MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Niespokojna wyobraźnia

(sb)
Słuchacze w ciszy celebrowali wszystkie wystąpienia uczestników konkursu. Fot. Lucyna Usińska
Słuchacze w ciszy celebrowali wszystkie wystąpienia uczestników konkursu. Fot. Lucyna Usińska
Piszą, bo muszą. Z radości, smutku, dla zabicia czasu, dla siebie i innych. Wierszami często zapychają szuflady. Kiedy pojawia się możliwość zaprezentowania ich szerszej publiczności, wybierają najlepsze wiersze i ...

Piszą, bo muszą. Z radości, smutku, dla zabicia czasu, dla siebie i innych. Wierszami często zapychają szuflady. Kiedy pojawia się możliwość zaprezentowania ich szerszej publiczności, wybierają najlepsze wiersze i biegną na konkurs. Przedwczoraj Galeria Kronika przy bytomskim Rynku wypełniła się po brzegi.

61 młodych poetów z całego Śląska uczestniczyło w VIII Turnieju Jednego Wiersza im. Stanisława Horaka, zorganizowanym przez Górnośląskie Towarzystwo Literackie.
- Piszę o życiu. "Poezja to nierozpasana wyobraźnia" - stwierdza lakonicznie Karolina Opara z Piekar Śląskich, cytując Zbigniewa Herberta, swojego ulubionego poetę. - Jednak w stanie harmonii, kiedy się zdystansuję do pewnych spraw, mogę pisać.

Karolina uczestniczyła w konkursie drugi raz, podobnie jak Ratnasiri Suriya Arachchi ze Sri Lanki, który już od kilku lat mieszka w Polsce i zajmuje się tłumaczeniami z języka syngaleskiego. - Wprawdzie ukończyłem Akademię Ekonomiczną w Katowicach, to jednak interesuje mnie humanistyka - mówi.

Na konkurs stawili się zarówno debiutanci, jak i weterani.
Wojciech Brzoska z Siemianowic Śląskich ma już na koncie trzy wydane tomiki poezji, a także kilka nagród w Turnieju Jednego Wiersza. We wtorek sprawdzał swój talent po raz kolejny. Swoich sił próbowała także Aleksandra Musiał, uczestniczka warsztatów literackich w Młodzieżowym Ośrodku Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej. - To jeden z najbardziej znanych i prestiżowych konkursów - nie ukrywała Ola. - W rejonie Katowic nie ma podobnego konkursu. Tutaj pojawiają się znane osoby, a konkurs ma wysoki poziom - oceniła.

Główna nagroda, czyli 500 zł i statuetka bytomskiego pióra, powędrowała do chorzowianki Weroniki Górskiej. Drugie miejsce, premiowane kwotą 400 zł, jury przyznało Łucji Abalar z Gliwic, a trzecie (300 zł) zajęła Karolina Oparaz Piekar Śląskich. Wyróżnienia powędrowały do Pawła Lekszyckiego, Wojciecha Brzoski, Marii Chłopek, Dawida Markiewcza, Magdaleny Procner.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dlaczego Agnieszka Robótka-Michalska zrezygnowała z kariery aktorskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto