MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nie masz tego dokumentu? Możesz dostać nawet 1500 zł kary

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Jak wygląda egzamin na kartę rowerową? Składa się z testu teoretycznego (25 pytań – do zaliczenia trzeba uzyskać 20 prawidłowych odpowiedzi) oraz praktycznego.
Jak wygląda egzamin na kartę rowerową? Składa się z testu teoretycznego (25 pytań – do zaliczenia trzeba uzyskać 20 prawidłowych odpowiedzi) oraz praktycznego. Fot. Piotr Krzyżanowski
Już nie tylko policja może wystawić taki mandat. Straż Miejska zyskała nowe uprawnienia. Od 20 października może karać za brak uprawnień do jazdy m.in. rowerem.

Kartę rowerową powinno mieć każde dziecko, które ukończy 10. rok życia, a nie jest pełnoletnie i chce jeździć rowerem po drodze publicznej (dotyczy to także ścieżek rowerowych) bez opieki osoby dorosłej. Karta rowerowa to także obowiązkowy dokument dla kierującego hulajnogą elektryczną. Wyjątkiem są osoby, które ukończyły już 18 rok życia.

Uczniowie podstawówek karty rowerowa wyrabiają w szkołach w klasie czwartej na lekcjach techniki dzieci uczą się podstaw kodeksu drogowego. Można się także zgłosić do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego z prośbą o zorganizowanie szkolenia, egzaminu i wystawienie dokumentu.

Jak wygląda egzamin na kartę rowerową? Składa się z testu teoretycznego (25 pytań – do zaliczenia trzeba uzyskać 20 prawidłowych odpowiedzi) oraz praktycznego (przygotowanie roweru do jazdy, reagowanie na znaki drogowe, zmiana pasa ruchu, ósemkę, przejazd przez skrzyżowanie równorzędne, slalom, hamowanie w polu końcowym).

Strażnicy miejscy zgodnie z uprawnieniami uzyskanymi 20 października 2023 roku, będą mogli ukarać mandatem w wysokości 1500 zł osoby jeżdżące rowerem czy hulajnogą bez uprawnień. Karę za jazdę jednośladem bez karty rowerowej mogą ponieść nastolatkowie między 17. a 18. rokiem życia. Poniżej tego wieku można poprzestać na zwróceniu uwagi, a w sytuacjach drastycznych skierować sprawę do sądu rodzinnego. Jeśli wykroczenie popełni osoba, która nie ma jeszcze stosownego wieku i nie posiada karty rowerowej, to odpowiedzialność prawną poniosą jej rodzice lub opiekunowie prawni.

Brak karty rowerowej u poszkodowanych w zdarzeniach drogowych jest też coraz częstszą przyczyną niewypłacania odszkodowań przez ubezpieczycieli.

Po ukończeniu 18. roku życia dokumentem uprawniającym do jazdy rowerem i hulajnogą elektryczną staje się dowód osobisty (chyba, że nastolatek wcześniej uzyska prawo jazdy na motorower – AM lub mały samochód osobowy B1).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja radzi jak zaplanować podróż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nie masz tego dokumentu? Możesz dostać nawet 1500 zł kary - Motofakty

Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto