MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nauka nie foruje płci

Katarzyna Wolnik
Magdalena Sroka wybrała makrokierunek w języku angielskim.
Magdalena Sroka wybrała makrokierunek w języku angielskim.
Nie wierzymy w umysły męskie i żeńskie. Wierzymy, że można realizować swoje zainteresowania w każdej uczelni niezależnie od płci - mówi Małgorzata Rąb z Biura Karier Studenckich Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Nie wierzymy w umysły męskie i żeńskie. Wierzymy, że można realizować swoje zainteresowania w każdej uczelni niezależnie od płci - mówi Małgorzata Rąb z Biura Karier Studenckich Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Trudne kierunki

Na uczelniach technicznych przeważają mężczyźni, ale z roku na rok jest na nich coraz więcej kobiet, także na tzw. ciężkich technicznych kierunkach, jak górnictwo czy mechanika. Walka ze szkodliwym stereotypem - że kobieta miałaby być gorszym inżynierem czy programistą niż mężczyzna - jest jednym z celów programu stypendialnego Polskie Talenty, uruchomionego przez Fundację Grupy Telekomunikacji Polskiej. W gliwickiej politechnice kobiety stanowią 50 proc. studentów na takich kierunkach, jak zarządzanie inżynierią produkcji, architektura, matematyka i fizyka. Kobiety chętnie wybierają też geoturystykę, bezpieczeństwo i higienę pracy, gospodarkę wodną.

Tylko po angielsku

Na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki, a także na Wydziale Budownictwa oraz Górnictwa i Geologii 30 proc. studiujących to kobiety. Mało, bo tylko kilka procent studentek wybiera Wydział Elektryczny.

Magdalena Sroka uczy się obecnie na makrokierunku Industrial and Engineering Chemistry (Technologia i Inżynieria Chemiczna). Wybrała politechnikę, bo tylko tutaj w regionie miała możliwość studiowania nauk, które ją interesowały w języku angielskim. Od trzech semestrów Magda pracuje pod okiem dr. hab. inż. Krzysztofa Walczaka nad projektem badawczym dotyczącym syntezy związków organicznych o potencjalnej aktywności biologicznej. - Takie związki mogą być w przyszłości wykorzystywane do walki z nowotworami i wirusami - wyjaśnia studentka.

Lepszy świat

Przyznaje, że potrzebuje pieniędzy na badania. Podobnie jak inni młodzi naukowcy, którzy pracują nad swoimi projektami. - Może pierwszy otrzymany związek nie stanie się lekiem, ale gdybym nie wierzyła w sens i powodzenie mojej pracy, nawet bym jej nie zaczynała - przekonuje Magda. - Przychodzę do instytutu codziennie i poświęcam badaniom swój wolny czas.

W przyszłości chciałaby zostać na uczelni i kontynuować pracę naukową. Nie chce wyjeżdżać na stałe za granicę. Myśli, że mogłaby przysłużyć się polskiej nauce, gdyby odbyła praktyki na zachodnich uczelniach, a w kraju wykorzystała zdobyte doświadczenie. - Niestety, studenci nie wierzą w możliwości rozwoju w Polsce - przyznaje Magda. - Może to tylko stereotyp, że na zachodzie Europy jest tak wspaniale - pociesza się studentka.

Program stypendialny

Polskie Talenty

Fundacja Grupy Telekomunikacja Polska uruchamia w roku akademickim 2006/2007 program stypendialny dla studentów kierunków technicznych.

Adresatami projektu są studenci III i IV roku takich kierunków, jak: informatyka, telekomunikacja i elektronika. Najzdolniejsi z nich otrzymają 200 stypendiów oraz 200 wysokiej klasy notebooków wraz z oprogramowaniem.

Wnioski o stypendium przyjmowane są do 31 grudnia 2006 roku przez Biuro Programu. Wymagane są następujące dokumenty: wypełniony formularz dotyczący osiągnięć i wyników w nauce, napisany przez kandydata list motywacyjny, trzy rekomendacje od samodzielnych pracowników naukowych (w tym dziekana wydziału), potwierdzona przez uczelnię średnia ocena z poprzednich lat studiów.

Więcej informacji o programie Polskie Talenty można znaleźć na stronie internetowej

www.polskietalenty.pl

lub telefonicznie (Joanna Tomiak, Fundacja Grupy TP, 0-22-844-58-98, kom. 0-512-389-237; za pośrednictwem poczty elektronicznej: [email protected] lub Sławomir Sęk, Greenlite Sp. z o.o. tel. kom. 0-513-018-175, e-mail: [email protected]

Fundacja Grupy TP realizuje projekt we współpracy z Polsko-Amerykańską Komisją Fullbrighta i Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności. Patronat prasowy nad programem sprawuje Dziennik Zachodni.

Z danych Politechniki Śląskiej wynika, że 40 proc. studentów tej uczelni wyjeżdża za granicę do pracy sezonowej. Niektórzy biorą urlopy dziekańskie, ale wracają do kraju i kończą studia. 15-18 proc. absolwentów Politechniki Śląskiej zostaje za granicą. - U pracodawców zagranicznych znajdują pracę osoby, które dobrze znają język obcy. Ale także w kraju nie ma problemów z zatrudnieniem kadr inżynierskich - mówi Małgorzata Rąb. Tylko od stycznia do czerwca tego roku w Biurze Karier Studenckich Politechniki Śląskiej zarejestrowało się 800 nowych firm, zgłaszających zapotrzebowanie na kadrę pracowników, którą kształci uczelnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szokująca oferta pracy. Warunkiem uczestnictwo w saunie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto