy i cały region.

Dobre prognozy dla kopalń

Zdaniem ministra, zapotrzebowanie na węgiel będzie wzrastać. Przed branżą są więc dobre perspektywy. Polskie kopalnie muszą jednak sporo inwestować, żeby docierać do nowych pokładów węgla. Szacuje się, że na ten cel potrzebują w najbliższych latach od 17 do 20 miliardów złotych.

Zdaniem resortu gospodarki, właśnie inwestycjom ma służyć prywatyzacja spółek węglowych. - Nie chcemy ich sprzedawać ale zamierzamy poprzez giełdę pozyskać pieniądze na inwestycje w kopalniach - powiedział wiceminister Tchórzewski. - Państwo nie wyciągnie ręki po te pieniądze, z czego się osobiście cieszę. Wszystkie środki pozyskane na rynku kapitałowym trafią do kopalń.

Minister dodał, że jej już zgoda związków na tego typu prywatyzację. Zostało to zapisane w górniczej ustawie, którą niedawno przyjął Sejm - na giełdę mają docelowo trafić wszystkie trzy spółki węglowe. Do tej pory takie plany miała tylko Jastrzębska Spółka Węglowa i Katowicki Holding Węglowy, teraz prywatyzacja ma objąć także borykająca się z kłopotami finansowymi Kompanię Węglową. Jak jednak podkreślają przedstawiciele resortu gospodarki - państwo chce mieć decydujący wpływ na górnictwo, co jest ważne dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. Kontrolne pakiety akcji spółek węglowych mają pozostać w rękach Skarbu Państwa. Resort gospodarki nie ukrywa też, że warunkiem przystąpienia do prywatyzacji jest wcześniejsza zgoda załogi. Warto podkreślić, że załogi prywatyzowanych kopalń będą miały prawo do 15 proc. darmowych akcji. Może to być ważny argument za prywatyzacją.

Stawiają na eksport

- Targi pokazują, że nasze firmy są w stanie wyprodukować dziś każdą maszynę potrzebną w kopalni - podkreślił minister.

Wojewoda Tomasz Pietrzykowski powiedział, że oprócz handlowego znaczenia dla regionu, targi mają również znaczenie psychologiczne. - Każdego może cieszyć, że największa impreza wystawiennicza w Europie w przemyśle ciężkim organizowana jest w Katowicach - stwierdził.

Piort Uszok, prezydent Katowic dodał, że władze miasta planują stworzenie dużego centrum kongresowego. Tak więc wkrótce podobnych rangą imprez będzie w stolicy regionu śląskiego więcej - koncepcja centrum już powstaje.

Targową ekspozycję już wczoraj oglądało wielu gości zagranicznych - z Niemiec, Czech a nawet Dalekiego Wschodu. Polskie firmy są zainteresowane współpracą z zagranicznymi partnerami. Z najnowszych danych wynika, że blisko dwukrotnie zwiększył się w ostatnich latach udział eksportu w całości sprzedaży polskich firm zaplecza górniczego. Obecnie z zagranicy pochodzi trzecia część przychodów tych firm. Akcjonariusze Polskiej Techniki Górniczej (PTG), która zrzesza dziewięć najważniejszych firm i grup kapitałowych w sektorze zaplecza górniczego i jest organizatorem tegorocznych targów - rocznie generują ok. 2,5 mld zł przychodów, z czego już ok. 800 mln zł pochodzi z eksportu. Jak podkreśla prezes PTG, Henryk Stabla, polscy producenci liczą, że targi pozwolą na zawarcie nowych kontraktów z firmami górniczymi przede wszystkim z Rosji. Eksport maszyn górniczych do tego kraju w ostatnich latach co roku rośnie o ok. 100 proc. - Innym ważnym rynkiem dla polskich producentów maszyn i urządzeń górniczych oraz dostawców usług w tym zakresie jest Wietnam, który jeszcze cztery lata temu wydobywał zaledwie kilkanaście milionów ton węgla rocznie; teraz wydobycie przekracza 40 mln ton, a potrzeby inwestycyjne są olbrzymie - dodał prezes PTG.

- Kompleksowość naszej oferty pozwala na realizację najbardziej skomplikowanych zamówień - mówi Tomasz Jakubowski, prezes zarządu Famur SA. - Stale doskonalimy naszą ofertę wprowadzając kolejne innowacje. Jedną z ostatnich jest produkowany przez spółkę PCTG system e-kopalnia, który wraz z naszymi produktami można oglądać na targach katowickich.

System ten, stosowany w trakcie prac wydobywczych, umożliwia oglądanie przez operatorów będących na powierzchni w czasie rzeczywistym pracy maszyn znajdujących się pod ziemią. Zwiększa to bezpieczeństwo pracujących górników i poprawia wydolność pracy.

Wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań informatycznych do kopalń, to kolejne wyzwanie stojące przed Polskimi firmami. Targi potwierdzają, że takimi rozwiązaniami nasze firmy już dysponują.

Stypendia dla sierot

Konferencję prasową na otwarcie targów zakończył bardzo miły akcent. Henryk Stabla, prezes PTG - która jest głównym organizatorem Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego w Katowicach - przekazał na ręce prezydenta Katowic Piotra Uszoka oraz ks. Krzysztofa Bąka, dyrektora Caritas Archidiecezji Katowickiej pieniądze na 32 stypendia dla dzieci. - W imieniu własnym oraz wszystkich tych, którzy przyczynili się do zorganizowania targów proszę, żeby stypendia te trafiły do najbardziej potrzebujących, do dzieci, które straciły swych ojców w kopalniach lub podczas tragedii, jaka zdarzyła się w wyniku zawalenia hali na terenie MTK - stwierdził prezes Stabla. - Mam nadzieję, że stypendia te pozwolą tym dzieciom zdobyć dobry zawód.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto