Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie wiadomo kiedy będzie wypłata rekompensat tym, którzy utracili na Kresach majątek

(anok)
Na początku października weszła w życie nowa ustawa zabużańska, lecz wciąż nie wiadomo, kiedy nastąpi wypłata rekompensat tym, którzy utracili na Kresach cały majątek Wileński dworek tylko w snach Pan Stanisław, ...

Na początku października weszła w życie nowa ustawa zabużańska, lecz wciąż nie wiadomo, kiedy nastąpi wypłata rekompensat tym, którzy utracili na Kresach cały majątek
Wileński dworek tylko w snach

Pan Stanisław, mieszkaniec Katowic, jest repatriantem i od dwunastu lat stara się o ekwiwalent za utracone mienie. Na Wileńszczyźnie zostawił cały swój rodzinny majątek: dworek oraz sporo ponad tysiąc hektarów ziemi. – Przez wiele lat dochodziłem swoich praw w sądzie, zbierałem świadków i wymagane dokumenty. W 2001 roku udało mi się uzyskać decyzję prezydenta miasta. Po wejściu nowej ustawy, złożyłem wniosek do wojewody śląskiego o rejestrację. Mam nadzieję, że w końcu dostanę należne mi pieniądze – mówi pan Stanisław.


Bez terminu

Nie wiadomo jednak, kiedy nastąpi wypłata rekompensat. Największe problemy dotyczą zarejestrowania uprawnień w rejestrach zarówno tych zabużan, którzy starają się dopiero o prawo do uzyskania rekompensaty, jak i tych, którzy takie decyzje już mają i czekają na rejestrację w specjalnym systemie. Bank Gospodarstwa Krajowego na swojej stronie internetowej informuje, że rozpoczęcie wypłat świadczeń będzie możliwe nie wcześniej niż w II kwartale 2006 roku, a więc po opracowaniu przez urzędy wojewódzkie odpowiednich rejestrów. O tym, kiedy zaczną się wypłaty, w Ministerstwie Skarbu nie chcą się wypowiadać. – Najpierw, w trybie zamówienia publicznego, musi zostać wyłoniona firma, dzięki której powstanie rejestr. Przetargu nie będzie jednak do czasu wydania odpowiedniego rozporządzenia, które jest w fazie projektu – wyjaśnia Agnieszka Dłuska, naczelniczka wydziału prasowego Ministerstwa Skarbu.

Do tego czasu zabużanie nie mają co liczyć na wypłatę gotówki lub płacenie rekompensatami za nieruchomości kupowane od skarbu państwa.


Gdzie są wytyczne?

Pan Stanisław doświadczył tego na własnej skórze. – Chciałem nabyć budynek od państwa i stanąłem do przetargu. Chociaż moja oferta była najkorzystniejsza, odpadłem. Powiedziano mi, że kierowano się tzw. czynnikiem społecznym, więc przetarg wygrała inna firma. Taka była wersja oficjalna. Ja natomiast wiem swoje. Organizatorzy licytacji bali się rekompensaty jako formy płatności.
Do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego codziennie napływają dokumenty zabużan.

– Nie odmawiamy przyjęcia wniosków o rejestrację – podkreśla Teresa Martynowicz, zastępczyni dyrektora Wydziału Rozwoju Regionalnego UW w Katowicach. Urząd wojewódzki przygotował się na tę ewentualność już w ubiegłym roku. – W poprzedniej ustawie widniał zapis o rejestrze centralnym oraz w urzędzie. Już wtedy przygotowaliśmy go z uwzględnieniem danych wskazanych w ustawie. Obecnie kontynuujemy pracę, czekając na dalsze wytyczne – dodaje Teresa Martynowicz.

Do tej pory do wojewody śląskiego wpłynęło o151 wniosków o ujawnienie w rejestrze (dotyczy osób, które mają zaświadczenie lub decyzje wydane na podstawie wcześniejszych przepisów) oraz około 600 wniosków o potwierdzenie uprawnień do ekwiwalentu.



Co mówi prawo

Od 7 października 2005 roku obowiązuje ustawa (z 8 lipca 2005 roku) o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczpospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 169, poz. 1418).
∂ Zgodnie z nowymi przepisami, prawo do ekwiwalentu przysługuje właścicielom nieruchomości pozostawionych poza obecnymi granicami Polski, którzy zamieszkiwali te tereny w dniu 1 września 1939 roku, byli w tym dniu obywatelami polskimi oraz opuścili te tereny w związku z wojną rozpoczętą w 1939 roku, a także posiadają obywatelstwo polskie oraz osoby, które na skutek innych okoliczności związanych z wojną rozpoczętą w 1939 roku, były zmuszone opuścić byłe terytorium Polski. Uprawnionymi do otrzymania rekompensaty są spadkobiercy zmarłego właściciela posiadający obywatelstwo polskie, albo niektórzy z nich, wskazani przez pozostałych spadkobierców.

  • Wysokość rekompensaty wynosi 20 proc. wartości utraconego majątku. Zabużanie, którzy otrzymali już część ekwiwalentu, ale niższą niż 20 proc. wartości pozostawionego majątku, mają prawo do otrzymania różnicy. Prawo do rekompensaty musi być potwierdzone w zaświadczeniu lub decyzji. Dotychczas wydane dokumenty zachowują ważność.
  • Termin składania wniosków o rekompensatę upływa 31 grudnia 2008 roku.
  • Potwierdzenie prawa do rekompensaty odbywa się dwuetapowo. Operat szacunkowy (lub operaty szacunkowe w przypadku osób, które częściowo zrealizowały swoje uprawnienia) będzie wymagany dopiero w przypadku wydania postanowienia o spełnieniu przez wnioskodawcę wymogów określonych w ustawie.
  • Realizacja prawa do rekompensaty następuje w formie zaliczenia wartości nieruchomości na poczet ceny sprzedaży nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa, opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości lub opłat z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości oraz w formie świadczenia pieniężnego wypłacanego ze środków Funduszu Rekompensacyjnego.
  • Wypłat będzie dokonywał Bank Gospodarstwa Krajowego.
  • Adresy i telefony
    Postępowania w sprawie potwierdzenia prawa do rekompensaty prowadzone są przez Śląski Urząd Wojewódzki Wydział Rozwoju Regionalnego – oddział ds. orzecznictwa w zakresie nieruchomości Skarbu Państwa w Katowicach (IV piętro, pok. 549, 550, 551, 552) oraz ośrodki zamiejscowe Wydziału Rozwoju Regionalnego w Bielsku-Białej i Częstochowie.

    Wydział Rozwoju Regionalnego
    Oddział ds. Orzecznictwa w zakresie nieruchomości Skarbu Państwa
    ul. Jagiellońska 25 w Katowicach
    tel. 0-32-20-77-549, 0-32-20-77-550, 0-32-20-77-551, 0-32-20-77-552

    Ośrodek Zamiejscowy
    Wydziału Rozwoju Regionalnego w Bielsku-Białej
    ul. Piastowska 40 w Bielsku-Białej
    tel. 0-33-81-36-360

    Ośrodek Zamiejscowy Wydziału
    Rozwoju Regionalnego w Częstochowie
    ul. Sobieskiego 7 w Częstochowie
    tel. 0-34-37-82-299

    od 7 lat
    Wideo

    Wyniki II tury wyborów samorządowych

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!

    Polecane oferty

    Materiały promocyjne partnera
    Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto