Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie musisz karmić fiskusa - nakarm prawdziwie potrzebującego

Beata Sypuła
Ludzie dobrej woli stowarzyszają się, żeby pomagać innym. Jednak bywa nierzadko, że ich organizacje cierpią wielką biedę. Jeśli chcemy im pomóc, możemy ofiarować część podatku.

Ludzie dobrej woli stowarzyszają się, żeby pomagać innym. Jednak bywa nierzadko, że ich organizacje cierpią wielką biedę. Jeśli chcemy im pomóc, możemy ofiarować część podatku. Nie trafi on do przepastnego budżetu państwa, ale wprost do oczekujących pomocy.
Państwo zachęca podatników do przekazywania pieniędzy na cele pożytku publicznego. Nowość podatkowa – odpis 1 proc. pieniędzy należnych fiskusowi z tytułu podatku – pojawił się w przy rozliczaniu PIT za 2003 rok. W ciągu dwóch latach dochody dobroczynnych organizacji – a jest ich już 312 w województwie śląskim – były jednak mniejsze, niż się spodziewano.

Trudna procedura
– W pierwszym roku mało która organizacja uzyskała w terminie składania PIT status organizacji pożytku publicznego, a tylko wpłata na ich rzecz pozwala dokonać odliczeń podatkowych – tłumaczy Anna Szelest, prezes Stowarzyszenia Wspierania Organizacji Pozarządowych MOST w Katowicach. – Poza tym ludzie zwyczajnie nie znają takich organizacji. Poznają tylko te największe, ze spektakularnymi akcjami. Nie wiedzą, gdzie szukać tych działających w najbliższym otoczeniu, którym chętniej podarowaliby grosz. Wreszcie zraża ich procedura.

Zarobki mamy niewielkie, toteż nasze podatki też nie oszałamiają wielkością. Odliczane od nich 1 proc. to zaledwie parę złotych. Ludzie się irytują, że muszą płacić w banku czy na poczcie tyle samo tytułem opłaty za przelew. Na szczęście pojawiają się już banki nie pobierające opłat. Pierwszym jest Bank BISE, obecny w Bielsku-Białej, Łaziskach Górnych, Mikołowie i Rybniku, który od 19 grudnia zwolnił od opłat wszystkie wpłaty na rzecz dowolnej organizacji pożytku publicznego.

Przedłużone terminy
Na rzecz organizacji pożytku publicznego można było dokonywać wpłat już od 1 maja ubiegłego roku. Ale również od dnia 1 stycznia 2006 r. do dnia złożenia zeznania za rok 2005 r. – czyli 30 kwietnia można wspierać wpłatami tego typu organizacje. Kwotę podatku zmniejsza się o 1 proc., zaokrąglając do pełnych dziesiątek groszy w dół. Jeśli mamy dostać nadpłatę z urzędu skarbowego – będzie wyższa o 1 proc. Co ważne, należy zachować potwierdzenie wpłaty na rachunek bankowy organizacji pożytku publicznego, na którym widnieją nasze imię i nazwisko, adres, kwota dokonanej wpłaty oraz nazwa organizacji pożytku publicznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto