MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nie zapomnę skąd jestem

wojciech trzcionka
Anna Stanieczek i Władysław Rakowski, związani z Zespołem Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej, otrzymali równorzędną nagrodę.  wojciech trzcionka
Anna Stanieczek i Władysław Rakowski, związani z Zespołem Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej, otrzymali równorzędną nagrodę. wojciech trzcionka
Znany pisarz i felietonista „Polityki” Jerzy Pilch z Wisły odebrał we wtorek wieczorem w Muzeum Śląska Cieszyńskiego nagrodę powiatu cieszyńskiego za całokształt dokonań literackich i działalność artystyczną.

Znany pisarz i felietonista „Polityki” Jerzy Pilch z Wisły odebrał we wtorek wieczorem w Muzeum Śląska Cieszyńskiego nagrodę powiatu cieszyńskiego za całokształt dokonań literackich i działalność artystyczną. Oprócz róży i dyplomu otrzymał kopertę z 2 tys. zł.

— W swoich poczytnych utworach często niezwykle barwnie portretuje Śląsk Cieszyński, a szczególnie rodzinną Wisłę. Ten wizerunek rodzimych stron stanowi żywą i nieocenioną promocję naszego regionu — komplementował pisarza starosta Witold Dzierżawski.

— Od bardzo długiego czasu mam wewnętrzne przekonanie, że człowiek pochodzący ze Śląska Cieszyńskiego, jak się kapkę przyłoży do roboty, to bez specjalnego trudu dochodzi do rozmaitych zaszczytów ogólnopolskich. Najlepszym na to dowodem jestem ja sam. Jeżeli natomiast zostajemy docenieni w swoich stronach, to już bardzo wielki honor. Jestem dumny z tej nagrody — dziękował Jerzy Pilch. — Nie żebym się porównywał, ale Czesław Miłosz nie zapomniał, że jest z Wilna i ja też nie zapomnę, gdzie są moje korzenie.
Podczas uroczystości w muzeum wręczono więcej nagród. Za całokształt działalności i popularyzację kultury, w tym szczególnie jej wartości chrześcijańskich, uhonorowana została siostra Jadwiga Wyrozumska, twórczyni Zespołu Teatralnego Parafii św. Elżbiety w Cieszynie. — To nagroda dla całego mojego zespołu — dziękowała laureatka.

Narody otrzymali też Anna Stanieczek i Władysław Rakowski — od wielu lat związani z Zespołem Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej oraz Helena Kamieniarz z Koniakowa, jedna z najbardziej znanych koronkarek, która właśnie obchodzi 50-lecie działalności. Jej koronki zdobią wnętrza wielu rezydencji m.in. królowej Wielkiej Brytanii Elżbiety II, rodziny prezydenta Francji czy papieża Jana Pawła II.
Jest wielką tradycjonalistką. Gdy kilka miesięcy temu młode dziewczyny z Koniakowa zaczęły heklować i sprzedawać koronkowe stringi, Helena Kamieniarz oburzyła się: — Noszenie na tyłku koniakowskiej koronki, która jest na wielu ołtarzach w kościołach, którą dostali papież i prezydent, to skandal.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Robert EL Gendy Q&A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto